Arcul csapta az olajmultit a tőzsdefelügyelet

Nem feltétlenül elégségesek az Exxon Mobil azon közlései, amik üzleti tevékenysége klímaváltozásból eredő kockázatairól szólnak. Az amerikai tőzsdefelügyelet arra kötelezte a céget, hogy szavaztassa meg részvényeseivel, szükségük van-e részletesebb ismertetésre. A vállalat vezetése erre önmagától nem volt hajlandó.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

New York állam főszámvevője, Thomas DiNapoli kezdeményezte, hogy az Exxon Mobil éves közgyűlésén bocsássák napirendi pontként a jelenlévők elé, vajon a cég profitját érintő, klímaváltozásból eredő kockázatokról eleget tudnak-e a részvényesek. A környezetszennyezés anyagi terhei (bírságok, emissziós kvótavásárlási kötelezettség stb.) ugyanis közvetlenül befolyásolják a cég nyereségességét. A vállalat menedzsmentje ellenállt a kérésnek, mondván a javaslat túl homályos és már amúgy is közzéteszik a széndioxiddal kapcsolatos információkat. Valóban, 2014-ben publikáltak egy jelentést Energy and Carbon - Managing the Risks címmel.

Csakhogy az amerikai tőzsdefelügyelet (SEC) ezt nem találja eléggé kimerítőnek és teljes körűnek. A SEC ügyvédje, Justin Kisner levélben tájékoztatta a vállalatot: igenis kötelesek szavazásra bocsátani a kérdést - jelentette a Reuters hírügynökség, mely bizalmas forrásból betekintést nyert a dokumentumba. Kisner hangsúlyozta, az Exxon jelenlegi infrmáció átadási politikája elmarad a New York állam főszámvevője által javasolt változtatásoktól.

Kép: SXC

A SEC döntése kötelező érvényű, az Exxonnak fellebbezésre nincs módja, a szavazás meg fog történni. Ez persze közel sem garantálja azt, hogy a széleskörűbb tájékoztatás meg is fog valósulni: a cég részvényesei ugyanis a múltban egyszer sem hagytak jóvá klímaváltozással kapcsolatos javaslatokat. 2015-ben például azt az indítványt szavazták le (79%-os többséggel), hogy az igazgatótanács klímaszakértő is szerződtessen a céghez.

De mi közük hozzá?

New York állam főszámvevőjének, DiNapolinak az ad jogot rá, hogy javaslatot nyújtson be az Exxonnak, hogy a tagállam 178,3 milliárd dolláros nyugdíjalapjának ügyintézője, mely értelemszerűen Exxon részvényeket is birtokol. A tőzsdefelügyelethez benyújtott kérelemhez csatlakozott Vermont és Kalifornia nyugdíjalapja is, a Brainerd Foundation és a Church of England.

DiNapoli úgy látja, a részvényeseknek tudniuk kell, vajon a vállalat mit tesz azért, hogy a párizsi klímacsúcs megállapodásának jegyében alacsonyabb kibocsátási pályára állítsa üzletvitelét.

Az Exxon egyébként más fronton is támadás alatt áll emisszióról szóló ismertetései miatt. New York állam főügyésze, Eric Schneiderman vizsgálatot indított a vállalat ellen, hogy kiderítse, vajon az félrevezette-e a részvényeseket és a közvéleményt, s elhallgatott-e fontos információkat a klímaváltozásból eredő üzleti kockázatokról. Schneiderman tavaly a Peabody Energyvel kötött peren kívüli egyezséget, pontot téve egy hasonló, 8 évig tartó vizsgálatra. A Peabodyt arra kötelezték, hogy több infót tegyen közzé a klímaváltozási kockázatokról.

A minap pedig a Rockefeller Family Fund bejelentette, hogy túlad Exxon részvényein, csatlakozva a divestment-mozgalomhoz, vagyis a tőkekivonási aktivizmushoz, mely mostanság a fosszilis cégekre irányul. (Leonardo DiCaprio is a mozgalomhoz csatlakozó befektetők között van.)

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo