Minél kisebb a cég, annál több haszonra számít

A hazai kkv vezetők árbevétel és eredményvárakozásai jelentősen visszaestek tavaly év végéhez képest, jelenleg átlagosan 4 százalékos árbevétel és 2,4 százalékos eredménynövekedést valószínűsítenek. Az árbevétel alakulását tekintve a mezőgazdasági, az eredményvárakozásokat illetően pedig a szolgáltató cégek a legbizakodóbbak. A kereskedelmi szektor azonban rendkívül negatívan látja pénzügyei alakulását.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

A hazai kisvállalkozások gazdasági helyzetét meghatározó tényezők közül a vevői kapcsolatokat követően továbbra is a vállalkozás pénzügyeire vonatkozó várakozások a legmeghatározóbbak, amelyek meglehetősen pesszimista képet mutatnak. Az árbevétel várakozásokat immár egy éve csökkenő tendencia jellemzi.  A kkv-k jelenleg átlagosan 4%-os árbevétel növekedést feltételeznek, ami jelentős, 1,2 százalékpontos visszaesés a múlt negyedévhez képest, és messze elmarad az egy évvel ezelőtt elért 6,8%-os csúcsértéktől is. A visszaesés oka, hogy eltolódtak az arányok, és akik eddig magasabb, 6% feletti árbevétel növekedést vártak, most már inkább ennél alacsonyabb bővülésre számítanak. Ezt mutatja, hogy 61%-ról 67%-ra nőtt a 0-6% közötti árbevétel növekedést feltételező cégek aránya, míg 6% feletti bevétel növekedést 28% helyett jelenleg a cégek 25%-a valószínűsít – derül ki a K&H kkv bizalmi index kutatás legfrissebb adataiból.

(Más kutatások is romló üzleti hangulatot jeleznek.)

A különböző szektorokat illetően igen eltérő a várt árbevétel-növekedés mértéke. A mezőgazdasági cégek messze a legoptimistábbak, és egyedül ők számolnak ez előző negyedévhez képest nagyobb, átlagosan 5,1%-os árbevétel-növekedéssel. Ezzel szemben a kereskedelmi vállalkozások csupán 3,1%-os bővülésre számítanak, ennél alacsonyabb értékre legutóbb két évvel ezelőtt volt példa a szektorban. A szolgáltató cégek 4,5%-os, az ipari cégek pedig 3,7%-os árbevétel növekedéssel számolnak. A különböző méretű cégek közül a kisvállalkozások várnak átlag alatti, 3,5%-os bővülést.

A profitvárakozásokat tekintve a vállalkozások túlnyomó többsége (91%) nyereségnövekedést valószínűsít idén, ugyanakkor annak mértéke szembetűnően, 3,6%-ról 2,4%-ra esett vissza. Az idei év nyereségét tekintve minden árbevétel-kategóriában és iparágban szerényebb eredményre számítanak év végéhez képest. Érdekes viszont, hogy minél kisebb a cég, annál magasabb haszonra számít. A mikrovállalkozások átlagosan 2,6%-os profitbővülést feltételeznek, a kisvállalkozásoknál ez az arány 2,3%, a középvállalkozásoknál pedig 2,1%. Az ágazatok közül itt is a kereskedelmi cégek a legnegatívabbak, a szektor várt profitnövekedésének mértéke közel a felére, 1,9%-ra zuhant vissza az előző negyedévhez képest. A szolgáltató (2,7%), mezőgazdasági (2,5%) és ipari (2,4%) cégek bizakodóbbak, ők közel azonos mértékű nyereségnövekedést várnak.

Az országban nem, de a cégükben bíznak a vezetők
Enyhén emelkedett, de továbbra is alatta van a választások előtt mért értéknek az IBS – Nemzetközi Üzleti Főiskola és a Policy Agenda által készített KKV Konjunktúra Index értéke. A felmérés szerint a magyar cégvezetőknek a gazdaság fejlődésébe vetett bizalma minimálisan erősödött, de az optimistább hangulatot az adja legfőképpen, hogy újra hinni kezdtek a saját vállalkozásuk növekedésében.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo