Munkahelyek, ahol kezelik a stesszt

Az EU felmérése szerint a munkavállalók 51%-a véli úgy, hogy munkahelyén általános a stressz, s becslések szerint Magyarországon is évente 440 milliárd forintot veszítünk el a nem vagy nem megfelelően kezelt munkahelyi stressz miatt. Az EU útmutatóval is segíti a stresszcsökkentést!

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Minden év 43. hetén Európa-szerte számos olyan rendezvényt, beszélgetést, konferenciát tartanak az Európai Munkavédelmi Ügynökség (EU-OSHA) szervezésében, amelyek rávilágítanak arra, hogy mennyire fontos a munkáltatói felelősségvállalás és az aktív munkavállalói részvétel ahhoz, hogy az európai munkahelyek biztonságosak, egészségesek és termelékenyek legyenek.

Az Európai Unióban 200 millió, Magyarországon pedig több mint 4 millió munkavállaló van. Az Európai Munkavédelmi Ügynökség által megkérdezett dolgozók 51%-a szerint a stressz gyakori a munkahelyén, 10-ből 4 munkavállaló pedig úgy véli, hogy ezt a problémát és a vele járó pszichoszociális kockázatokat nem megfelelően kezeli munkaadója. Mivel a betegség miatt kieső és elveszített munkanapok mintegy 50-60%-ának hátterében a stressz és annak negatív egészségi következményei állnak, így a munkahelyi stressz az Európai Unió tagállamaiban évente 136 milliárd euró, Magyarországon 440 milliárd forint kárt okoz a foglalkoztatóknak.

Azonnal használható stresszkezelő trükkök
Amilyen sokat beszélünk a stresszről, annyira keveset tudunk tenni ellene – gondolnánk. Nos, ha a kiváltó okokat nem is tudjuk megszüntetni, a Piac&Profit szakértője segít, hogy el tudjunk lazulni ha felgyűlt a feszültség.
A mozgás az egyik legegyszerűbb és egyben leghatékonyabb módszere a stressz oldásának. De mit és hogyan mozogjunk?
Érzi magán a krónikus fáradtság jeleit? Van néhány tippünk, hogy hogyan lehet változtatni!
„Felmérések szerint az európai, köztük a magyar munkavállalók kétharmada van kitéve munkahelyi pszichoszociális kóroki tényezőknek” – mondta Dr. Bakos József, a Nemzeti Munkaügyi Hivatal Munkavédelmi és Munkaügyi főigazgató-helyettese. „A 89/391/EGK európai irányelv és a magyar munkavédelmi törvény értelmében a munkáltatók kötelezettsége a munkavállalók védelme a munkahelyi kockázatok kezelése által, beleértve a pszichoszociális kóroki tényezők kezelését is. A törvényi kötelezettség mellett azonban minden munkáltató önös érdeke is a munkahelyi stressz kezelése. Annak hiánya a megnövekedett személyzeti költségek és a termelés csökkenése miatt ugyanis rosszabb hatással lehet az eredményre, mint amennyit a sikeres prevencióra és kezelésre szükséges fordítani” – tette hozzá a szakember.

Az Európai Munkavédelmi Hét általános célja a munkahelyi kockázatok fokozott tudatosítása, valamint a helyes gyakorlati megoldások ösztönzése. A rendezvénysorozatban összesen 31 ország vesz részt. 2014-ben az esemény központi témája az EU OSHA kétéves, „Egészséges munkahelyek – Kezeljük a stressz!” kampányához igazodva a munkahelyi pszichoszociális kockázatok kezelése.

 

A munkahelyi stressz mára fő veszélyforrás
Kép:PP archív

Elismerés a működő gyakorlatoknak

Annak érdekében, hogy elismerjék a gyakorlatban jó példát mutató vállalatokat, a kampányhoz kapcsolódóan hirdették ki az Európai Helyes Gyakorlat díj helyi fordulójának nyerteseit, amelyet országonként egy-egy, a pszichoszociális kockázatok kezelésében élen járó, 100 fő fölötti és 100 fő alatti létszámot foglalkozató munkahely kaphatott meg. A nevezéseket a nemzeti fókuszpontok és az Európai Munkavédelmi Ügynökség két lépésben értékeli. Az országos fordulóban ez évben az Chinoin Zrt. Veresegyházi Telephelyét és az Arkon Zrt. vállalatokat díjazták.

„Több éve működő innovatív és hatékony módszert dolgoztunk ki a pszicho-szociális kockázatok felmérésére és kezelésére, amely egyéni, kapcsolati vagy szervezeti szinten is képes beavatkozni ott, ahol az szükséges. Szakértőink maguk állították össze a Lélek boxutca névre keresztelt, komplex, 2010-2016 között megvalósuló programot, amelynek egyediségét a helyszíni megoldás adja“ – mondta Szőcs István, a Chinoin Zrt. Veresegyházi Telephelyének HSE vezetője, a 100 fő feletti vállalati kategória nyertese. „Szakértőink a lehető legtöbb időt töltik a termelési területen és munkavégzés közben kérdezik meg a dolgozót az őt érő stresszorokról, azok megoldási lehetőségeiről. Ez a módszer biztosítja a szakemberek számára a helyszíni ismeretszerzést, az alaposabb feltárást, illetve erősíti a bizalmi kapcsolatot. A mélyebb és hosszabb beszélgetéseket a minden dolgozónak elérhető egyéni konzultáción folytathatják“ – tette hozzá.

Megéri áldozni a jó munkakörülményekre
A gazdasági válság nemcsak a munkahelyek mennyiségét, a foglalkoztatási kilátást rontotta az unióban, hanem a munkahelyek minőségét is, a növekvő bizonytalanság, az alacsony fizetések, a romló munkakörülmények pedig hozzájárultak a munkahelyi stressz növekedéséhez, ami az elmúlt években az elsőszámú kockázati tényezővé vált a munkaügyi egészségügyben.
„Hisszük, hogy hosszú távon értéket teremteni, eredményesnek és hatékonynak lenni csak elkötelezett, energikus, kiegyensúlyozott kollégák csapatával lehet, ezért tudatosan dolgozunk azon, hogy a magas teljesítmény mellett is élhető és szerethető cég maradjunk” – mondta Márta Bettina az Arkon Zrt. HR tanácsadója, a 100 fő alatti vállalati kategória nyertesének képviselője. „A pszichoszociális kockázatok megelőzésének nálunk az értelmes munka és a bizalom az alapja: minden kollégánk felelős gazdája a saját területének. Emellett más vállalatok számára is könnyen alkalmazható eszközökkel kezeljük a munkahelyi stresszt: lehetővé tesszük a rugalmas munkavégzést, kialakítottunk egy relaxációs és baba-mama szobát, gerincbarát ergonómiai megoldásokkal csökkentjük az ülőmunka okozta problémák előfordulását, 5 év után +5 nap, 10 év után 3 hónap szabadsággal jutalmazzuk a kollégákat, darts, csocsó és pingpong bajnokságokat, céges focit és kosárlabdát, hétvégenként pedig közös kirándulásokat szervezünk” – tette hozzá.

A nemzetközi döntőbe került pályázatok közül 2015 áprilisában hirdetik ki a nyertes vállalatokat. A díjkiosztó rendezvényt a soros EU elnökségi országban, Lettországban tartják.

Az Európai Munkavédelmi Ügynökség (EU-OSHA) a kampány részeként kidolgozott egy elektronikus útmutatót annak érdekében, hogy segítséget nyújtson a munkaadók számára a munkahelyi stressz felismerésében és kezelésében.

„A negatív stressz okainak és jeleinek megértése és észrevétele, a tévhitek eloszlatása fontos ahhoz, hogy mind a munkáltató, mind a munkavállaló elkötelezett legyen a stressz hatékony kezelése mellett. Az útmutató javaslatokat nyújt az egyes kockázati tényezőkre adandó intézkedésekre, mind a megelőző, mind a problémát kezelő stratégia kidolgozása során. A tájékoztató segítségével a munkaadók láthatják, hogy léteznek működő megoldások a stressz megelőzésére és kezelésére, s akár apró intézkedésekkel is nagymértékben csökkenthetjük a munkahelyi negatív stresszt” – mondta Balogh Katalin, az EU OSHA Nemzeti Fókuszpontjának vezetője.

Az útmutató többek közt felsorolja a munkahelyi stressz kockázati tényezőit, azaz az ártalmas mértékű negatív stresszhez vezető okokat. Ezek lehetnek többek közt a rossz változásmenedzsment, de a meg nem értett szerep- és felelősségi körök is. Az útmutató teljesebb képet ad arról, hogy milyen jelei vannak a munkavállalók esetében a stressznek. Például amennyiben azt tapasztaljuk, hogy beosztottjaink munkateljesítménye csökken, az útmutató segítségével könnyebben felismerhetjük, hogy mely viselkedésbeli változások azok, amelyek a stresszből adódó nehézségre utalhatnak. A munkavállalókra gyakorolt hatáson kívül megtudhatjuk azt is, hogy egy vállalkozás ügymenetét, sikerességét hogyan befolyásolják a nem, vagy rosszul kezelt pszichoszociális kockázatok a csökkenő teljesítmény, a hiányzások, balesetek és a magasabb fluktuáció által.

Az „E-útmutató a stressz és a pszichoszociális kockázatok kezeléséhez”, egyelőre angol nyelven érhető el, az alábbi linken: http://eguides.osha.europa.eu/stress/GB-EN/

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo