Öt olajipari óriáscéget perelt be New York polgármestere

New York főpolgármestere, Bill de Blasio azzal az indokkal perelte be az olajipari óriásokat, hogy hozzájárultak a klímaváltozáshoz és ezt elhallgatták, hogy megőrizhessék magas nyereségességüket. New York továbbá ötmilliárd dollárnyi tőkét von ki olyan nyugdíjalapokból, melyek nem adnak túl olajipari részvényeiken.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Már elődje, Michael Bloomberg is klímatudatos politikát folytatott, de Bill de Blasio megpróbál túltenni elődjén. Célja a The New York Times szerint nem más, minthogy -Trump klímatudatossága és elkötelezettsége híján- országos szinten is hangadó zöld politikussá váljon. (Talán elnöki ambíciókat táplál?)

Ezzel a sejtéssel egybevágóan a polgármester sajtótájékoztatóján a pódium hátterében a következő felirat díszelgett: "New York City: a klímaváltozás elleni harc vezetője".

A vád

De Blasio keresetében nem kevesebbet állít, minthogy az olajipari világvállalatok tisztában voltak azzal, a fosszilis energiahordozók elégetése milyen hatással van a klímára (az üvegházgázok kibocsátásával globális felmelegedést indukál), de elfedték üzleti tevékenységüknek ezt az aspektusát a közvélemény elől, hogy megőrizhessék magas nyereségességüket.

Mint arról már beszámoltunk, az Exxon Mobil ellen az USA több tagállamában is vizsgálatot indítottak az illetékes helyi főügyészek hasonló indokkal. A dolognak az ad pikantériát, hogy Trump jelenlegi külügyminisztere, Rex Tillerson az Exxon Mobil vezérigazgatójaként külön titkos emailcímet tartott fent, hogy diskurálhasson a klímaváltozásról.

A kereset a következő cégeket nevezik meg alperesként: BP, Chevron, ConocoPhillips, Exxon Mobil, Royal Dutch Shell. Ez perirat szerint ez az öt multi felelős az ipari forradalom óta történt széndioxid- és metánkibocsátás 11 %-áért!

Kép: Pixabay

Hasonló keresetet nyújtott be 2017-ben San Francisco, Oakland, Imperial Beach, Santa Cruz, San Mateo, valamint Marin és Santa Cruz megyék.

A New York-i per hírére reagálva az Exxon és a Chevron szóvivője egyaránt azt hangsúlyozta, hogy egy ilyen per nem segít a klímaváltozás kezelésében. (Ma már az olajcégek is elismerik, hogy a klímaváltozás valós és emberi eredetű, tehát üvegházgázkibocsátásunk okozza.)

A perből esetlegesen befolyó összeget New York olyan kutatásokra, városfejlesztésre és építkezésekre kívánja fordítani, melyek megvédenék a klímaváltozás kedvezőtlen hatásaitól.

Mire a város pénzt lát a bírósági hercehurcából, az évekbe telhet, ha egyáltalán a bírók de Blasiónak adnak igazat. De Blasio a pert a dohányipar ellen indított precedens értékű perekhez hasonlította.

Az sem véletlen, hogy a sajtótájékoztatót egy olyan közösségi központban tartották, amelyet már elárasztott az ár a Sandy hurrikán idején. Erre maga de Blasio hívta fel az egybegyűltek figyelmét. Vagyis ezzel próbálta érzékeltetni: a klímaváltozás a nyakunkon van. Az egyre szélsőséges időjárás rendszeresen tépázza New Yorkot.

Divesztíció

De itt még nem ér véget a polgármester antifosszilis offenzívája.

Az úgynevezett divestment, vagyis tőkekivonó mozgalomhoz csatlakozik Blasio vezetése alatt New York azzal, hogy a város nyugdíjalapja 5 milliárd dollárnyi tőkét von ki a fosszilis iparágban működő cégekből. Magyarán eladja azokat a részvényeket, melyeket olaj- és gázipari cégekben szerzett.

Ennek elvégzése azonban nem könnyű, s ezt a sajtótájékoztatón is elismerték. Itt ugyanis nem csupán tranzakciós ügyről van szó, hanem arról, hogy a nyugdíjalapnak fent kell tartania egy bizonyos hozamot, márpedig az olajipar vastag profitokat produkál! Mivel pótolják hát e részvényeket és a csinos hozamokat?

Ezért is jelentették be, hogy a kivonulás a fosszilis cégekből 5 évet fog igénybe venni. New York nyugdíjalapja 60 milliónyi dollárt már kivont a szénbányaiparból, de ez eltörpül a mostani 5 milliárdos vállalás mellett. Az alap egyébként 189 milliárd dollárnyi eszköz felett diszponál.

(The New York Times, The New York Post, ABC News, futurism.com)

Véleményvezér

Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.
Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo