Munkaerőt, vagy bedőlést hoz a béremelés?

Ha szükség is van a béremelésre, azt a mostani módon a kisebb cégek nem fogják tudni kigazdálkodni, teljes ágazatok foghatnak padlót szakemberek szerint. A miniszterelnök viszont meglepetésre számít, szerinte sok cég csak nem akart fizetni eddig.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:FreeDigitalPhotos.net

Megállapodott a kormány a szociális partnerekkel, a minimálbér 15, a garantált bérminimum 25 százalékkal nő jövőre, a munkáltatói járulékok 5 százalékponttal csökkennek. (Itt találja a részleteket.)

Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkaadók Országos Szövetsége (VOSZ) főtitkára szerint a megállapodással egyedül a munkavállalók járnak jól, a vállalkozások esetében a végrehajtás sok veszéllyel jár. A főtitkár szerint félő, hogy sok vállalkozás tönkre megy, illetve a “túlhúzott” minimálbér a kevés kompenzáció miatt a feketegazdaság erősödéséhez vezethet. Szerinte több költségvetési támogatás kéne, hogy a munkaadók végrehajthassák az emelést. (A társasági adó csökkentése elsősorban a nagyvállalatoknak, multiknak kedvez.) A munkaadói szervezetek szerint a kisebb cégek nem fogják tudni kigazdálkodni az emelést.

A bérek a minimálbér-emeléstől függetlenül is emelkednek az országban, legalábbis azokban az ágazatokban, amelyekben munkaerőhiány van. Tehát a bérmegállapodástól függetlenül is emelnie kell a cégeknek, ha meg akarják tartani a jó munkaerőt. A legnagyobb segítségre a kisebb cégek szorulhatnak, például a mezőgazdaságban jelenthet problémát a minimálbér-emelés - mondta Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter a Kormányinfón. (A Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) főtitkára sem optimista „a bérek kapcsán hirtelen jött kormányzati felzárkóztatási ötletmegvalósítás” kapcsán.)

„Közgazdaságilag nonszensz”

Első körben komolyan lesújt majd több ágazatot a minimálbéremelés – hangsúlyozta Krisán László a KAVOSZ elnöke egy, a Miniszterelnökség által szervezett konferencián. A textilipar és a könnyűipar mellett az építőipar számára jelent ez súlyos csapást, a szakember szerint ezek az ágazatok legalább egy évre „padlót fognak”. Ráadásul – tette hozzá – az építőipari kapacitások pillanatokon belül komoly gondot okoznak majd, mivel az állami beruházások mellett a CSOK beindulásával is nőnek majd az igények, ki dolgozik majd akkor a pályázati pénzekből megvalósuló beruházásokon, az egyébként súlyosan munkaerőhiányos iparágban - tette fel a kérdést.

Van itt melós, csak meg kell fizetni
Válságtanácskozás a Tesco-nál, pánik a balatoni lángossütőknél, kivesző kisiparosok, elbukott autóipari beruházások: a jelek szerint 2016-ban Magyarországon már nem a tőke, a beruházási szándék, a fejlesztési pénz hiányzott, hanem a munkaerő. Csakhogy a Piac & Profitnak nyilatkozó szakértő szerint lehet dolgozót találni – csak költeni kell rá.
A minimálbér-emelésre szükség volt, de leginkább politikai kényszerből, közgazdaságilag nonszensz a döntés – mondta Chikán Attila, a Corvinus Egyetem tanára a konferencián. Elvileg ugyanis akkor kéne bért emelni, ha nő a hatékonyság – ez meg ugye jelenleg nem áll fenn - tette hozzá. (Lázár János is azt mondta ugyanitt, gond van a versenyképességünkkel)

Orbán Viktor viszont a Világgazdaságnak adott interjújában úgy fogalmazott, meglepetésre számít a béremelés hatásait illetően. Úgy véli, a vállalkozások ki fogják bírni, mert „hirtelen ki fog derülni, hogy sok vállalkozás csak azért nem haladta meg az 500 millió forintos adóhatárt, mert a kedvezőbb kulcs után akart fizetni”. Erre a trükkre az egységes adókulcs mellett már nem lesz szükség.

Nem a pénz hozza haza a munkaerőt?

Rákossy Balázs az NGM európai uniós források felhasználásáért felelős államtitkára szerint ekkora emelés elég lehet ahhoz, hogy hazatérjenek a külföldön dolgozók, mert, mint mondta „a gazdasági racionalitáson túli szempontok is szerepet játszhatnak”, a minimálbér emelés pedig elég lehet hozzá, hogy „ledöntse a gátat”.

Az emberek elsősorban ne ma bérkülönbségek miatt mennek Nyugat-Európába dolgozni, a nyitott határok és a fiatalok kíváncsisága miatt, ami „természetes ok” - mondta Orbán Viktor a Világgazdaságnak adott friss interjújában. Szintén „pénzben nem kifejezhető életminőség-javulásról” beszélt, véleménye szerint ha ezt látják a külföldön dolgozó magyarok, akkor haza fognak térni. Ilyen életminőséget befolyásoló tényezők a magyar közbiztonság, a GMO-mentes termelés, hogy nincsenek nagy tömegben migránsok, hogy elkészülnek majd az új kerékpárutak.

Nem tudni, mi lesz a hosszú távú hatás

Az 5 százalékos tb-járulékcsökkentés évi 450 milliárd forintos bevételkiesést jelent a két társadalombiztosítási alapban. Ennek ellenére a kormány nem igazán tudja, hogy a járulékcsökkentésnek milyen hosszú távú hatásai lesznek. (A költségvetési politikáért felelős Nemzetgazdasági Minisztérium sem sokkal informatívabb; a tárca eddig semmilyen költségvetési, gazdasági háttérszámítással nem állat elő a minimálbéremelés a és a munkaadói tb-teher csökkentéssel kapcsolatban.) Lázár János a Kormányinfón azt mondta, számítások zajlanak, ám egyelőre az inflációs hatást vizsgálják – írja a napi.hu.

Lázár János azt is mondta, hogy a nyugdíjalapból kieső összeget a foglalkoztatás növekedésével, illetve a gazdasági növekedéssel lehet pótolni majd középtávon. Nem véletlen, hogy bizonyos gazdasági teljesítménynek teljesülnie kell ahhoz, hogy 2019-ben tovább csökkenjenek a járulékok. Előbbi azonban kissé nehézkes lesz, figyelembe véve a kormány – többek között a Miniszterelnökség által szervezett konferencián éppen Lázár János által – emlegetett „történelmi”, 5 százalékos munkanélküliség és az egyre több szektor számára a legkomolyabb problémát jelentő munkaerőhiány mellett.

 

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo