Fertőzéseket okoznak a melegedő európai tengerek

Az emberi eredetű klímaváltozás következtében melegedő vízhőmérséklet az oka, hogy a Balti-tengeren olyan baktériumok terjedtek el 2012-ben, melyek bélgyulladást okoznak az emberi szervezetben. Alaposan meg kell ezentúl gondolnunk, melyik tengerhez menjünk nyaralni?

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Sok szó esik az óceánok savasodásáról, pH-értékük drasztikus változásáról, melyet széndioxid-elnyelő képességük túlterhelése okoz. De más változások is végbemennek a tengerekben, melyek veszélyesek ránk nézve. Tudósok korreálciót véltek felfedezni a Balti-tenger melegedése és az Észak-Európában egyre több embernél jelentkező vírusos gasztroenteritisz, ismertebb nevén a gyomorbél-hurut között.

(A klímaváltozás egyébként is komoly károkat okoz, és lehetséges, hogy rosszabb lesz, mint gondoltuk.)

A betegség hátterében álló vibrio a baktériumok azon csoportja, mely javarészt meleg, trópusi környezetben él. Hatása nem korlátozódik a gyomorbél-hurutra, okozhat kolerát is. Hogyan kapjuk el? Például ha víz jut szánkba úszás közben, s azt lenyeljük, vagy ha nem elég alaposan van átsütve a hal, amelyet elfogyasztunk.

Brit, finn, spanyol és amerikai tudósok összefogásával sikerült kimutatni, hogy amikor hatalmas forróság uralja Európát és ettől emelkedik a tenger felszíni vizének hőmérséklete, megduplázódik az orvosi kezelésre szoruló, vibrio-okozta megbetegedések száma.

fotó: sxc

A leggyorsabban melegedő tenger

A klímatudósok már kimutatták, hogy a légkör növekvő széndioxid-tartalma és az ebből eredő üvegházhatás miatt 1980 és 2010 között 0.17 Celsius fokkal nőtt a globális földfelszíni átlaghőmérséklet. A Balti-tenger különösen sokat melegedett ezen időszakban, évente 0,063 és 0,078 Celsius fok körüli értékkel. Tulajdonképpen ez a világ leggyorsabban melegedő tengeri ökoszisztémája.

Nem kizárható, hogy ahogy tovább melegednek a tengerek, a világ más tájain is fel kell készülni hasonló vírusos fertőzések terjedésére. A vibrio felbukkanását eddig a következő helyekről jelentették: Izrael, Peru, Chile, Spanyolország északnyugati része és az Egyesült Államok Csendes-óceáni partjai.

A sótlanodás is kedvez a baktériumnak
A sótlanodás is kedvez a baktériumnak A klímaváltozás azzal is elősegíti a baktérium terjedését, hogy gyakrabb és nagyobb mennyiségben hullik csapadék (főleg az óceánoknál, ahol a vízhőmérséklet emelkedése erősebb hurrikán-tevékenységet indukál). A több csapadék úgyszólván felhígítja a tengereket. Mivel sótartalmuk csökken, ideális tenyészetévé válnak a vibrio baktériumoknak, melyek kifejezetten az alacsony sótartalmú vizeket kedvelik.

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo