Új év, új karrier? Így lesz tuti munkahelye

Az év eleje jó alkalom arra, hogy átgondoljuk, miként alakult karrierünk az elmúlt esztendőben, és megtervezzük, idén mit teszünk a szakmai fejlődés érdekében. Tóth Réka oktatási szakértő segítségével összegyűjtöttük, milyen lépéseket tegyünk a karriertervezés során.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

Az új év első heteiben érdemes a magánéletünk mellett a munkánkkal kapcsolatos értékelést is elvégezni. Tóth Réka, a Perfekt Zrt. oktatási szakértője szerint ez is segíthet abban, hogy ne ragadjunk bele hosszú időre számunkra előnytelen pozícióba. Ha ugyanis már ilyenkor tudatosan megtervezzük a karrierünkkel kapcsolatos lépéseket, majd azokat gondosan végrehajtjuk, könnyebben érhetjük el céljainkat.

Értékeljük az elmúlt évet

Kezdjük az évet a hátunk mögött hagyott esztendő kiértékelésével, és összegezzük a tanulságokat. Jellemző, hogy sokan azért helyezkednek el egy adott pozícióban, mert az biztos fizetést kínál, és nem azért, mert valóban azzal szeretnének foglalkozni. Az, ami pályakezdőként még jó lehetőségnek tűnt elfogadható fizetéssel, 1-2 év elteltével nyomasztó, alulfizetett, motiváció nélküli robottá válhat. Tegyük fel magunknak a kérdést: mennyire vagyunk elégedettek a jelenlegi munkánkkal, ott tartunk-e szakmailag, ahol szeretnénk, és biztosan ezzel akarunk-e foglalkozni hosszú távon?

Tűzzünk ki reális célokat

A váltáshoz, előrelépéshez határozzuk meg céljainkat. Fontos, hogy két lábbal álljunk a földön: ha már kialakítottuk, milyen irányban szeretnénk elindulni, gyűjtsünk információt, és ha szükséges, módosítsunk az elképzeléseinken.

35 helyen kell jelentkezni egy álláshoz?
A friss diplomások többsége álláshirdetésre való jelentkezés vagy személyes ismeretség útján jut be első munkahelyére. A harmadik leggyakoribb módja a munkahelyszerzésnek, amikor a volt hallgatót a korábbi szakmai gyakorlatos helye alkalmazza.
Készítsünk éves menetrendet

Ha megvan a karriercél, meg kell terveznünk azokat a feladatokat is, amelyek ránk várnak a megvalósításhoz. Fel kell mérnünk, hogy milyen képzettségre, esetleg milyen új kapcsolatok kiépítésére van szükségünk. Kerüljünk képbe a piaci körülményekkel, a versenytársakkal, és igyekezzünk felzárkózni a pozíció támasztotta elvárásokhoz. Tervezzük meg, hogy hova akarunk eljutni az év meghatározott időszakára, és készítsünk akár hetekre lebontott menetrendet, amelyben meghatározzuk, mikor mit teszünk a céljainkért.

Üljünk vissza az iskolapadba

A tudás a legjobb befektetés. Akár nyelvtudásunkat, akár szakmai ismereteinket szeretnénk bővíteni, az előrelépés szempontjából mindenképpen hasznos lehet például egy OKJ-s tanfolyam elvégzése. Ezek a tanfolyamok rövid idő alatt és rugalmas képzési rendben elvégezhetők, így akár munka mellett is megszerezhető az a tudás, ami segíthet egyről a kettőre lépni.

Legyünk aktív álláskeresők

Akár aktuális az álláskeresés, akár nem, legyünk jóban a fejvadászokkal, és böngésszük át az aktuális állásajánlatokat. Soha nem tudhatjuk ugyanis, hogy mikor jön velünk szembe álmaink állása. Ha új képesítést vagy elismerést kapunk, frissítsük profilunkat a szakmai oldalakon. Elképzelhető, hogy épp ez kelti majd fel a figyelmét a HR-eseknek. Ha ügyesek vagyunk, akár keresés nélkül is ránk talál a tökéletes lehetőség.

Válaszra se méltatnak? Na az tényleg dühítő
Rendszeresen visszatérő panasz az álláskeresők részéről, hogy nem kapnak visszajelzéseket a beadott pályázataikkal kapcsolatban, nem tudják, hogy pontosan hol tart a kiválasztási folyamat, illetve hogy számíthatnak-e arra, hogy személyesen is bemutatkozhatnak.Ez a bizonytalanság nemcsak más hirdetők irányába tereli a megfelelő jelölteket, de a hirdető cégbe vetett bizalmat is rombolhatja.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo