Afrika az El Niño árnyékában

Különböző, de gyakran egymással összefüggő tényezők (fegyveres konfliktusok, kedvezőtlen időjárási jelenségek, a mezőgazdasági termelés akadozása) miatt az afrikai kontinens ellátása, az ott élők élelmezésének biztosítása komoly kihívást jelenthet az idei évben.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép: Pixabay

A kontinens déli részén a szárazság okozza a legnagyobb problémát. A tavalyi év során kezdődött kedvezőtlen időjárási tendencia nem látszik enyhülni, sőt, az elmúlt 50 év legerőteljesebb El Niño jelenségének hatására tovább fokozódik.

Egyes országok, mint Zimbabwe, Malawi, Dél-Afrika vagy Madagaszkár egy emberöltő óta nem tapasztaltak ekkora aszályt a csapadékos időszak alatt. Emiatt napról napra csökken annak esélye, hogy a gazdák képesek legyenek a vetés számára ideális (csapadékos) körülmények biztosítására.

Az amúgy is szűkös 2014-2015-ös mezőgazdasági szezon után az extrém száraz október és december, és a forró, az átlagnál kevesebb csapadékot hozó idei év mind hozzájárulhatnak egy komoly terményhiányhoz, ami a térség majdnem összes országát érintheti.

A hosszú ideje fennálló csapadékhiányos helyzet és a magas élelmiszerárak fenyegetést jelentenek az ellátásbiztonságra, szakértők a segélyre szorulók számának megugrásától tartanak.

Válság Dél-Szudánban

Kiemelten súlyos a helyzet Dél-Szudánban, ahol az ország lakosságának egynegyede, közel 3 millió ember sürgős segítségre szorul, 40 000 ember helyzete pedig szinte kilátástalan. Az éhezők számának növekedése az aratást követő időszakban szokatlan és egyúttal aggasztó. Az április és július között tetőző ínséges periódus további és főleg komoly mértékű romlást hozhat.

Hamis mítosz Afrika újragyarmatosítása?
A Klímablog és a Piac&Profit hasábjain is írtunk arról, hogy gazdag országok és befektetési alapok hatalmas földterületeket vásárolnak fel Afrikában, hogy kielégítsék a nyugati világ növekvő élelmiszerigényeit, miközben Afrika éhezik. A legújabb vizsgálatok azonban némiképp megkérdőjelezik az agrárgyarmatosítás közkeletű hiedelmét.
Az országban dúló konfliktus, az ezzel együtt járó pénzromlás és piaci zavarok hatása nem korlátozódik csupán egy szűk területre, hanem az egész országban akadályt képeznek az élelmezésben és az ellátásbiztonság garantálásában. (A világ legfiatalabb országát egyébként részben a multik semmizték ki.)

Konfliktus és aszály Szomáliában

Az esőzések hiánya, az ország egyes részein az aszály és a kereskedelmet nehezítő faktorok, egy időben a belső kényszermigrációval, és tetőzve a krónikus szegénységgel – ez a mindennapok realitása Szomáliában.

A FAO által koordinált felmérésen alapuló, a közelmúltban megjelent jelentés szerint közel 4,7 millió ember, a teljes lakosság 38 %-a, súlyos élelmezési gondokkal küzd, az alultápláltság mértéke továbbra is magas.

Az országba eddig folyamatosan érkező élelmiszer- és egészségügyi segélyek nem jelentettek tartós megoldást az alultápláltság megszüntetésére, ezért további, átfogó humanitárius intézkedésekre van szükség, ami a probléma rejtett okait és egyéb tényezőket célozza.

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo