Uniós pályázatok: nyerni nem elég

Minden vállalkozás számíthat ellenőrzésre, amelyik EU-s vagy állami támogatásból valósított meg fejlesztést, projektet. Sikerrel vehetik azonban ezt az akadályt is, ha a megvalósításba hozzáértő könyvvizsgálót vonnak be – akár kötelező ezt megtenniük, akár nem. A könyvvizsgáló tehát segíthet abban, hogy a vállalkozások ne csak elnyerjék, hanem meg is tarthassák a támogatásukat.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

Az Európai Unióhoz történő csatlakozás óta a támogatások jelentősége folyamatosan nő a vállalkozások finanszírozásában, különösen az innovációs, a környezetvédelmi, a munkahelyteremtő és a régiók közötti fejlettségi különbségek csökkentésére kialakított beruházások terén. Ráadásul a válságnak köszönhetően éppen a támogatások váltak a társaságok beruházásainak, K+F projektjeinek az egyik legfontosabb, ha nem az egyetlen forrásává. Ez a helyzet várhatóan nem fog megváltozni most, a 2014-től, 2020 tartó támogatási ciklusban sem – figyelmeztet legfrissebb blogbejegyzésében együttműködő partnerünk, a Leitnerleitner adótanácsadó és könyvvizsgáló cég blogjának legfrissebb bejegyzése.

A vállalatok gondjai azonban nem érnek véget a támogatás elnyerésével, még a projekt megvalósításával sem, mert bármilyen forrásból származik is a fejlesztéshez szükséges pénz, az elszámolás nagyfokú körültekintést igényel. A kedvezményezetteknek számos szabálynak és feltételnek kell megfelelniük már a folyósítás ideje alatt, és a projekt befejezését követő, úgynevezett fenntartási időszakban is. Ráadásul a támogatási források felhasználását szigorúan ellenőrzik, melyek során a legfőbb ellenőrzési elv az átláthatóság és elszámolhatóság. A támogatások könyvvizsgálatának célja tehát nem az év végi beszámoló hitelesítése, hanem a támogatással kapcsolatos ellenőrző tevékenység: a támogató által meghatározott feladatok, a támogatás feltételeinek való megfelelés vizsgálata. Míg a beszámoló hitelesítésénél a könyvvizsgálat szúrópróbaszerű, és nem teljes körű, a támogatások könyvvizsgálata bizony sokszor tételes ellenőrzést kíván.

Vannak olyan pályázatok, amelyeknél eleve előírás a könyvvizsgálati kötelezettség, de ez nem mindig van így. Azonban a kedvezményezetteknek mégis érdemes megfontolniuk a könyvvizsgáló bevonását annak érdekében, hogy a projekt pénzügyi elszámolása a támogatás igénybevételéhez szükséges feltételeknek biztosan megfeleljenek. Ez esetekben a kedvezményezett szabhatja meg a könyvvizsgálati célokat, az ellenőrzés irányát, valamint a vizsgálat terjedelmét. (Azért nyerni sem könnyű, megmutatjuk a legtipikusabb, de könnyen elkerülhető pályázati hibákat!)

A könyvvizsgáló külső szemként segítséget nyújthat az elszámolások, az elkülönített nyilvántartások, támogatási szerződésekben rögzített feltételek betartásában, feltárja az esetleges hibákat a felügyeletet ellátó közreműködő szervezet ellenőrzése előtt. Így elkerülhető a támogatási szerződéstől való elállás, a jogosulatlanul vagy nem a célnak megfelelően felhasznált támogatás visszafizetése, valamint az ezekkel járó további szankciók: az adóbírság, késedelmi pótlék, mulasztási bírság.

Erre lesz pénz első körben
Kiírásra kerültek a GINOP program első, kkv-kat érintő pályázatai. Az új szabályok szerint a kiírás utáni harmincadik napon nyílnak meg a pályázatok, ezért november 10-től indulhat a roham. A Piac&Profit szakértője összeszedett minden fontos tudnivalót a már megjelent kkv pályázatokról.
Gyakran előforduló szabálytalanság például az indikátorok alulteljesítése (pl. kevesebb foglalkoztatott) vagy a szakmai megvalósításra vonatkozó előírások megsértése, pl. nem a célnak megfelelően használják fel a támogatást. A beszerzésekkel kapcsolatban is megesnek szabálytalanságok – például a közbeszerzési eljárásokban elképzelhető, hogy nem megfelelően vizsgálják az alkalmassági feltételeket, megsértik a hiánypótlási kötelezettséget, más típusú beszerzéseknél, hogy hiányosak a dokumentumok, vagy olyan költségeket számoltak el, amelyeket nem lehetett volna. Egy ellenőrzés felfedhet valótlan tartalmú vagy ellentmondásos dokumentumokat, megeshet, hogy a kedvezményezett megszegi adatszolgáltatási kötelezettségét (elmarad az ad-hoc adatszolgáltatás, késik a jelentésekkel, „nem tűri” az ellenőrzéseket). Megsértheti a tájékoztatás és nyilvánosság biztosításával összefüggő kötelezettségeit is, például kevesebb sajtómegjelenést ér el a vállaltnál, vagy nem előírásszerűen teljesíti ezeket (pl. nem megfelelő a tájékoztató tábla tartalma). Végül, elképzelhető, hogy a horizontális vállalásokat sértik meg a pályázók, például az esélyegyenlőségi, környezeti fenntarthatósági vállalások maradnak el, vagy nem dokumentálják megfelelően a teljesülést. Ezekben az esetekben elutasíthatják a vonatkozó költségeket vagy csökkenhetik a támogatást, és végső esetben a kedvezményezett el is veszítheti a megítélt támogatást.

Fontos kiemelni továbbá azt is, hogy a támogatások elszámolása nem teljesen a szokásos számviteli szemlélet szerint történik, sokszor csak nehezen lehet összehangolni a hatályos számviteli törvény előírásaival. Ennek ellenére feltétlenül szükséges megtalálni az egyensúlyt, így egyszerre megfelelni mindkét szabályrendszernek, amelyben tapasztalt könyvvizsgáló jelenthet valódi segítséget.

Tehát ha már elengedhetetlenül szükséges támogatások igénybevétele a növekedéséhez és a fejlődéséhez, érdemes úgy végezni az adminisztrációt is, hogy az ne veszélyeztesse a célokat. Ebben nyújthat segítséget egy független könyvvizsgáló, aki folyamatosan felügyeli a projekt megvalósítását, szabályszerűségét, ennek következtében biztosítja annak zavartalan lefolyását.

EGYMILLIÁRD ALATT NEM LESZ PÁLYÁZAT
Egyszerűbb lesz a pályázatok benyújtása és várhatóan a pályázók költségei is csökkennek majd – ezt és még sok mást ígér a kormányzat az új pályázati rendszerrel kapcsolatban. A sok előny mellett szigorúbb szankciókat is kilátásba helyeztek. Itt megtalál minden fontos változást a pályázati feltételekkel és rendszerrel kapcsolatban.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo