Így szedjük meg magunkat az olajáron

Az elmúlt másfél évben rosszul teljesített az olajszektor, és a következő hetekben-hónapokban sem várható, hogy ez a trend megfordulna. Befektetőként azonban már most célszerű körbenézni, melyek azok a befektetések és devizák, amelyek az olajár későbbi emelkedéséből profitálhatnak majd.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: SXC

2014 nyara óta az olajszektor rosszul teljesít: az elmúlt másfél évben a fekete arany ára 70-80%-kal, az olajszektor részvényeinek árfolyama 40%-kal esett, miközben a globális részvénypiacok lényegében alig csökkentek. Ennek oka, hogy a piaci túlkínálat hatására zuhanó olajárak mellett a globális szinten növekvő kockázatkerülés is nyomás alatt tartja az olyan kockázatosabb, ciklikus iparágakat, mint az olajszektor. Befektetőként azonban jogosan merül föl a kérdés, hogy az alacsony értékeltség miatt érdemes-e már nyitni az olajpapírok felé, vagy még célszerű kivárni.

„Jelenleg túl sok bizonytalansági tényező mozgatja a piacot, gondoljunk csak a közel-keleti feszültségre, az OPEC-tagok kérdéses termeléscsökkentésére, a készletadatok változására, az amerikai palaolaj-termelők helyzetére, Irán visszatérésére, a globális fogyasztás alakulására, vagy a spekulatív pozíciók méretére. Nehéz ezért megjósolni, hogy ezek közül mikor melyik lesz a meghatározó. Ami azonban most történik, az leginkább a túltermelés hatásának, és kevésbé a geopolitikai feszültségeknek tudható be” - tájékoztatott Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója.

A nyersanyagszektor beruházási ciklusa jellemzően igen hosszú, akár több évtizedet is átölelhet. A 2008-ban csúcsra futó, 150 dollárt is elérő olajár olyan beruházási hullámot indított el az elmúlt évtizedben, amelynek hatása most érződik igazán a kitermelésben. Jól látható azonban, hogy 2014 második felétől fokozatosan leállítják az új, majd a már folyamatban lévő beruházásokat is. Ennek hatása előbb-utóbb érződni fog a kínálaton is, miközben a világgazdaság lassú növekedése is kifejti hatását a túltermelés felszívásában.

„Mindez nem jelenti azt, hogy a következő hetekben-hónapokban az üzemanyagárak látványos emelkedésétől kellene tartanunk, azonban a januári-februári 25 dollár körüli szint már az esés alja, és az év végére 40 dollár körül várjuk a Brent olaj hordónkénti árát. Befektetőként ezért már célszerű elgondolkodni, hogy középtávon milyen lehetőségeket kínál az olajpiac. Egyrészt a portfólióba érdemes lehet bevenni olyan részvény vagy vegyes alapokat, amelyek olajrészvényeket tartalmaznak, másrészt azokat a devizákat, mint a rubel vagy a norvég korona, amelyek kiemelkedően profitálhatnak az olajár emelkedéséből” - javasolja a befektetési szakember.

Ami ebben a helyzetben a legfontosabb: az éberség
A tavalyi jellemzően emelkedő értékpapír és nyersanyagárfolyamok után, most hektikus változásokra kell felkészülni, ezért a befektetők számára az első negyedévben az éberség és az óvatosság a legfontosabb.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo