Milyen hitelt keresnek az agrárcégek?

Az elmúlt években jelentősen nőtt az agrárium tőkevonzó képessége, köszönhetően a viszonylag magas termésáraknak – igaz, az orosz embargó alapjaiban megrendíthet bizonyos ágazatokat. Ugyanakkor a magyar agrárvállalkozások eredményessége még elmarad a nyugati vállalatokétól, így lenne még hová fejlődni. Hitel nélkül viszont a beruházások sem mennek.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Fotolia

Egyre népszerűbbek az agrárvállalkozások a befektetők és a hitelintézetek körében is. Egyrészt a magyar agrárvállalkozásokat csak a gazdasági válság szele érintette meg: 2011-ben például történelmének legjobb eredményét produkálta az agrárium, 6,2 milliárd eurós exportértékkel, míg a magyar gazdaság stagnálás közeli állapotban volt. Másrészt az agrárágazat banki kockázati besorolása a 2008-as válság kezdete óta stabil, sőt egyes piaci szegmensekben még javult is a megítélése. (Még az orosz embargót is lehet lehetőségként értelmezni a szakemberek szerint.) Ezért bár a finanszírozási helyzet az elmúlt években gazdaság egészében lényegében nem javult, a mezőgazdaság egyes szegmenseiben még nőtt is a hitelezési verseny a megfelelő likviditással rendelkező bankok körében.Támogatott forrás is szép számmal akad a termelőknek.

Csakhogy az agrárágazat egészen speciális igényekkel rendelkezik: egyrészt hosszú a termelési ciklus, hiszen egy beruházásból jó esetben egy év múlva lesz bevétel. (Egyes esetekben, mint a szőlészetben vagy a gyümölcstermelésben akár egy évtized is lehet az átfutási idő.) Másrészt az ágazat erősen időjárásfüggő, és ez eredménytermelő képességét jelentősen befolyásolja.

A magyarországi agrárvállalatok bevétel arányos adózott eredménye 2 százalék körüli, szemben a nyugat-európai 6-8 százalékkal, tehát lenne fejlődési lehetőség. Ehhez többek között olyan agrotechnikai megoldások kellenek, amelyek biztonságosabb termésátlagot hozhatnak a kontinentális időjárás szeszélyeinek kitett, idén például az aszály miatt fenyegetett magyar mezőgazdaságban. Az ehhez szükséges beruházásokhoz az agrárcégek bőséges uniós forrásokhoz férnek hozzá, ám sok esetben a pályázáshoz szükséges finanszírozási lehetőségek nem állnak rendelkezésükre.

Jövőre is lesz olcsó pénz
Egy évvel, 2015 végéig meghosszabbította a jegybank a növekedési hitelprogram második pillérét. A döntés kedvező a vállalkozásokra nézve, akik eddig kivártak a beruházásaikkal.
„Az ágazat vállalkozásainak finanszírozási igényei alapvetően két fő kérdés, illetve ágazati specialitás köré csoportosulnak: a támogatási rendszer által mozgatott beruházások és a hosszú termelési ciklusból adódó likviditási problémák áthidalása. A speciális helyzetből adódóan speciális igények finanszírozási termékeket is igényelnek az agrárvállalkozások. Ami leginkább jellemző ezekre a kkv-kra, az a beruházási támogatások előfinanszírozása beruházási hitellel kiegészítve, készlet, illetve input anyagok (pl. vetőmag, műtrágya, növényvédő szerek, takarmány alapanyagok az állattenyésztés számára) finanszírozása, valamint a normatív támogatások megelőlegezése – mondta a Piac&Profit Magazinnak Tresó István, a K&H Agrárfejlesztési főosztály vezetője.

A pénzügyi szakember szerint ezért amíg a kis- és közepes vállalkozások esetén az egyszerű adminisztrációjú, több célt is kielégítő hitelkeretek a keresettek, addig az agrárvállalatok esetén a jól strukturált, a cég egyedi igényeihez és pénzügyi adottságaihoz szabott pénzügyi megoldások a járhatóak. A hitelezési körben az államilag támogatott eszközök járnak az élen. „Egyértelműen az MNB Növekedési Hitelprogram – amelyen belül a K&H nyújtja közel minden ötödik hitelt a vállalkozások számára, illetve az Exim export-előfinanszírozási hitelei a legkedvezőbbek és legkeresettebbek a vállalkozások körében. A hitelprogramok feltételrendszerei pedig ma már olyan mértékben egyszerűsödtek, hogy szinte minden lefedhető velük” – hangsúlyozta Tresó István.

Mitől függ, hogy ki kap hitelt?
Sokan nem értik, vállalkozásuk miért nem hitelképes, nem értik, miért utasítja el a bank hitelkérelmüket. Visszatérő jelenség, hogy nem megfelelően megírt üzleti terv, és/vagy pontatlanul, hiányosan benyújtott hitelkérelem az oka a hitelezési folyamat elhúzódásának, vagy a hitelfelvétel meghiúsulásának.Szakértőnk segít!

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo