Veszélyesebb a 2 fokos felmelegedés, mint gondoltuk

A klímapolitika célja, hogy a globális éghajlatvédelmi egyezménnyel 2 Celsius-fokban maximálja az ipari forradalom utáni felmelegedés mértékét. Tudósok most mégis azt mondják: 1 Celsius-fokot kellene csak engedni, mert azon felül már elszabadul a (klíma)pokol.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Tizennyolc tudós látta el nevével azt a most megjelent tanulmányt, amely nem kevesebbet állít: már az 1 Celsius-fokosnál nagyobb felmelegedés is katasztrofális változásokat von maga után, nemhogy a 2 Celsius-fok. Érdekes módon mondanivalójukat a PLOS One amerikai tudományos magazinban publikálták, ami közel sem olyan rangos fórum, mint a Nature vagy a Science. A dolgozat szerzői közt Jeffrey Sachs és James Hansen, a Columbia Egyetemen működő Earth Institute kutatói, valamint Pushker Kharecha, a NASA Godard Institute of Space Studies munkatársa – magyarázta a Reuters.

„A globális középhőmérsékletet az ember testhőmérsékletéhez hasonlítva azt mondhatjuk, hogy két fok felmelegedés lázat, öt pedig már halált jelenthet” – Így fogalmazta meg a klímaváltozás veszélyeit Hans Joachim Schnellnhuber, a Potsdami Klímakutató Intézet (PIK) igazgatója nemrég. Hogy ez mit jelent, arról itt olvashat bővebben.

Kép: SXC

Mi lenne, ha...
Úgy tudnánk elejét venni az 1 Celsius-foknál nagyobb felmelegedésnek, ha már 2013-tól 6%-kal csökkentettük volna üvegházgáz-kibocsátásunkat, és ha 2100-ig összesen 551,16 milliárd tonna karbont kötnénk meg új erdők telepítésével.
Az ENSZ szerint az évszázad során legfeljebb 1000 milliárd tonnával szennyezhetjük a légkört ahhoz, hogy ne lépjük túl a 2 Celsius-fokos felmelegedést. A zöldek már erre is felvonták a szemöldöküket, mivel „kumulatív” (vagyis felhalmozódó) végösszegről van szó, 87 évre kivetítve, vagyis a klímapolitika retorikája áttevődött a nagyobb számokra – vélhetően azért, mert ezekkel könnyebb hatni azon kormányokra, amelyek vonakodnak határt szabni nemzetgazdaságuk növekedésének.
„Egyes éghajlati szélsőségek már most erősödnek az egy fok tizedrészére adott válaszként – jelentették ki a kutatók. – Ezek a szélsőségek nagy valószínűséggel jócskán erősödnének 2 Celsius-fokos vagy nagyobb melegedésnél.”

A szakemberek szerint a holocén korszakban tapasztalt, 11 700 évvel ezelőtti klíma megtartása lenne optimális, amikor jelentősen lehűlt a Föld légköre. A huszadik századi felmelegedés ezt 0,8 Celsius fokkal emelte.

A remények szerint 2015-ben aláírandó globális éghajlatvédelmi egyezmény is csak 2020-ban lép életbe, az általa előírt üvegházgáz-csökkentés csak akkortól érvényes.

Szidják az EU-t

Három zöld szervezet, a Coalition for Energy Savings, a European Renewable Energy Council és a Climate Action Network beszóltak az unió kormányaként funkcionáló Európai Bizottságnak, mondván, nem kötelezi el magát kellőképp drasztikus emissziócsökkentési célok mellett. A környezetvédők egy ideje agitálnak már e döntés mellett. Az angol kormány odáig ment, hogy 50 százalékos csökkentést szorgalmazott.

A kérdés azért aktuális, mert 2014 elején az EB-nek nyilvánosságra kell hoznia 2020 és 2030 között érvényes energiapolitikáját, az emissziócsökkentést is beleértve. A Reuters bizalmas forrásoktól úgy értesülést, az EB 40 százalékos kibocsátásmérséklés mellett fog dönteni, s a megújuló energiák arányát 30 százalékban szabja meg a következő évtizedre, emelve a mostani évtizedre szóló 20 százalékot. Az energiamegtakarítás 20 százalékos mértéke változatlan maradna.

A javaslatot márciusban fogják vitára bocsátani a tagországok között. Eddig senki nem kötelezte el magát 2030-ig szóló távlatra, pláne nem a 2015-ös globális klímaegyezmény aláírása előtt.

Az EB főtitkár-helyettesének, Catherine Daynek eljuttatott közös levelükben az említett szervezetek nehezményezték, hogy az EB nem vizsgálta meg alaposan a 35 százalékos emissziócsökkentést alátámasztó tudományos anyagokat.

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo