Még mindig több cég szűnik meg, mint amennyi létrejön

A cégalapítások száma 1,8 százalékkal növekedett, míg a cégmegszűnések száma 15,3 százalékkal mérséklődött az utolsó 12 hónapban, melyek hatására tovább közeledett egymáshoz a cégalapítások és cégtörlések száma – derül ki a Bisnode cégcsoport év végi elemzéséből. A pozitív trendek ellenére azonban – néhány iparág kivételével – újabb 1,22 százalékkal csökkent a működő cégek száma Magyarországon.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

2017-ben tovább növekedett az új alapítású cégek száma hazánkban; igaz, a mostani 1,8 százalékos növekedés jócskán elmaradt a 2016-os 5,3 százaléktól. Az 5 éves lejtmenet eredményeképp 2015-re 25 ezer alá csökkent az új cégek száma, majd megfordult a trend, és 2016-ban 26,3 ezerre, 2017-ben pedig közel 26,8 ezerre emelkedett.

Kép: Bisnode

Az elmúlt egy év cégalapításait negyedéves bontásban vizsgálva szembetűnő változás, hogy míg a korábbi években erős szezonalitás mutatkozott az új cégek számának alakulásában, addig az utolsó négy negyedévben a fluktuáció mértéke jelentősen csökkent. Ezt támasztja alá az a tény is, hogy az elmúlt három évben a cégalapítás szempontjából legaktívabb és legkevésbé aktív negyedéveket tekintve a cégszámokban tapasztalt eltérések rendre 951 (2015.), 826 (2016.) és 331 (2017). A leggyengébb negyedév továbbra is a harmadik negyedév volt 6505 céggel. Az óév legerősebb negyedéve viszont kivételesen nem a negyedik, hanem a második negyedév volt 6836 céggel. A 2016-os év azonos időszakaihoz viszonyítva a legjelentősebb változás – 7 százalékot meghaladó növekedés – jellemezte a harmadik negyedévet, melyet közel 2,5 százalékos növekedéssel a második negyedév követett, majd minimális – 0,3 százalékos – visszaeséssel az első negyedév következett, a sort pedig a negyedik negyedév 1,5 százalékos cégszámcsökkenéssel zárta.

Ugyancsak üdvözítő hír, hogy a cégtörlések száma a Bisnode adatai alapján továbbcsökkent 2017-ben, igaz, továbbra is jóval több cég szűnt meg az egyes időszakokban, mint ahány létrejött. Az elmúlt 12 hónapban 15,3 százalékkal – 41,4 ezerre – esett vissza a megszűnt cégek száma, ami kiemelkedően magas a 2016 folyamán mért 2,68 százalékos csökkenéshez képest. A pozitív tendencia oka az újonnan induló cégtörlési eljárások számának mérséklődésében keresendő, hiszen már 2016 folyamán jelentős csökkenésnek indult mind a felszámolások, mind a kényszertörlések száma hazánkban. Ez a trend folytatódott 2017-ben is, olyannyira, hogy a végelszámolások növekvő száma sem tudta ellensúlyozni a nemfizetési eljárások visszaesésének pozitív hatásait. 2017 egyes negyedéveiben rendre csökkent a törölt cégek száma, míg az év utolsó negyedévére 10 ezer alá csökkent a számuk. Az ekkor regisztrált csaknem 9,5 ezer megszűnéssel az egy negyedévre jutó cégtörlések száma 2013 utolsó negyedévének szintje alá csökkent.

Kép: Bisnode

A fenti változások hatására a működő cégek száma az 2017-es év folyamán 1,22 százalékkal esett vissza, így év végén 511 249 céget tartottak nyilván Magyarországon, ami még mindig jóval magasabb a válság előtt mért értékeknél. 2016-ban a cégszám csökkenésének mértéke még meghaladta a 2,3 százalékot, így egy év leforgása alatt csaknem felére mérséklődőtt a működő cégek számának fogyása. Tekintve, hogy 2017-ben átlagosan 9,3 százalékkal csökkent a cégmegszüntetési eljárások (felszámolás, csőd, kényszertörlés, végelszámolás) száma, a 2018-as évben a cégszámok alakulásában továbbra is lassuló ütemű csökkenés várható – emeli ki Keleti József, a Bisnode Magyarország country managere.

Az egyes iparágak cégszámainak alakulását vizsgálva elmondható, hogy mindössze hat ágazatban növekedett a működő cégek száma 2017-ben. Kiugróan magas – 500 céget meghaladó – növekedés jellemezte az építőipart, melyet a kommunális tevékenységet, valamint a gépjármű-kereskedelmet folytató cégek követtek (126-tal és 81-gyel magasabb cégszámmal). Az ingatlanügyletekkel, vegyianyag-gyártással, illetve közigazgatással, védelemmel, kötelező társadalombiztosítással foglalkozó cégek száma minimális mértékben növekedett. A Bisnode adatai alapján továbbra is a legtöbb vállalkozás szakmai, tudományos és műszaki tevékenységgel foglalkozik, a működő cégek száma ebben a szektorban megközelíti a 85 ezret. A dobogó másik két helyén az ugyancsak népszerű kiskereskedelem és az építőipar áll, közel 55 és 47 ezer társasággal. Több mint 40 ezres cégszámmal büszkélkedhet még a nagykereskedelmi és az ingatlanszektor is.

Kép: Bisnode

Az új cégek számának alakulását tekintve ugyancsak szembeötlő az építőipar fölénye; az új cégek száma egy év leforgása alatt több mint 28 százalékkal emelkedett. A rangsor második és harmadik helyezett iparágaiban – a gumitermékgyártásban, valamint a nemfém ásványi termékek gyártásában – „mindössze” 14,9 és 10,1 százalékos növekedés történt. Ugyancsak kiemelendő, hogy tízre növekedett azon szektorok száma, melyek több mint ezer új céggel gyarapodtak 2017-ben. Az új belépő, a szállítás, raktározás területe, ahol az új cégek számának 7 százalékos növekedése vezetett a toplistás helyezéshez. Az ingatlanügyletekkel foglalkozó cégek körében 4 százalékkal, a szakmai, tudományos, műszaki tevékenységű, valamint a kiskereskedelmi cégek körében 2-2 százalékkal mérséklődött a cégalapítási kedv, de még így is bőven meghaladta az ezret az új vállalkozások száma.

A cégszámok területi megoszlását vizsgálva kivétel nélkül minden megyében csökkent a működő cégek száma. Kiemelendő azonban Somogy megye teljesítménye, ahol a cégszámcsökkenés mértéke nem érte el az 1 tizedszázalékot az elmúlt 12 hónapban. Több mint három százalékkal esett vissza a cégek száma Békés és Hajdú-Bihar megyében. Regionális viszonylatban kicsivel 1 százalék alatti cégszámcsökkenés történt a Dél-Dunántúlon – Baranya, Somogy és Tolna megye összesen 0,97 százalékos csökkenéssel –, valamint Közép-Magyarországon. Budapest és Pest megye összesen 0,99 százalékos csökkenést mutatott. Pozitívum ugyanakkor, hogy az új alapítású cégek száma kilenc közigazgatási egységben növekedett, közülük háromban – Bács-Kiskun megye, Budapest, Szabolcs-Szatmár- Bereg megye – pedig több mint 5 százalékkal bővült.

Véleményvezér

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.
Jó hír, mégsem pusztul el a világ

Jó hír, mégsem pusztul el a világ 

Sokan úgy gondolják, hogy addig létezik a világ, amíg vannak méhek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo