USA & Kína: végre csökkentik légszennyezésüket!

A globális emisszió 43 százalékáért felelős két nagyhatalom a legnagyobb légszennyező infrastruktúrák és közlekedési eszközök füstjének csökkentését vállalta e héten. A megállapodás azonban törvényileg nem kötelező érvényű.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Fontos lépés ez egy globális ÜHG-kibocsátás-csökkentési egyezmény felé. A kétoldalú megállapodás az erőműveket, a gyárakat és a teherszállító járműveket érinti. Peking és Washington egyúttal az energiahatékonyság javításának céljait is megszabta az új egyezményben.

Önkéntes vállalásról van szó, mely törvényileg nem kötelező érvényű – diplomáciai értelemben ugyanezen a szinten ragadt meg már a 2009-es koppenhágai klímacsúcs záródokumentuma is. Ugyanakkor megvan rá az esély, hogy a két ország nem azért ír alá ilyen egyezményt, hogy aztán rövid úton kibújjon alóla. Erre utal az, hogy a füstölgés visszafogása mellett a szöveg a meglévő technológiák javítására is kitér. Ennek jegyében az ipari lobbi már rajtra készen áll, hogy a karbontároló (CC: carbon capture) technológia bevetésére nagy (állami) beruházásokat kivitelezzen.

Kép:sxc

A karbontárolás a gyárakban keletkezett füstöt a földfelszín alá juttatja (javarészt olyan üregekbe, ahol korábban földgáz volt). Az eljárás azonban költséges és energiaigényes. Amerikai kormány-tisztségviselők nem tagadták, hogy nagy CC-projektek vannak tervbe véve.

Egy vegyes bizottság április óta igyekezett tető alá hozni az alkut. A két kormány egy hónappal ezelőtt már megállapodott a hűtőszekrényekből eredő, ózonpajzsot roncsoló gázok csökkentésében, melyek a globális ÜHG-emisszió 2 %-át teszik ki, állítja a Reuters. Amerikai oldalról John Kerry vezette a szerződést nyélbe ütő, magas szintű találkozót.

Todd Stern, az USA klímatárgyalója mégis szkepticizmusának adott hangot, miszerint az alku nem fog hirtelen új irányt szabni a nemzetközi egyeztetéseknek. A világ országainak 2015-ig kell megszövegezniük és elfogadniuk azt az egyezményt, mely az ÜHG-emissziót addig szabályozó kiotói jegyzőkönyv helyére léphet.

 

Véleményvezér

Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.
Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo