Nyári tűzvészek és a pofátlan kártevők - ez vár ránk

Az erős szélfúvással kísért hőség katasztrofális hatású volt 2012 nyarán: futótüzeket gerjesztett. Tudósok szerint fel kell készülni rá, hogy ez lesz a nyári rutin. Sajnos a kártevőknek is kedvez a melegedő éghajlat.

A tudósok szerint ez a globális felmelegedés igazi arca és már ”new normal”-ról beszélnek, vagyis hogy ez lesz az évszak új rendje. Az enyhébb téli havazás miatt a megszokottnál két héttel hamarabb olvadt el a hótakaró az USA-ban, és ennyivel előbb kezdődött a ”tűzszezon” is. Mivel a fagyott talaj hamarabb kezdett el felengedni, így az jóval melegebb lett a nyári hónapokra.

Colorado államban heteken át dúlt a tűzvész, mely négy halálos áldozatot követelt és otthonok százait rombolta le, írta a Reuters. Montana és Utah államokat sem kerülték el a lángok.

Hosszú forró nyár

A melegebb telek nagyobb mozgásteret és hosszabb időtartamot engednek a fanyűvő kéreg bogárnak (Dendroctonus ponderosa), hogy véghezvigye pusztítását: már nem feltétlenül halna meg télen. A kártevők tevékenysége miatt elszáradt fák aztán tökéletes alanyaivá válnak a nyári tűzvészeknek.

A Climate Nexus aktivista szervezet szerint az erdőtüzek évente 1 milliárd dollárnyi kárt okoznak az USA-nak, a légszennyezésről és az emberi egészségre leselkedő ártalmairól nem is beszélve.

A legmelegebb júniust 1933-ban vészelték át az emberek. Akkortájt sivatagosodott el az az Amerika ”éléskamrájának” számító régió, mely így a Dust Bowl nevet kapta.

Hőmérséklet tekintetében a 2011 májusától 2012 augusztusáig tartó időszak a találtatott legmelegebbnek az 1895-ben megindult amerikai meteorológiai mérések történetében. Washington kivételével az ország összes államában átlagon felüli hőmérsékleteket mértek. Csak 2012 júniusában mintegy 3215(!) meleg-rekord dőlt meg, többségük Texas, Missouri, Colorado, Kansas és Arkansas államokban.

Mindössze ”mérnöki probléma”
Bár az aszályoknak számos oka van, az Oxford University Környezetváltozási Intézetének munkatársai kimutatták, hogy az Angliában 2011 végén tapasztalt szokatlanul meleg időjárás és az ugyancsak 2011-es texasi hőhullámot az emberi civilizációnak köszönhető széndioxid-kibocsátással járó üvegházhatás okozza.
A tavalyi hőség kellős közepén az Exxon Mobil vezérigazgatója, Rex Tillerson „mérnöki problémának” (magyarul a technikai probléma a megfelelőbb kifejezés) nevezte a klímaváltozást és a tengerszint emelkedését, amelyet az új időjárási mintákhoz való alkalmazkodással kell inkább kezelni, mintsem a fosszilis energiahordozók használatának és az ezzel járó légszennyezésnek mérséklésével.
Mondani sem kell, kijelentése nagy felháborodást keltett zöld körökben. Csekély vigasz, hogy annyi mégiscsak a vállalat javára írható: az éghajlatváltozást tagadó multi ma már elismeri az emberi eredetű klímaváltozás tényét és támogatja a karbonadó gondolatát.

Véleményvezér

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.
Jó hír, mégsem pusztul el a világ

Jó hír, mégsem pusztul el a világ 

Sokan úgy gondolják, hogy addig létezik a világ, amíg vannak méhek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo