Az agrárium és a környezetvédelem nagy találkozása

A Nemzeti Vidékstratégia célja, hogy megállítsák az agrárium és a vidék hanyatlását, javítsák az ottani életminőséget, és megteremtsék a minőségi mezőgazdasági termelés feltételeit – mondta Szabó Teréz Krisztina, az FM Környezetfejlesztési Főosztályának osztályvezetője. A legfontosabb feladat a talaj minőségének megőrzése, de fontos az ökogazdaságokra koncentrálni is.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Szabó Teréz Krisztina
Kép:PP/Hatlaczki Balázs

Nemzeti Vidékstratégia 2012-2020 elnevezéssel először készült Magyarországon átfogó terv az ágazatról – jelentette ki az FM Környezetfejlesztési Főosztályának osztályvezetője a Magyar Fenntarthatósági Csúcs konferencián. Szabó Teréz Krisztina szerint a programot úgy dolgozták ki, hogy megállítsák az agrárium és a vidék hanyatlását, javítsák az ottani életminőséget, és megteremtsék a minőségi mezőgazdasági termelés feltételeit. "Szerencsénk van, Magyarországon mindehhez jók a feltételek, a mi dolgunk, hogy meg is őrizzük" – tette hozzá a szakember.

A konferencia többi előadásának összefoglalóját itt találja.

Víz, talaj, ember

2015-öt a Talaj Nemzetközi Évének nyilvánította az ENSZ, miután a földet a második legnagyobb széndioxid-tárolónkként tartjuk számon. Éppen ezért Szabó Teréz Krisztina is ezt tette az első helyre. Talajunk rendkívül változatos, ez az egyik legfontosabb feltétele a fenntartható élelmiszer termelésnek. Óriási kincsünk a felszín alatti vízkészletünk, egy-két helytől eltekintve a levegő minősége is megfelelő. Természeti értékeink is rendkívüliek. Az agrárium és a környezetvédelem összekapcsolásának az az egyik legnagyobb eredménye, hogy külön figyelmet szentelnek e területeknek.

A mezőgazdaság legnagyobb ellensége az időjárás. Úgy kell megtervezni a termelést, hogy amennyire csak lehet, fel lehessen készülni az aszályokra, az árvizekre - mondta Szabó.

Átalakulóban a hazai birtokrendszer, folytatta a főosztályvezető. Kevesebb a termelő cég, és kevesebben is dolgoznak az ágazatban. Ráadásul elöregedett a mezőgazdasággal foglalkozó réteg, minden harmadik gazda 50 év feletti. Ez egyébként nemcsak hazai, hanem európai jelenség. Az is gond, hogy a magyar mezőgazdasági termékek nem, hogy nehezen jutnak exportra, de a versenyképtelenségük miatt az itthoni piacról is kiszorulnak. Ezen gondok megoldására született meg a Nemzeti Vidékstratégia.

A legfontosabb feladatok

Az első, és legfontosabb feladat tehát a talaj minőségét megőrizni – például a hatékonyabb műtrágyázással, a vetés megtervezésével. Az osztályvezető utalt az ökogazdaságok területének növelésére is. Mint mondta, Európa mezőgazdasági területének 95 %-án hagyományos, 5%-án már biotermelés folyik. Az igény nő:  az utóbbi egy-két évben négyszer több bioárut vásároltak az emberek. Továbbra is meg kell őrizni a vízkészleteket, ellenőrizni a kitermelést. Vigyázni kell génkészleteinkre, természetvédelmi területeinkre.

Újra kell tervezni a termelést: nyitni kell a minőségi mezőgazdaság felé. Először a helyi ellátást kell megszervezni, és úgy lassan újra nyitni az export felé. Javítani kell a vidéki élet feltételeit. Meg kell teremteni a fenntartható fogyasztást, mert nemcsak a piac irányíthat, hanem mi fogyasztók is rákényszeríthetjük a piacot a változásokra. Ki kell dolgozni az agrárium energiaellátását, a szaktárca osztályvezetője szerint ez még várat magára. Szabó Teréz Krisztina annak azonban örült, hogy a szelektív szemétgyűjtés területén óriási eredményeket értünk el az utóbbi időben. Csökkent az élelmiszerhulladék mennyisége és az ország károsanyag-kibocsátása is, ami szintén az agrárium és a környezetvédelem sikeres együttműködésének köszönhető.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo