Növények harca: predátor vs. őshonos

A túlzottan domináns, terjeszkedő növényfajok terjedése nagy veszteségeket okoz az ökoszisztémákban. Vannak olyan predátorfajok, melyek 50 országban szorítják ki az őshonos fajokat.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nemcsak az állatok között vannak predátor fajok, hanem a növényvilágban is. Az Amazonas régiójából szétterjedt vízi jácint például ilyen: 50 országban van jelen, elvonva a teret és tápanyagot más fajoktól. Az ártéri japánkeserű pedig Európában és Észak-Amerikában honosodott meg, ahol épületek alapzatait is képes megbillenteni, destabilizálni.

Kép:sxc

Tudósok úgy becsülik, hogy mintegy 13 168 növényfaj terjeszkedett oda, ahol nem volt honos. Ez a globális biodiverzitás 3,9 %-ával ér fel. A terjeszkedés emberi tevékenység az oka -átültetés, kereskedelem, magok véletlen átszállítása, miután azok más rakományokra szóródtak- és nemcsak az elmúlt évtizedekre vonatkozik, hanem olyan növénymigrációra is, ami például Kolumbusz Kristóf Amerikába utazásával járt együtt. (A felfedező után érkező gyarmatosítók Európából hoztak magukkal magával növényeket. De a burgonya is ekkor került Amerikából Európába.)

Az International Union for Conservation of Nature szakemberei korábban úgy vélték, a növényfajok 2 %-a eshetett át ilyen migráción, tehát az új kalkuláció tulajdonképpen a duplája ennek.

Az invzációval terjedő növényfajok 1400 milliárd dolláros kárt okoznak évente. Csak Kínában az említett vízi jácint évi 1,1 milliárd dolláros kárért felelős.

Az EU olyan feketelista összeállításán dolgozik, melyen a legtámadóbb, legagresszívebben terjeszkedő növényfajokat sorolnák fel. Nem csak tájékoztató célja lenne ennek, hanem tiltólistaként is szolgálna. 2016 elejétől ezeket a növényeket nem lehetne behozni az unió területére.

Az Unió egyébként is küzd a területén szaporodó invazív növényfajok ellen, ez fenyegette a Magyarországon elterjedt akácot is.

Kaktusznak lenni sem könnyű
Hiába terjednek a sivatagok, a kaktuszok léte is megpecsételődött. A bolygónkon élő 1478 kaktuszfaj 31 %-ára leselkedik a kihalás veszélye, állapították meg az International Union for Conservation of Nature nevű szervezet tudósai.
Az IUCN állítja össze a veszélyeztetett fajtákat tartalmazó úgynevezett Red Listet, vagyis piros listát. A szervezet szakemberei szerint a kaktuszok megfogyatkozása az illegális növénykereskedelem valamint az egyre nagyobb területeket igénylő, növekvő szarvasmarhatenyésztés következménye, elsősorban Latin-Amerikában (Chile, Uruguay, Mexikó) és az Egyesült Államokban.
Egy fajt leszámítva az összes kaktuszfajta megtalálható Dél-Amerikában.
A kaktuszfajták harmadának vészes pusztulása meghaladja az emlősök és a madarak veszélyeztettségét. Az emlősfajták 25 %-a, a madárfajták 12 %-a van a kihalás szélén.

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo