Nem kéne, hogy rémálom legyen a nyári szünet

Amint kitör a nyári szünet az iskolákban a kollégák is kánikula üzemmódba kapcsolnak. Ha nem is támogatjuk a „lógást”, főnökként is lehetünk ilyenkor kicsit engedékenyek, megéri.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A szabadság kiadásánál a hatályos jogszabályok, és előírások mellett is nyugodtan lehetünk jófejek. A nyári pihenőnapok minden munkavállalónak szinte duplán számítanak. Jó idő, rengeteg program, sok esetben pedig a gyerekek felügyeletének kérdése nyomasztja az asztal mögött görnyedőket.

Mit tehet ilyenkor a rugalmas főnök? Ha a munkatempó engedi, például péntek délután egy órát lecsíp a munkaidőből, és elengedi a munkatársait. Hogy mit nyerhetünk az „elveszített” szabaddá tett órával? Például lojalitást, vidámabb kollégákat, kipihentebb arcokat, akik hétfőn új lendülettel vágnak bele a heti terv megvalósításába.

Munkaadóként mérlegelnünk kell azt is, hogy a fáradt munkavállaló nem annyira termelékeny, többet hibázik, és munkáját sem tudja olyan sebességgel végezni, mintha megfelelően kipihent lenne. Ez persze télen-nyáron igaz, de a dolgozók többsége mégis a nyári szabadságra „gyúr” egész évben.

Jár plusz bér a helyettesítésért?
A munkáltatónak joga van a dolgozót átmeneti jelleggel arra utasítani, hogy a munkaszerződéstől eltérő munkakört lásson el, illetve eltérő munkahelyen, vagy ideiglenesen más munkáltatónál végezzen munkát. Milyen korlátai vannak a munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatásnak? Milyen díjazás illeti meg a munkavállalót? Szakértőnk segít!
Helyettes vagy pótember?

A cég azonban nem állhat le és sok helyen nem is számítanak uborkaszezonnak a legmelegebb hónapok. Hiába akarná a vezető elengedni az alkalmazottakat, ha torlódik a munka, az ügyfelek pedig nem tolerálják a lassulást.

A legfontosabb amit tehetünk, hogy átgondoltan átütemezzük a feladatokat, átcsoportosítjuk a munkákat, hogy legyenek egyes munkatársak, osztályok számára szabaddá tehető hetek. Azzal mindenképpen kalkulálni kell, hogy a helyettesítő kisebb hatékonysággal fog dolgozni, mint a feladatba beleszokott kolléga. Ráadásul a kisebb cégeknél gyakori, hogy egy feladatra csak egy szakemberük van, így fel kell készülni arra, hogy a helyettes csak a legszükségesebb feladatok ellátására lesz képes. Persze a komoly szakmai tudást igénylő, nagy horderejű feladatokat nem akkorra kell időzíteni, amikor kisebb létszámmal dolgozik a cég, de egyes munkaterületeken – például a könyvelésben – vannak olyan, a törvény által megszabott határidők, amelyeket nem tudunk befolyásolni. Itt tehát a szabadságok kiadásánál tisztában kell lenni azzal, hogy mely feladatok maradnának a helyettesre.

Kép:PP archív

Kína pénteken már nyaralna
A kínai kormány tavaly nyáron azzal a meglepő ötlettel állt elő, hogy a nyári időszakra bevezetik a hosszú hétvégéket. Így a munkahét csak négy és fél napos lehetne náluk. Mindez a turizmus fellendítését szolgáló javaslatok között szerepelt. A kormány reményei szerint aki kevesebbet dolgozik, többet utazik pihenni, a minihétvégék miatt pedig várhatóan az országban költi el a pénzét.
Bármilyen ügyesen sakkozunk is, a kiadható hetek és az alkalmazottak száma fix és előfordulhat, hogy egyszerűen nem marad elég ember, hogy cégen belül megoldjuk a helyettesítést. Mit tehetünk abban az esetben, ha bármilyen ügyesen sakkoztunk is a naptárral, a nyári szabadságok idején mégis szükség lenne plusz emberre? Jó megoldás lehet a diákok foglalkoztatása. A nyári szünetben kínálatból nem lesz hiány, bőven tudunk válogatni, biztosan megtaláljuk a számunkra megfelelő kvalitásokkal rendelkező kis helyettest. A diákmunka legális és költséghatékony megoldás, és még a NAV sem húzza fel a szemöldökét, ha mindent szabályosan csinálunk. És még így is sokkal kevésbé kell a zsebünkbe nyúlni, mint ha főállású helyettest vennénk fel a szabadságon lévő munkatársunk helyére.

Itt olvashat a hatályos diákmunka szabályokról.

Ha nem tudunk annyi szabadságot kiadni, amennyit a kollégák szeretnének, bevezethetünk otthon dolgozós napokat. Ha vállalat ritmusa, a munka típusa, és a technikai feltételek engedik, heti egy, de ideálisabb, ha több napot tölthetnek home office-ban a munkatársaink.

Mennyi az ideális?
A szakemberek szerint a szervezetünk számára három hét szabadság lenne a legjobb, hiszen legalább 5 nap mire kizökkenünk a megszokott napi ritmusból, majd az ezt követő másfél – két hét igazi kikapcsolódás lehet. És végül kellene pár nap a ráhangolódásra, arra, hogy lassan visszazökkenjünk a dolgos hétköznapokba. Ezzel szemben a tíz-tizennégy nap szabadság is igen ritka, csak kevés szerencsés élvezheti nyaranta.
A főnöknek is kell

Az is fontos, hogy a vezető maga is képes legyen felhasználni a neki járó szabadságot. A hazai kkv-k jelentős részét viszont egy-egy mindent kézben tartó első ember irányítja, aki a szét nem bontott feladat és felelősségi struktúra miatt gyakorlatilag pótolhatatlan. Ha a helyettesítések rendszere átgondolt, a vezető – ahogyan minden más szakember is – átmeneti időre mentesíthető úgy, hogy nem felejtődik el semmilyen fontos dolog, nem marad el egyetlen határidő sem. A szakmai munka mellett a vezető feladata a cégen belüli területek, különböző szakmai érdekek összehangolása, a kapcsolatok ápolása is. A munkának ez az a része, amelyet nem tud igazán átadni másnak, de ez átmeneti időre felfüggeszthető.

Gondolkodjunk rugalmasan, és a vállalat, a munkamennyiség és a lehetőségek tükrében oldjuk meg flexibilisen a nyári szabadságok problémáját. Próbáljuk mérlegelni mindenki egyéni kérését, ne akarjuk egyedül betáblázni a nyarat. Ezt értékelni fogják a munkatársaink, és higgyük el, sokkal lelkesebben fognak visszatérni a pihenő után.

Véleményvezér

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.
Jó hír, mégsem pusztul el a világ

Jó hír, mégsem pusztul el a világ 

Sokan úgy gondolják, hogy addig létezik a világ, amíg vannak méhek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo