Fertőzéseket okoznak a melegedő európai tengerek

Az emberi eredetű klímaváltozás következtében melegedő vízhőmérséklet az oka, hogy a Balti-tengeren olyan baktériumok terjedtek el 2012-ben, melyek bélgyulladást okoznak az emberi szervezetben. Alaposan meg kell ezentúl gondolnunk, melyik tengerhez menjünk nyaralni?

Sok szó esik az óceánok savasodásáról, pH-értékük drasztikus változásáról, melyet széndioxid-elnyelő képességük túlterhelése okoz. De más változások is végbemennek a tengerekben, melyek veszélyesek ránk nézve. Tudósok korreálciót véltek felfedezni a Balti-tenger melegedése és az Észak-Európában egyre több embernél jelentkező vírusos gasztroenteritisz, ismertebb nevén a gyomorbél-hurut között.

(A klímaváltozás egyébként is komoly károkat okoz, és lehetséges, hogy rosszabb lesz, mint gondoltuk.)

A betegség hátterében álló vibrio a baktériumok azon csoportja, mely javarészt meleg, trópusi környezetben él. Hatása nem korlátozódik a gyomorbél-hurutra, okozhat kolerát is. Hogyan kapjuk el? Például ha víz jut szánkba úszás közben, s azt lenyeljük, vagy ha nem elég alaposan van átsütve a hal, amelyet elfogyasztunk.

Brit, finn, spanyol és amerikai tudósok összefogásával sikerült kimutatni, hogy amikor hatalmas forróság uralja Európát és ettől emelkedik a tenger felszíni vizének hőmérséklete, megduplázódik az orvosi kezelésre szoruló, vibrio-okozta megbetegedések száma.

fotó: sxc

A leggyorsabban melegedő tenger

A klímatudósok már kimutatták, hogy a légkör növekvő széndioxid-tartalma és az ebből eredő üvegházhatás miatt 1980 és 2010 között 0.17 Celsius fokkal nőtt a globális földfelszíni átlaghőmérséklet. A Balti-tenger különösen sokat melegedett ezen időszakban, évente 0,063 és 0,078 Celsius fok körüli értékkel. Tulajdonképpen ez a világ leggyorsabban melegedő tengeri ökoszisztémája.

Nem kizárható, hogy ahogy tovább melegednek a tengerek, a világ más tájain is fel kell készülni hasonló vírusos fertőzések terjedésére. A vibrio felbukkanását eddig a következő helyekről jelentették: Izrael, Peru, Chile, Spanyolország északnyugati része és az Egyesült Államok Csendes-óceáni partjai.

A sótlanodás is kedvez a baktériumnak
A sótlanodás is kedvez a baktériumnak A klímaváltozás azzal is elősegíti a baktérium terjedését, hogy gyakrabb és nagyobb mennyiségben hullik csapadék (főleg az óceánoknál, ahol a vízhőmérséklet emelkedése erősebb hurrikán-tevékenységet indukál). A több csapadék úgyszólván felhígítja a tengereket. Mivel sótartalmuk csökken, ideális tenyészetévé válnak a vibrio baktériumoknak, melyek kifejezetten az alacsony sótartalmú vizeket kedvelik.

Véleményvezér

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo