Aranybánya a zöldeknek Trump

Donald Trump nem rejtette véka alá, hogy nem hisz a klímatudományban. Szerinte az éghajlatváltozást nem az emberi légszennyezés okozza. Az amerikai zöld szervezetekhez dőlnek az adományok, hogy a kampányidőszakban felszólalhassanak Trump nézetei ellen.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Donald Trump azt nyilatkozta egy interjúban, hogy a klímaváltozás egy csalás, amit Kína talált ki arra, hogy eladhassa a tömérdek napkollektorát. (A klímaváltozás egyébként az ausztrálok szerint is kamu.) Ha megválasztják, az üzletember amerikai elnökként számos ökológiailag katasztrofális hatású programot indítana. Kampányában a következő ígéreteket tette:

  • újraélesztené a szénbányászatot Amerikában
  • lazítaná a környezetvédelmi előírásokat az amerikai jogrendben
  • újratárgyalná, sőt semmibe venné a Párizsi Klímaegyezmény USA-ra nézve kötelező vállalásait
  • újraindítaná a -környezetvédők és a lakosság tiltakozása miatt- megfeneklett Keystone-olajvezeték projektjét, mely szinte az egész országon átívelne.
  • növelné a mélytengeri olajkitermelést.
Mindezekkel nyilvánvalóan eltörölné azokat az eredményeket, amiket az amerikai és nemzetközi környezetvédő szervezetek, aktivisták és ökotudatos politikusok és vállalatok értek el sok-sok éves küzdelemmel (a 2009-ben gyenge eredményekkel zárult koppenhágai klímacsúcs után). A republikánus párt és Trump olajipart favorizáló, klímaváltozást tagadó ideológiája jól jött az amerikai zöld szervezeteknek. Dőlni kezdtek az adományok: tehetős emberek pénzzel, a középosztálybeliek pedig önkéntesként adják idejüket.

Ő lenne a jövő?
(fotó: flickr)

Ezzel igyekeznek segíteni a zöld kampányolást, hogy a választásig kommunikálhassák a tudományos tényeket: a klímaváltozást igenis civilizációnk emissziója okozza, s Trump politikája csak ezt növelné, valamint a gazdaság függőségét a fosszilis energiaforrásoktól. "Nem is kérhettünk volna jobb motivátort, mint Donald Trump", nyilatkozta a Reuters hírügynökségnek Michael Burne, a Sierra Club igazgatója. Egy kör-emailjük, mely kritizálta Trump nézeteit 25 000 dollárnyi adományt hozott a Sierra Club tagságától és 15 000 új önkéntes ajánlkozott fel, hogy szolgálja a klímaügyet.

A klub politikai bizottsága, mely az elnökválasztás idején esedékes kampányokért felel, eddig 62 000 dollárt gyűjtött össze, míg a 2012-es elnökválasztási kampány idején a felajánlások összege csak 22 000 dollár volt. A washingtoni League of Conservation Voters egy nemrég rendezett jótékonysági rendezvénye szintén rekordösszeget kasszírozott, miután pénzgyűjtő kampányukban ők is Trump figuráját használták, mint küldetésük antitézisét.

Bár a díszvacsora által összegyűjtött pénzösszeget nem kötötték a Reuters tudósítójának orrára, azt a szervezet Voters Action Fundjától elárulta, hogy idén 610 000 dollárt kalapoztak össze az elnökválasztással kapcsolatos kampányolásra, ami háromszorosa annak, amit 2012-ben, és kétszerese annak, amit 2008-ban sikerült összegyűjteniük. (2008-ban még az volt a cél, hogy ne kerüljön Bush után újabb republikánus jelölt a Fehér Ház élére, ezért lehetett nagyobb a megdöntésére irányuló zöld akarat és adakozási hajlam.)

A legrosszabbra kell felkészülnünk
A gazdasági és politikai szereplők hajlamosak alábecsülni a globális felmelegedés okozta veszélyeket, pedig komoly fenyegetést jelentenek – derül ki egy friss brit-kínai jelentésből, amelyet a BBC idéz. Eszerint a lehető legrosszabbra kell felkészülnünk, mert a jelenlegi tendenciák szerint a klímaváltozás még a fejlett országokat is destabilizálhatja.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo