Kalifornia két év alatt kifogyhat a vízből

Az Egyesült Államok területének harmadát fenyegeti a szárazság. Egyre több államban kell korlátozni a vízfogyasztást, Kalifornia néhány év alatt kifogyhat az ivóvízből – írta az Ecolounge.hu.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép: Pixabay

Az Egyesült Államok Aszályfigyelő Inézetének adatai alapján idén az ország területének legalább 30 százalékát fenyegeti szárazság, különösen a déli területeken súlyos a helyzet. 7 államban a földeknek körülbelül a felét sújtja aszály: Arizona, Kalifornia, Kansas, Nevada, Új-Mexikó, Oklahoma és Texas a legveszélyeztetettebbek – írta együttműködő partnerünk, az Ecolounge.hu. A déli vidékeken a szárazság elsősorban a mezőgazdaságot érinti érzékenyen, például az őszi búza termesztését, mely Texas, Oklahoma és Kansas alföldjein az egyik legelterjedtebb növény. Míg Texasban körülbelül negyedmillió gazdaság sínyli meg a szárazságot, a szomszédos Oklahomában több mint 80.000 farm kerülhet nehéz helyzetbe.

A helyzet Kaliforniában egyre kritikusabb, az állam területének 75 százalékán volt szélsőséges szárazság. A vízfelhasználási korlátozások sok termelőt arra kényszerítettek, hogy parlagon hagyják területeiket. A lakossági vízhasználatot a rendkívüli és folyamatos korlátozás jellemzi - előző évben még csak ajánlásként szerepelt a 20%-os megszorítás, ez évben már mindenki számára kötelező érvényű, a korlátozás pedig már az intézményi és vállalati fogyasztókra is vonatkozik. A mostani felhasználás mellett Kaliforniának kevesebb, mint két évre elegendő vízkészlete maradt.

A cikk teljes terjedelemben itt olvasható.

Vannak részei Kaliforniának, ahol a lakók hetente csak egyszer zuhanyoz(hat)nak és az e célra használt vizet sem engedik le a lefolyón, hanem öntözésre használják. A csapadékkal rendszerint gazdagon ellátott Észak-Kaliforniával ellentétben az aszályos déli régióban nem ritka látvány, hogy az egykor gyönyörűen zöldellő gyepeket felváltják az esővízgyűjtő hordók és egyéb eszközök – írta a The New York Times.

Globális gond
A hollandiai IRC Nemzetközi Víz és Egészségügyi Központ (IRC International Water and Sanitation Centre) riportja szerint 2050-re az összes arab ország teljes ivóvízhiánnyal fog küzdeni, egy másik jelentés szerint még rosszabb a helyzet: az emberiség 75 százaléka olyan területen él majd, ahol gondot okoz a vízhiány. De nem ez az egyetlen gond, amivel szembe kell néznünk 2050-re.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo