Nem ingyen zacskó kell a boldogsághoz

Tavaly év végén nyitott meg az ország első csomagolásmentes boltja, amit a nyitástól hatalmas érdeklődés övez, nemcsak a vásárlók, hanem a befektetők részéről is. Az alapító, Monostori-Kalovits Márk szerint ugyan a betérők először csodálkoznak ezen az alternatív vásárlási módon, de az, hogy csomagolás nélkül nemcsak a környezetért tesznek, hanem a pénztárcájukra is jó hatással van, mindenkit meggyőz a létjogosultságáról.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A mértéktelen vásárlás és az emiatt keletkező mérhetetlen mennyiségű csomagolási és egyéb hulladék fenntarthatatlan fogyasztásunk egyik legtöbbet emlegetett szegmense. A kereskedelem ugyanakkor állandó és fontos szektora a gazdaságnak, és lehet, felelősségteljes is. De van, aki szerint nem az ingyen zacskón múlik, hogy elégedett legyen a vásárló.

Monostori-Kalovits Márk
Kép:PP/Hatlaczki Balázs

Magyarország első csomagolásmentes boltjának alapítója is csak menet közben, a nyitás alatt ismerkedett a tevékenységgel, nem csoda, hogy a vásárlók közül először sokan nem tudják, miről szól az ország első csomagolásmentes boltja. A kezdeményezés lényege, hogy az alapvetően élelmiszerekre szakosodott boltban mindenki annyit vásárol a termékből, amennyire ténylegesen szüksége van, a kiválasztott mennyiséget pedig a magukkal hozott tárolóedényekben, dobozokban vihetik magukat a vásárlók, így csökkentve a háztartásokban keletkező hulladék mennyiségét.

Úgy alakítottuk ki a boltot, hogy ha valaki helyben meg akarja kóstolni, amit vásárolt, azt is megteheti
– Természetesen mi magunk is tartunk edényeket, ha a vevő elfelejtene hozni magával, de még fontosabb, hogy úgy alakítottuk ki a boltot, hogy ha valaki helyben meg akarja kóstolni, amit vásárolt, azt is megteheti. Ez különösen fontos, hiszen nálunk a csomagolás nem adja el a terméket, így a vásárlók a saját tapasztalataik alapján dönthetnek, mit érdemes megvenniük – mondja Monostori-Kalovits Márk, a budaörsi Nopack egyik megálmodója.

A fenntarthatóságot zászlajára tűző bolt nemcsak csomagolásmentesen árusítja a termékeket, hanem igyekeznek maguk is így beszerezni azokat, hogy az üzlet szintjén is minimális mennyiségű hulladék keletkezzen.

– Ezenkívül törekszünk arra, hogy amit csak lehet, helyi gazdálkodóktól, őstermelőktől, ötven kilométeres távolságon belülről szerezzünk be, amit pedig nem, azt a fair trade szabályai szerint eljáró termelőktől, kereskedőktől vásároljuk – hangsúlyozza az alapító.

Hadat üzent a műanyag zacskóknak Brüsszel
Az Unió tagországaiban csökkenteni kell a leggyakrabban használt és leginkább környezetszennyező műanyag zacskók használatát az Európai Parlamentben tavaly megszavazott szabályok szerint.
Az ötlet Németországból származik, ahol már több éve működnek csomagolásmentes boltok ( itt olvashat a berlini elődről). Az elképzelés hazai meghonosításához több hónapos előkészítésre és több millió forintra volt szükség, de megérte a befektetett időt.

– A forgalommal meg vagyunk elégedve, és aki bejön, többségében mosolygósan távozik – mondja Monostori-Kalovits Márk. – Sokan arra is kezdenek rájönni, hogy mivel a csomagolást nem kell megfizetni, illetve itt tényleg annyit vásárolnak, amennyire szükségük van, anyagilag is jobban járnak. Sokszor meglepődnek a vevők, hogy ha csak egy csipetnyi fűszerre van szükségük, akkor annyit is vehetnek.

A fiatalok ne csak a tévéből tájékozódjanak azokról a problémákról, amikkel majd az életükben szembe kell nézzenek
A Nopack csapata felvilágosító tevékenységet is végez: az iskolaprogramban interaktív előadásokat tartanak a gyerekeknek a fenntarthatóságra törekvő életmód szükségességéről. Fontosnak tartják, hogy a fiatalok ne csak a tévéből tájékozódjanak, hanem másoktól is halljanak azokról a problémákról, amikkel majd az életükben szembe kell nézzenek, mint a hulladékgazdálkodás vagy a klímaváltozás.

Dolgoznak azon, hogy a jövőben franchise-rendszerben tudjanak bővülni. Már most több tucatnyi, az ország különböző városaiból érkező érdeklődővel tárgyalnak, előbb-utóbb tehát több nagyvárosban is megnyílhat a csomagolásmentes bolt.

– Azonban ennél is messzebbre nézünk: azt szeretnénk, ha ezekben a boltokban a környékbeli településekről származó élelmiszereket forgalmaznák, így előnyhöz juttatva a helyi termelőket, és lehetőség szerint minél jobban bevonva a hátrányos helyzetű munkavállalói csoportokat is. Valódi alternatívát szeretnénk kínálni a fenntartható vásárlásra.

Börtön járhat a szatyorért
Sajnos már elképzelni is nehéz, de lehet élni műanyag zacskók nélkül is. Van, ahol súlyos büntetéssel nyomatékosítják: némely dolgokról le kell mondanunk a környezet érdekében.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo