Újraszabott az intézményrendszer

A hazai export GDP-hez mért aránya nagyságrendileg 90-95 százalék, de ezt meghatározó részben a külföldi vállalatok végzik. A magyar tulajdonú, kis- és közepes vállalkozások aránya a kivitelben mindössze 15 százalék körül van statisztikák alapján. A kormány egy ambiciózus terv szerint szeretné a jelenleg 2000-3000 exportáló vállalkozás számát tízezer fölé tornázni hosszú távon.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: SXC

Európa legjobban teljesítő gazdaságai közé tartozhat a lengyel és a magyar, állítja legújabb elemzésében az Atradius Hitelbiztosító. Előrejelzése szerint ezt leginkább a dinamikusan fejlődő exportjuknak köszönhetik ezek az országok. Lengyelország kivitele 2014-ben valószínűleg 7,2 százalékkal, Magyarországé 4,4 százalékkal bővült, s ami hazánkat illeti, ez a szám az idén akár 7,3 százalék is lehet. Ez azt jelentheti, hogy Magyarország a külpiaci teljesítménye alapján a kelet-közép-európai gazdaságok közül a második helyre lép Lengyelország mögött.

És a kicsik?

A kivitel nagy részét a magyarországi multinacionális nagyvállalatok adják, a kkv-k az uniós átlagtól elmaradó arányban járulnak hozzá az exporthoz. A kisebb cégek külpiacra lépését számos tényező, többek között a külgazdasági szaktudás, az üzletfejlesztési ismeretek, a nemzetközi kapcsolatok és a finanszírozás hiánya nehezíti, a távolabbi országok piacain való megjelenést pedig az árualap szűkössége is akadályozza. Még ha lenne is kereslet, a kkv-k félnek a külpiacoktól, különösen a távoliaktól.

A kormány számos különböző támogatási intézkedést vezetett be annak érdekében, hogy a kisebb hazai cégek exportja lendületet kapjon. Többek között jelentősen átszervezte a kis- és középvállalatok exportját segítő intézményrendszert. Az új, integrált struktúrával felálló külgazdasági apparátusban az exportot segítő legfontosabb háttérintézmények a Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA), a Magyar Nemzeti Kereskedőház Zrt., valamint az EXIM bank. Ezek mindegyike a Külgazdasági- és Külügyminisztérium (KKM) felügyelete alatt működik, miként a jelenleg nyolcvan külgazdasági attaséból álló gazdaságdiplomáciai hálózat is. Az ő legfontosabb feladatuk nem politikai jellegű, sokkal inkább gazdaságfejlesztési tevékenységet – például befektetőkeresést – várnak el tőlük.

A Magyar Nemzeti Kereskedőház új piacokat, új lehetőségeket szeretne megnyitni a magyar vállalkozások előtt. Ennek érdekében 2014 végéig 25 külképviselet nyílt meg Európán kívül a világ különböző pontjain Ázsiától Afrikáig. A kormányzat célkitűzése szerint ugyanis a magyar export egyharmada az Európai Unión kívüli, gyorsan növekvő országokba fog irányulni 2018-ra a keleti nyitás politikájának megfelelően. Ma még azonban Magyarország legfőbb kereskedelmi partnere az unió.

A kereskedőház integrálta a Nemzeti Befektetési Ügynökség (HITA) kereskedelemfejlesztéssel foglalkozó munkatársainak túlnyomó többségét is. A kihelyezett képviseleti modell nem magyar találmány, például a Távol-Keleten is több országban igyekeznek hasonló módon segíteni a kis cégek piacra jutását. A néhány fős vállalatoknak – érthető módon – drága lenne exportszakembert tartani vagy helyi irodát nyitni; ezt „helyettesíti” az állam által megszervezett szolgáltatás. A kereskedőházak a finanszírozás, a márkaépítés, az üzleti képviselet ellátásában is partnerek, és segítenek a kapcsolatépítésben is adott országgal és régióval.

Nem nyugati zárás a keleti nyitás
Szükség van keleti nyitásra, hogy Magyarország export-kitettségének kockázatát ezzel is csökkenteni tudjuk, hangsúlyozta Pana Petra, a Külgazdasági és Külügyminisztérium külgazdasági ügyekért felelős helyettes államtitkára a Piac&Profit Piacbővítés exporttal című konferenciáján. Hozzátéve ez közel sem egyenlő a nyugati piacok bezárásával. Milyen exportpiacokra fókuszál a közeljövőben Magyarország?
A HITA utódja, a HIPA feladata a működő tőke Magyarországra vonzása. A befektetésösztönzési feladatok része az is, hogy felkutatják azokat a magyar cégeket, amelyek az idetelepülő külföldi befektetők potenciális beszállítói lehetnek.

Újraiparosítás

A cégek külpiacra lépésének ösztönzése és a nagyvállalatok letelepítése egyenrangú feladat a kormányzat stratégiájában. Utóbbi pedig magával hozza a beszállítói kapacitások fejlesztésének szükségszerűségét is: minél több külföldi nagyvállalat települ Magyarországra, annál nagyobb kkv-beszállítói hálózatra van szükség, és annál inkább bővülhet az exportképes kkv-k száma. A közvetett exportőrök – az exportáló cégeknek beszállítók – támogatása is lényeges feladat. Nem véletlen, hogy az EXIM termékpalettáján is szerepelnek az exportőröknek beszállító kkv-knak szánt kedvezményes források.

Úgy tűnik, elsősorban a jármű- és a feldolgozóipari cégek idevonzásába invesztál a kormányzat. Olyan ágazatok szereplőit szeretnék letelepíteni, amelyek sok munkahelyet teremtenek, és széles beszállítói hálózatot igényelnek. Egyes vélemények szerint ugyanis azok az országok, amelyeknél az ipar nagyobb arányban járul hozzá a GDP-hez, sokkal gyorsabban növekednek. Ráadásul a nagyobb hozzáadott értéket jelentő és magasabb béreket kínáló K+F szektor is akkor jelenik meg egy országban, ha ott gyártótevékenység folyik. A jövőben az egészség- és a gyógyszeriparban lehet még komoly növekedési perspektíva, ami a működőtőke-beruházásokat illeti.

Tények 2014 első nyolc hónapjában
A termékexport értéke 55,1 milliárd euró volt, ami 4%-os bővülés 2013 azonos időszakához képest.
Az EU15 országokkal volt a legintenzívebb a magyar kereskedelem.
Az EU-n kívüli országokkal folytatott kereskedelmünk egyenlege negatív volt.
Az Európán kívüli kereskedelmi partnereinkkel a teljes export 21,2%-át, az import 25,4%-át bonyolítottuk.
Az exportunkban legnagyobb arányban, 54,1%-kal a gépek és szállítóeszközök árufőcsoport szerepelt.
Forrás: Nemzetközi Gazdasági Évkönyv – Nemzetgazdasági Minisztérium
 

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo