Összeírják a gyümölcsösöket, kötelező válaszolni

Gyümölcsösültetvény-összeírást tart a Központi Statisztikai Hivatal. Az adatgyűjtés során azokat a gyümölcstermesztő gazdálkodókat kérdezik meg, akik 2017-ben területalapú támogatást igényeltek. Az összeírásban érintettek levélben értesítést kapnak, a válaszadás a megkérdezett gazdaságok számára kötelező.

Gyümölcsösültetvény-összeírást tart a Központi Statisztikai Hivatal 2018. február 14. és április 16. között. A felmérésben a KSH kilenc gyümölcsfajra kiterjedően méri fel az ország árutermelő gyümölcsöseinek állapotát.

Az adatgyűjtés során azokat a gyümölcstermesztő gazdálkodókat kérdezik meg, akik 2017-ben területalapú támogatást igényeltek. Az adatszolgáltatást kormányrendelet írja elő, így az érintettek számára a válaszadás kötelező. Az adatok rövid összefoglaló közzététele már 2018 végén várható, ez összhangban áll az Európai Unió adatszolgáltatási határidejével. A végleges, részletes területi bontású adatsorok 2019. I. negyedévében jelennek meg.

Kép: MKNSZ

A teljes körű összeírás célja, hogy információval szolgáljon a hazai gyümölcsöságazat döntéshozói, gazdálkodói, valamint szakmai szereplői számára az árutermelő gyümölcsös területek gazdasági potenciáljáról és a kapcsolódó gazdálkodás fő jellemzőiről. Az adatfelvétel két szakaszban történik: elektronikus adatgyűjtéssel indul, majd a második szakaszban összeírók keresik fel a gazdálkodókat. A felmérés az ország mintegy 1500 településén közel 15 ezer gyümölcstermesztő gazdaság több mint 37 ezer ültetvényére terjed ki. Azoknak a gazdálkodóknak, akik bekerültek a felmérésbe, 2018. február 14–28. között lehetőségük van a kérdőívek online kitöltésére az emezo.ksh.hu weboldalon. Az ehhez szükséges azonosítókat a KSH postai és elektronikus úton is kiküldi. Mindazokat, akik nem élnek az internetes kitöltés lehetőségével, összeírók keresik fel 2018. március 1. és április 16. között.

A bőrükön érzik a magyar gazdák a klímaváltozást
A klímaváltozás hatásai a magyar mezőgazdaságban érintettek számára kézzelfoghatóak: egy Baranya megyei gazdaságnak például közel 100 millió forintos kára keletkezett egy jégeső után, de a tavaszi fagy is komoly bajokat okozott, főleg a gyümölcstermesztőknek.
Az adatfelvétel kilenc hazai gyümölcsfajra (alma, bodza, cseresznye, dió, kajszi, körte, meggy, őszibarack és szilva) terjed ki, amelyek együttes területe az ország gyümölcsös ültetvényterületének mintegy 95 százalékát teszi ki. E kilenc faj esetében a 2017-ben benyújtott támogatási igénylés alapján legalább 2500 m2 területnagyságot elérő gyümölcsösök mindegyikéről készül kérdőív.

A mostani felmérésben olyan, a korábbi ültetvénystatisztikai felvételekben is előforduló ültetvényjellemzők szerepelnek, mint a fajtahasználat, a termesztéstechnológiai sajátosságok és a területi jellemzőkre vonatkozó kérdések; a felvétel során ugyanakkor a gazdálkodó korára, nemére, iskolai végzettségére, valamint a termelői és értékesítési kapcsolataira vonatkozó általános kérdésekre is válaszolni kell. A kérdőív kitér a gazdaság tárolókapacitására, a termés hasznosításának módjaira, valamint a gazdálkodó jövőbeni gyümölcstelepítési terveire is.

Véleményvezér

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo