Néhány nap alatt elkapkodják a kiadó lakásokat

Másfél hét alatt bérlőre találnak a kiadó lakások Budapesten és a nagyobb vidéki városokban. A panellakások kelnek el a leghamarabb, átlagosan 8 nap alatt veszik ki ezeket, de a téglalakásoknál is elég 11 nap. Idén az egyetemkezdés előtti időszakban 25 százalékkal nőtt a kereslet a bérelt lakások iránt.

Kép: Pixabay

Az egyetemisták, főiskolások albérletszezonja a hajrájához ért, a felsőoktatási intézmények ugyanis a napokban teszik közzé, kinek jutott kollégiumi hely, és kinek nem. Ez újabb élénkülést hoz a lassan két éve jelentős aktivitást mutató albérletpiacon. Az egyetemi és főiskolai start előtt, idén augusztusban az év többi hónapjához képest 25 százalékkal nőtt a kereslet a bérelt lakások iránt, szemben a tavaly augusztusban mért 20 százalékos növekedéssel. Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője szerint nem csak a kereslet növekedett jelentős mértékben: a magánszemélyek január elejétől július végéig 61 százalékkal több lakást adtak ki, mint egy évvel korábban.

Az ingatlan.com legfrissebb adatai szerint a fővárosban és a megyeszékhelyeken a kiadó lakások gyorsan bérlőre találnak: átlagosan 11 nap alatt kiveszik ezeket az ingatlanokat. A leggyorsabban a panellakások mennek el, átlagosan 8 nap alatt érkezik bérlő, a téglalakásoknál pedig 11 nap kell ehhez. Bérbeadás előtt a leghosszabb ideig – átlagosan 12 napig – a kiadó szobákat hirdetik. A szakértő hozzátette: „A lakást keresőknek érdemes folyamatosan figyelniük a kínálatot, mivel a legjobb lakásokat akár néhány óra alatt kiadják a tulajdonosok. A kínálat bővülésének köszönhetően – az áremelkedés ellenére – megjelennek kiváló bérleti lehetőségek is a piacon, de ezeket szinte rögtön elkapkodják.”

Az albérletpiac jövőjéről Balogh László azt mondta, a felsőoktatási tanévkezdés után is élénk maradhat a kiadó lakások iránti érdeklődés Budapesten és a nagyobb városokban, főként azokban, ahol munkaerőhiány alakult ki. „2005 és 2015 között a költözők körében a munkahely és az oktatás miatti lakhelyváltás aránya 14 százalékos volt, ami több mint a duplája a 2000-es évek elején mért aránynak” – utalt a KSH legfrissebb lakáspiaci felmérésére az ingatlan.com szakembere. Balogh László szerint az albérletek iránti élénk és fenntartható keresletet vetíti előre az a KSH-adat is, miszerint 2005 és 2015 között a költözések 28 százalékánál bérbe vett lakásba mentek a lakók, ami két és félszerese az 1993 és 2003 között mért 11 százalékos aránynak. „Mivel a munkalehetőségekben bővelkedő városokban – például Győrben, Kecskeméten, Debrecenben vagy Székesfehérváron – az országos átlaghoz képest drágábban lehet lakást vásárolni, ezért ezeken a helyeken sokaknak az albérlet marad az egyetlen megoldás” – értékelte az adatokat az ingatlan.com szakértője.

Albérlet vagy lakás éri meg jobban?
A közelmúltban hozták nyilvánosságra a felsőoktatási intézmények a felvételi ponthatárokat, és hamarosan indul az őszi szemeszter. A hallgatók lakhatása mindig sarkalatos pont, lévén a bérleti díjak – az ingatlanpiac fellendülésének köszönhetően – akár a 100 000 forintot is elérhetik. Éppen ezért az átmeneti megoldás helyett érdemes lehet befektetésben gondolkodni.

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo