Visszakérhetik a pénzüket az exportáló cégek

Eddig megfosztotta az adómentességtől az adóalanyt, ha a külföldre értékesített áru 90 napig nem hagyta el az országot, az Európai Bíróság azonban kimondta, hogy a magyar gyakorlat összeegyeztethetetlen az uniós jogszabályokkal.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Visszakérhetik a pénzüket – Kép: SXC

A közelmúltban az Európai Bíróság ítéletet hozott a Kúria által előterjesztett, az export-értékesítés áfamentességének törvényi feltételeire vonatkozó kérdések tekintetében. A Kúria felülvizsgálati eljárás keretében vizsgálta, hogy a korábbi, illetve jelenleg hatályos áfatörvényben előírt exportra vonatkozó mentességi feltétel, amelynek értelmében a harmadik országba értékesített terméknek az értékesítés következtében 90 napos határidőn belül igazoltan el kell hagynia a Közösségét területét, összeegyeztethető-e a Direktívával.

A peres eljárásban vizsgált tényállás szerint az adóalany harmadik országba értékesített termékeket, amelyek számos esetben csak az áfatörvényben előírt határidőn túl hagyták el a Közösség területét. Ennek ellenére az ügyleteket az adóalany adómentes exportértékesítésként kezelte, ami miatt az adóhatóság az ellenőrzés során adóhiánynak minősülő adókülönbözetet, adóbírságot és késedelmi pótlékot állapított meg – olvasható a Deloitte hírlevelében.

A Kúria azzal a kérdéssel fordult az Európai Bírósághoz, hogy ellentétes-e a Direktívával az olyan nemzeti szabályozás, amely alapján pusztán egy határidő túllépése azzal a következménnyel jár, hogy az adóalany véglegesen elveszíti az adott értékesítésre vonatkozó adómentesség alkalmazásának lehetőségét. (Az exportra termelő cégeknek azonban egy komoly változásra kell ügyelniük februártól!)

Az Európai Bíróság ítéletében kimondta, hogy ugyan alkalmazhatóak bizonyos korlátozó intézkedések az adómentességek helyes alkalmazása, valamint az esetleges adócsalás megelőzése céljából, azonban ezek nem sérthetik a jogszabályok célkitűzéseit. Megítélése szerint azonban a jelen ügyben vizsgált határidő lejártát követően történő kiléptetés olyan jogvesztéssel jár, amely nem biztosít lehetőséget az adóalanynak arra, hogy a határidő túllépése okán fizetett adót utóbb visszakapja, amennyiben a kiléptetés később mégis igazoltan megtörténik. Erre tekintettel az Európai Bíróság kimondta, hogy ellentétes a Direktívával az olyan nemzeti szabályozás, amely alapján pusztán egy határidő túllépése azzal a következménnyel jár, hogy az adóalany véglegesen elveszíti az adott exportértékesítésre vonatkozó adómentesség alkalmazásának lehetőségét.

Kkv-követek segítik az exportot
Az Enterprise Europe Network (EEN), a világ legnagyobb vállalkozásfejlesztési hálózata a jövőben nagykövetek segítségével teszi láthatóbbá tevékenységét. Az EEN követek (brand ambassadorok) sikeres, példamutató kkv-k képviselői, akiknek az EEN segített abban, hogy új üzleti partnereket találjanak, vagy bővítsék megrendelői körüket.
Adó-visszatérítési lehetőség a korábbi időszakok tekintetében

Az ítélet következtében a fent említett jogvesztő határidő módosításra került 2014. január 1-jétől, oly módon, hogy az adóalany köteles az értékesítésen áfát felszámítani a 90 napos határidőt követően, azonban a fizetendő adó utólag csökkenthető, amennyiben a kiléptetés igazoltan megtörténik az értékesítés teljesítését követő 360 napon belül. Az adózóknak az Art. alapján lehetőségük van adó-visszatérítés iránti kérelemmel élni a korábbi időszakok tekintetében is, amennyiben a kérdéses ügyletek eleve nem mentes exportként kerültek bevallásra, vagy az adóhatóság utólagos ellenőrzés keretében kérdőjelezte meg az adómentesség alkalmazását. Az adó-visszatérítés során tekintettel kell lenni arra, hogy az csak olyan időszakok esetében kezdeményezhető, amelyek az ítélet kihirdetésének időpontjában, vagyis 2013. december 19. napján még nem évültek el, valamint figyelemmel kell lenni a kérelem benyújtására nyitva álló 180 napos jogvesztő határidőre, amelyet szintén az ítélet kihirdetésének a napjától kell számítani.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo