Halódó vidék és fiktív tőke a vidékfejlesztésben

A "szelíd térségfejlesztés" alapelveiről, a környezetbarát tisztítási technológiákról és a gazdaság entrópiájáról esett szó a Fenntartható termelés, fogyasztás és fejlesztés nevű szekcióban.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Sok sebből vérzik a vidék agrárium, és általában a Budapesten túli gazdasági élet. Munkanélküliség, elöregedés, szegregáció, a fiatalok külföldre áramlása, vállalkozások hiánya, rossz közlekedési viszonyok jellemzik - hangzott el a Magyar Fenntarthatósági Csúcs fenntartható termelés, fogyasztás, fejlesztés nevű szekciójában, ahol Tarr Gyula a "szelíd térségfejlesztés" alapelveit és megvalósulásának példáit ismertette, Kassay Márta a környezetbarát tisztítási technológiákról, Szigeti Tamás János pedig a gazdaság entrópiájáról beszélt.

A konferencia többi előadásának részletes összefoglalóját itt találja.

A vidékfejlesztés a Leader-programokban meglehetősen be van határolva. Hosszú oldalakat tesz ki a lista, hogy mit lehet költségként elszámolni (odáig menően, hogy milyenfajta és méretű szöget lehet vásárolni a támogatáson), s ahol nem jó szakmailag a leader akciócsoport, s a politikai erő nem áll a pályázat mögött, ott rendszerint megkérdőjelezhető, hogy az elköltött pénznek valóban fejlesztő hatása van-e, mondta Tarr Gyula, a Hermann Ottó Intézet osztályvezetője. (Egy köztér felújítása nem igazán tekinthető a szó szoros értelmében vett termelő beruházásnak.) Az intézet a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium keretéből 144,5 millió forint vissza nem térítendő támogatást osztott szét 21 projekt között, melyek 1-8 millió forintra pályázhattak (sokan nem a maximális összeget célozták meg).

A "támogatáskihelyezés" gyakorlata helyett mentorált segítségnyújtást kínáltak, s gyakori volt, hogy a pályázó közösségek  vagy újonnan ismerkedtek össze, vagy kiderült, hogy korábban már egymás beszállítói voltak, s ezeket a kapcsolatokat felélesztették. A helyi termékek kereskedelme 300-400 lélekszámú települések között, a közösségi tanulás, a generációk találkozása, a tudásátadás mind a pályázatok üdvös mellékhatásaként jött létre. A QR-kódos városismereti játéktól (Balatonboglár), a szőlőmag törköly feldolgozáson át (Balaton-felvidék) a sajtkészítésig (Csobánc) sokféle-fajta kezdeményezés részesült támogatásban.

A környezetvédelem a háztartásban kezdődik

Egy olyan higiéniai kultúra terjesztésére esküdött fel a SanOdor, mely a környezeti szempontokat is szem előtt tartja, hangsúlyozta Kassay Mária, a cég ügyvezető igazgatója. A SanOdor éllovasa például a vízhasználat nélküli tisztításnak, amit hidegburkolaton (pl. szőnyegpadló) alkalmazható, de kínál vízben oldódó wc-papírokat is, melyek elejét veszik a dugulásnak, vagy a spray és hab formájában adagolható szappant is, mely egytizedére csökkentheti a szappanfogyasztást.

Magyarországon elsőként indította el a SanOdor a 99,5 %-ban vegyszermentes, probiotikus, enzimalapú tisztítószer gyártását is. A szennyes pelenkák kezelése is nagy terhet ró a természeti környezetre. A SanOdor kihelyez pelenkagyűjtőket, melyek olyan konténerek, amikben egy kristály bontja le a bacilusokat, gyakorlatilag papírminőségűvé változtatva a pelenka anyagát.

A vállalkozás a jövő generációk felvilágosítására is hangsúlyt helyez. A gyerekképzés keretében foglalkozásokat tartanak óvodákban a kicsiknek, akik Tisztaságtündér és Baci Laci figuráján keresztül megtanulják, hogyan kell higiénikusan használni a mellékhelyiségeket.

A tőke entrópiája

Dr. Szigeti Tamás János, az élelmiszerbiztonsági laboratóriumi szolgáltatásokkal foglalkozó Wessling Hungary értékesítési és üzletfejlesztési igazgatója a globális problémákat vette sorra a maga sajátos humorával és lendületével. A Hamvas Béla által is sokat idézett René Guénonra hivatkozott, aki A mennyiség hatalma és a korok jelei (1945) című könyvében már figyelmeztetett arra, hogy a a nyugati világ fixációja a növekedésen és a mennyiségi mérőkön válsághoz vezet. 

Szigeti fontosnak tartja, hogy az ésszerű növekedés határait felismerjék az emberek és a vállalkozások. Mindenáron ne akarjanak növekedni. Van például olyan bicikligyár, amely elhatározta, hogy tovább nem növekszik, mert elérte azt a méretet, amit megfelelőnek tart. Ha ugyanezt a gondolkodásmódot az egyénre alkalmazzuk, ha mindenki "tisztes szegénységben" élne -ahogy dr. Kerekes Sándor fogalmazott egyszer-, vagyis lenne fedél a feje felett, de semmi extravagáns vagyontárgy, a Föld képes lenne 10 milliárd főt is eltartani.

Ha fel kellene vázolni koncentrikus körökkel, hogy milyen érdekek mentén szerveződik világunk, a belső magot a profit sajátítaná ki magának, csak utána jön fontosságban a társadalom, a gazdaság és az ökoszféra. Holott ennek pontosan fordítva kellene lennie: a bioszférának kellene prioritást kapnia, utána jönne a társadalom, a gazdaság, és utoljára a profit.

Szigeti felhívta a figyelmet Nicholas Georgescu-Roegen közgazdászra, aki 1971-es főművében, a "The Entropy Law and the Economic Process" című könyvben arról írt, hogy a gazdasági folyamatokra is jellemző az entrópia. Ha nem visznek a rendszerbe energiát, az szétesik.

Az energiavesztés egyik fő formája az, hogy ma már főként pénzt árulnak a gazdasági szereplők, nem terméket vagy szolgáltatást. A bankok a betéteik és tőkéjük 120 vagy akár 200 %-át is kihelyezik kölcsönként, más szereplők ugyanezt teszik ezekkel a pénzekkel, így mindenki körbeadja a pénzt és arra számít, hogy valaki nem kéri vissza időben. Ha úgy tesz, borul az egész lánc - ekkor jön a válság. Az ilyesfajta fiktív tőke hatalmas mennyiségben pörög a világban és hozzájárul a gazdasági rendszer bomlásához.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo