Zajjal nyírjuk ki a bálnákat

Az elmúlt évtizedben zajosabbak lettek az óceánok. Az olajfúrótornyoktól kezdve a tengeri erőműveken át a növekvő tengeri szállítmányozásig rengeteg minden borzolja a tengeri élővilág idegeit. Az Obama-adminisztráció szabályozást dolgoz ki a zajszint csökkentésérem az EU-ban egyelőre csak ajánlások vannak érvényben, melyek nem kötelező érvényűek.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Amióta a konténeres áruszállítás megkönnyítette és felgyorsította a kikötői rakodást, a termelés kihelyezése Ázsiába pedig szükségessé tette a világ körüli tengeri szállítmányozást, a tengerek valóságos szupersztrádákká váltak, melyeket keresztbe-kasul szelik az óriási teherszállító hajók. Az olajkútfúró technológiák fejlődésével a tengermélyi olajkitermelés is fokozódott. Számos jele mutatkozott már annak, hogy a tengeri emlősök ki vannak készülve az életüket és életterüket zavaró, emberi eredetű zajongástól. Az utóbbi években egyre gyakrabban fordul elő, hogy bálnák és delfinek feneklenek meg a partokon látszólag elveszítve minden navigációs képességüket. A tengeri állatvilág legfejlettebb tagjai kifinomult frekvenciaérzékelő érzékszervekkel rendelkeznek, s ezeket zavarják meg az emberi civilizáció tengerekben cirkáló gépezetei.

.fotó: freeimages.com

Az amerikai Nemzeti Oceanográfiai és Légköri Hatóság (NOAA) tudományos főtanácsadója, Richard Merrick kiemelte, az ügynökség már a '70-es évek óta aggódik a tengerek emelkedő zajszintje miatt. A jelenség már a sarkköri tengereket is elérte, melyeket a jégtakarók nyári elolvadása miatt egyre inkább a tengeri szállítmányozás szolgálata alá vontak.

Kalifornia partjainál például kimutatták, hogy az elmúlt évtizedekben hétszer erősebb lett a víz alatti zajszint, melynek oka elsősorban a kereskedelmi hajóforgalom növekedése. A gépi zajok elnyomják a tengeri emlősök hangjait, melyet kommunikációra, navigációra és vadászatra használnak az állatok.

  • A csuklósbusz méretű kék bálnák és a hosszúszárnyú bálnák, összetett melódiákat, dalokat adnak ki magukból, hogy így találjanak élelemre - és társakra!
  • A palackorrú delfinek hanghullámokat bocsátanak ki, hogy tájékozódjanak és élelemre leljenek.
  • Egyes halak és a remeteráklárvák hangokat használnak tájékozódásra.
  • A pisztoly garnélarák buborékokat bocsát ki, ezek hangjaival lepi meg az élelemnek kiszemelt áldozatait és tartja magától távol az őrá ácsingózó ragadozókat.
Közeleg a tömeges fajpusztulás a tengeri bányászat miatt
Küszöbön van a tengeri ökoszféra történetének egyik nagy fajpusztulási hulláma. Öröm az ürömben: bár a folyamat nem visszafordítható, még mindig van rá idő, hogy a károk mérsékeljük, ha gyorsan beavatkozunk. A sós vizű ökoszisztémák egészsége regenerálható.
Az amerikai kormány egyetértését fejezte ki a szakemberek azon szándékával, hogy a tengeri hajóforgalmat távolítsák el a partszakaszoktól és tolják távolabbra az óceánban. Ennek és a tengeri olajkitermelésnek a szabályozására Washingtonban 10 éves tervet dolgoznak ki, melyet még idén nyilvánosságra hoznak.

A rendeletcsomag meghatározná a megengedhető zajszint felső határát. Ezenkívül olyan zajarchívumot is létrehoznának, mely kutatási lehetőséget biztosítana tudósoknak, mivel további ismeretszerzésre van szükség annak megértéséhez, hol és milyen zajkörülmények közepette gyülekezik a tengeri állatpopuláció, s ez hogyan függ össze a zajártalmakkal. A hangfelvételek és frekvenciamérések elvégzéséhez a hadsereggel és a magánszektor szereplőivel közös összefogásra van szükség.

A NOAA tudósai a tengeri emlősöknek mindössze 17 %-át fedik le, ennyit kötelesek ellenőrizni a törvényi előírások szerint. A NOAA eddig is engedélykötelessé tette az olajkútfúrást, az olajkitermelést viszont nem (amint a kút megépült). Ezen a gyakorlaton változtatna a tervbe vett szabályozás. Brüsszelben szintén folyamatban van a megengedhető maximális tengeri zajhatárok megállapítása, mely a tagországok tengereiben folytatott gazdasági tevékenységre vonatkozna. Egyelőre önkéntes, tehát nem kötelező érvényű ajánlások vannak érvényben (így az EU-ban is), melyet az ENSZ égisze alatt működő International Maritime Organization 2014-ben publikált. Ezek azonban csak a hajókra vonatkoznak, a tengeri olajkitermelésre nem.

Nem minden pusztul a kezünk nyomán
Holnap lesz az Állatok Világnapja, amikor legalább egy napig jobban odafigyelhetünk azokra a négylábú, tollas, kúszó-mászó, vagy úszó jószágokra, akikkel megosztjuk a bolygónkat. Bár az elmúlt évtizedekben, évszázadokban ezerszámra irtottuk őket, vannak olyan fajok is, amelyeket megmentettünk a saját magunk okozta kihalástól.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo