Vége lehet a halaszott fizetéseknek

Március közepétől 30 nap lehet a fizetési határidő minden kereskedelmi ügyletben. A késedelmi kamat a jegybanki alapkamat plusz 8 százalékpontra nőhet, és plusz behajtási költségtérítés is jár az eladónak. A rövidebb fizetési határidő kötelezettsége radikálisan javíthatná a kis- és középvállalkozások likviditását.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Gyakran előfordul, hogy a számlák jóval az előírt határidőn túl is kifizetetlenül maradnak, aminek negatív következményei vannak a vállalkozások likviditására és pénzügyi gazdálkodására. E kellemetlenségek csökkentése érdekében egy uniós irányelv a kereskedelmi ügyletekhez kapcsolódó fizetési határidőkre vonatkozó jogszabályi keretet állapít meg. Az ennek való megfelelés érdekében a magyar kormány is közzétette a fizetési határidőkről szóló törvény tervezetét, amelyet társadalmi vitára bocsátott. Ez azonban szigorúbb szabályokat ír elő az unió által kiadottnál.

Kép:PP/BartosGyula

Jó irány lehet
A szigorú szabályozás jó irány lehet, válaszolta a Piac&Profit megkeresésére Vadász György, az Ipartestületek Országos Szövetségének ügyvezető elnöke. Véleménye szerint a kkv-k számára komoly versenyhátrányt jelentett a nagy – sokszor monopolhelyzetben lévő – partnercégek által kikényszerített hosszú fizetési határidő. A törvénytervezetben kikötött 30 nap meggyorsítja a pénzmozgást, ami segítheti a kkv-k napi működését. Különösen jó iránynak tartja a javaslatot a gyors forgási sebességű termékek – mint amilyen például a kenyér – estében. Ahol nagyobb problémákat jelenthet a szigorítás, az inkább az olyan lassú forgási sebességű területek, mint például az autóipar.
Szigorúbb lenne az irányelvnél

A gazdasági szereplők közötti kereskedelmi ügyletek tekintetében az irányelv kimondja, hogy szerződéskötési szabadságuk tiszteletben tartása mellett számláikat 60 napon belül ki kell fizetniük, kivéve, ha kifejezetten másként állapodtak meg, vagy ha az egyéb fizetési módozatok nem súlyosan hátrányosak a hitelezővel szemben. Amennyiben a szerződés nem állapítja meg a fizetés határnapját vagy a fizetési határidőt, a hitelező jogosult a késedelmi kamatra, ha a számla vagy az azzal egyenértékű fizetési felhívás adós általi kézhezvételének napját követő 30 naptári napon belül a hitelező még nem kapta meg az esedékes összeget. A kormány honlapján megjelent tervezet a 30 napos fizetési határidőt veszi át, és nem ad lehetőséget a legfeljebb 60 napos fizetésre, amit az irányelv megenged a nemzeti jogalkotónak – a lánctartozások felszámolására az EU maximum 30 napos általános fizetési határidőt ír elő a hatóságok, és legfeljebb 60 naposat a vállalkozások beszerzéseinél. Az új szabályozás továbbra is lehetővé tenné a részletfizetést.

Ha a megrendelő késve fizet, az eladónak késedelmi kamat jár, amelynek mértéke a jegybanki alapkamat plusz 8 százalékpont: az első félévben a január elsejei, a másodikban a július elsején hatályos alapkamathoz kell hozzáadni a 8 százalékpontot – áll a tervezetben. A megrendelő a késedelmi kamaton felül köteles 40 euró átalány behajtási költséget is fizetni. Ha ennél több volt a szállító behajtási költsége, azt külön érvényesíthetné a megrendelővel szemben.

30 nap az átlagos késés
Az átlagos fizetési határidő jelenleg 30 nap Magyarországon. Ha 2012. harmadik negyedévének adatait vetjük össze 2011 azonos időszakával, akkor 1 napos fizetésihatáridő-hosszabbodást tapasztalhatunk, mivel akkor még 29 napra fizettek átlagosan a cégek. A Bisnode adataiból kiderül, hogy 2012. harmadik negyedévében a számlák 57 százalékát határidőben (vagy maximum egynapos késéssel) kifizették a cégek, míg egy évvel korábban csupán a kiállított számlák 55 százaléka került határidőben kiegyenlítésre. A gazdasági folyamatokat ismerve ez nem feltétlenül a fizetési fegyelem javulásának a jele, hanem annak, hogy egyre több cég kér halasztott számláit határidőben nem fizető partnereitől előrefizetést.
Az új uniós irányelvvel összhangban a magyar jogszabályokat március 16-áig kell módosítani. A kormány a tervezet szerint élni kíván azzal a lehetőséggel, hogy a módosított magyar szabályozás csak a március 16. után kötött szerződésekre legyen érvényes, vagyis a már megkötött szerződéseket nem érintené.

Rengeteg a halasztott fizetés

A nagyobb cégek esetében manapság nem ritka a szerződésben kikötött 60, 90 vagy akár ennél is hosszabb fizetési határidő . A hosszadalmas számlakiegyenlítés a hazai nagyvállalatok gyakorlatának éppúgy része, mint a Magyarországon jelen lévő multinacionális cégeknél vagy az állami megrendelőknél. A kisebb cégek számára ez komoly likviditási nehézségeket okoz, mivel költségeik általában azonnal vagy nagyon rövid határidővel jelentkeznek, így kénytelenek szállítói hitelt nyújtani sokszor náluk sokkal nagyobb partnereiknek. Ha képesek is valamilyen módszerrel megoldani a határidők közötti időszak áthidalását, akkor egy esetleges nemfizetés „teheti be a kaput”, ami a sokszor alultőkésített kkv-k esetében akár végzetes is lehet. A késedelmes fizetésnek Európa-szerte fontos szerepe van a vállalati csődökben, az esetek túlnyomó többségében (96%) késedelmes fizetések sorozata vagy valamely más gyakorlati probléma miatt következik be az Antonio Tajani által benyújtott cselekvési terv szerint.

Ennek ellenére úgy tűnik, hogy a magyar vállalkozások megértőek a szállítói hitelezés területén. A nagyvállalati fizetések 90, míg a teljes vállalatközi fizetések 80 százaléka épül halasztott fizetésre, ami azt jelenti, hogy a magyar vállalkozások igen megértőek a szállítói hitelezés területén – derül ki az Atradius Fizetési Szokások Barométere nevű tanulmányából. A válaszadók 50 százaléka nyilatkozott úgy, hogy leginkább „a hosszú távú kapcsolat kiépítése" befolyásolta a szállítói hitelezéssel kapcsolatos döntéseit, ami 4 százalékkal magasabb érték, mint Európa más részein, illetve a teljes felmérés átlagánál. „Ez azt jelenti, hogy minden második magyar cég jövőbeli előnyöket remélt attól, ha nem azonnali fizetésre kötelezte vevőjét. Azonban több európai gazdaságban továbbra is veszélyt jelent a recesszióba való visszasüllyedés, így a halasztott fizetésre történő értékesítés jelentős kockázatot jelent Magyarországon is" – hívja fel a figyelmet Vanek Balázs, az Atradius Hitelbiztosító országigazgatója.

A jogszabályban használt kulcsfogalmak
Késedelmes fizetés: a szerződéses vagy törvényes fizetési határidőn belül nem teljesített fizetés. Kereskedelmi ügyletek: vállalkozások, illetve vállalkozások és hatóságok között lebonyolított olyan ügyletek, amelyek tárgya fizetés ellenében áruk adásvétele vagy szolgáltatások nyújtása. Esedékes összeg: a szerződéses vagy törvényes fizetési határidőn belül kifizetendő tőkeösszeg, amely magában foglalja a számlában vagy az azzal egyenértékű fizetési felhívásban meghatározott alkalmazandó adókat, vámokat, illetékeket és díjakat.
A magyar válaszadók átlagosan 33 napos fizetési időről számoltak be, ami 5 nappal hosszabb a nemzetközi átlagnál. A belföldi fizetési idő átlagosan (34 nap) mintegy 3 nappal volt rövidebb. A K&H kkv bizalmi index azt mutatja, hogy a kkv-k felé történő vevői számlák teljesítésének határideje immár egy éve folyamatosan növekszik. A vevők körében a jelenlegi átlagos fizetési határidő 34 nap, szemben a válság előtti időszakban jellemző 28-30 nappal, miközben a következő egy évre vonatkozó várt fizetési határidő is jelentősen megugrott, 30-ról 38 napra. (Erről itt olvashat bővebben.)

Mibe kerül?

A javaslat mellett szól az az érv is, hogy úgy nyújthatna segítséget a kisvállalkozásoknak a kormányzat, hogy az nem kerülne újabb súlyos milliárdokba a költségvetésnek. A mandiner blog ugyanakkor arra hívja fel a figyelmet, hogy a fizetési fegyelem betartásához és betartatásához elengedhetetlen, hogy a szállítói hitelezés elterjedésében fontos szerepet játszó állami kifizetések is igazodjanak a szigorú határidőhöz. Bár ezek esetében valóban nem többletköltségről van szó, hiszen ezeket a számlákat előbb-utóbb egyébként is ki kellene fizetni, de mivel erre a konszolidációhoz szinte azonnal lesz szükség, ez komoly hatást gyakorolhat az év költségvetési hiányára.

 

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo