Ne rabszolgák termeljék meg az ételünket!

Bányák, építkezések, dohány- és teaültetvények, ruhagyárak – csak néhány a gyermekmunka gyakori helyszínei közül, ahol borzalmas munkakörülmények között, védelem nélkül, gyakran a túlélésért küzdve dolgoznak gyerekek, sokszor bántalmazásnak vagy akár szexuális erőszaknak kitéve.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: FAO

Több mint 160 millió gyermekmunkás él a világon, a legtöbben a fejlődő országokban a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) szerint. Több mint 70 millióan közülük még a 11. évüket sem töltötték be. Világszerte mintegy 100 millió gyermek, a gyermekmunkások közel 60 százaléka, dolgozik a mezőgazdaságban, akár még egészségüket és biztonságukat is veszélyeztetve. A szub-szaharai Afrikában minden ötödik 5–7 éves gyermek végez az életkorának nem megfelelő munkát, de nem sokkal jobb a helyzet Ázsiában vagy Latin-Amerikában sem: itt körülbelül minden tizedik gyerek minősül gyermekmunkásnak.

„Fogyasztóként jogosan várjuk el, hogy az általunk vásárolt élelmiszereket, a ruháinkat ne gyermek- vagy kényszermunkával állítsák elő” – mondta az adatok kapcsán az ILO főigazgatója, Guy Ryder. Az ILO ezért új, online kurzust indított a gyermekmunka visszaszorítására, amely többek között olyan technológiákat mutat be, amelyek alkalmazásával kevésbé lesz szükség a gyermekek bevonására, továbbá biztonságosabb mezőgazdasági technikákat ajánl.

Gyakran ez egészen egyszerű dolgokat jelenthet, például az ökrök megfelelő idomítása, hogy a szántás során ne a gyermekeknek kelljen előttük haladva vezetni őket. A gyomlálásban gyakran vesznek részt kiskorúak. Azonban új technológiák révén, például rizs soros ültetése gépi gyomirtással kombinálva, szintén csökkenthető az igény a gyermekmunkára. Afrikában egy a FAO által bevezetett, halak szárítására használt energiahatékony sütő egyrészt kevésbé teszi ki használóját a füst káros hatásainak, másrészt kevesebb tüzelővel üzemeltethető, így a tüzelő összegyűjtését végző gyerekek helyzete is könnyebb lett.

Méltányosság és kereskedelem
Mindenki egyetért azzal, hogy a munkáért megélhetését biztosító fizetség járjon. Hogy a gyermekmunka megengedhetetlen szörnyűség, és a Föld jövője érdekében is ideje lenne tenni valamit. A fair trade mozgalom viszont nem csak kritizál, hanem a megoldási javaslatot is kidolgozta.
Összefogás kell a gyermekmunka ellen

„A Fenntartható Fejlődési Célok elfogadásával az ENSZ célul tűzte ki azt is, hogy 2025-re felszámolják a gyermekmunkát. Ez ambiciózus, de valódi összefogással és a szükséges források biztosításával nem lehetetlen. A gyermekmunka elleni küzdelemben rendszerszintű változásra van szükség, csak komplex, más társadalmi és gazdasági kérdések együttes kezelésével lehet sikeres. Ha nem tudjuk felszámolni a gyermekmunkát, azzal csak újratermeljük a szegénységet, és soha nem fogunk tudni kitörni ebből a körforgásból” – fogalmazott Bördős Éva, a HAND elnökségi tagja.

A gyermekmunka elleni küzdelemben is fontos szerepe van a társadalmi tudatosságnak, illetve az átláthatóságnak. A gyermekmunka ugyanis például kiemelten jelen van az elektronikai és textiliparban, főleg a beszállítói oldalon. Hiába fogadnak el a nagyvállalatok etikai kódexeket, ha az azokban foglalt elveket a beszállítóikon már nem kérik számon. A fejlett országok vásárlóinak pedig tudniuk kellene, hogy kik és milyen körülmények között állítják elő a divatos ruhát vagy mobiltelefont, amit megvesznek, és fel kellene tenniük magukban a kérdést: valóban szükségem rá?

Egy címke segíthet a gyerekmunkásokon
A gyermekmunka az egyik legnagyobb probléma, amely az egyébként is sokszor támadott divatiparral kapcsolatban felmerül. Most egy védjeggyel a fogyasztói döntés kényszerítheti a cégeket arra, hogy felhagyjanak a szörnyű gyakorlattal.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo