Ezért dolgoznak a gazdagok is

Sokan azt gondolnánk, amint meggazdagszik valaki, soha többé nem akar dolgozni. Valójában viszont a többség akkor sem tud visszavonulni, ha nem a megélhetésért kell mindennap felkelnie. Aki megtehetné, hogy nem csinál semmit, előbb-utóbb az is újra dolgozni vágyik.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Amikor Keith, a szilícium-völgyi vállalkozó hirtelen meggazdagodott, azt hitte, hogy egy életre hátat fordít a munkának. Cége tőzsdére vonulásával annyi pénzt szerzett, hogy soha nem kellett volna dolgoznia többé. Több tízmillió dollárral lett gazdagabb.

Annak rendje-módja szerint otthon maradt, megkezdte a lazulást, egy éven át utazgatott a világban, és szórta a pénzét mindenféle hasztalan dologra. De legnagyobb meglepetésére azt érezte, hogy nem élvezi az egészet. Ez lenne a felszabadult, boldog élet? Keith (aki azt kérte a BBC-től, hogy ne közöljék a családnevét, mert nem akarja, hogy bárki felismerje), mint oly sok más ember, azt hitte, hogy az ember a pénzért dolgozik. Pedig nem.

Pszichológusok nem győzik ismételgetni: a pénz csak egy kis tényezője a boldogságnak. És a munkánknak sem a pénz az első számú mozgatórugója, hanem az az ösztönös késztetés, hogy a velünk született tehetségünket akarjuk kamatoztatni, használni, hozzáadni valamit a társadalomhoz általa, munkánk gyümölcsével gazdagítani a világot.

„Egyszerűen boldogtalanná tett, hogy nincs rendszer az életemben, hogy nincs életcélom. A képességeim elkezdtek lanyhulni, nehezemre esett az interakció az emberekkel intellektuálisan” – mondta a férfi.

Így hát – egy életre elég pénzzel a bankszámláján – elkezdett munkát keresni.

Kép: Fotolia

A főállású jótékonykodók közül, akik a pénzüket egy nemes ügy támogatására költik, sokan hiányolják a munkát. Felmérések szerint sokkal gyakoribb, mint gondolnánk, hogy a hirtelen meggazdagodás után az emberek továbbra is dolgoznak, mint az, hogy abbahagyják a melót.

A Forbes milliárdos-toplistáján is javarészt aktív mogulok vannak, akik a mindennapokban menedzselik üzleti birodalmukat. Vizsgálatok azt mutatták, hogy azok is, akik vagyonossá válásuk után átadták a cégvezetést másnak (például az új tulajdonosnak), szintén nem szeretnek leállni a munkával.

Nem a fizetésért

Pszichológusok azt mondják, hogy a jövedelem és a szakmai, munkához köthető elégedettség között nagyon kicsi a kapcsolat. Timothy Judge, a Floridai Egyetem üzleti tudományok professzora számos korábbi kutatás eredményeit összefoglalva azt látta, hogy a két tényező között mindössze 2 százalék az átfedés. Vagyis 98 százalékban nem a keresmény mértéke a meghatározó a munkánkkal való elégedettség elérésében. Hosszú távon abból merítünk örömöt és motivációt a munkavégzéshez, hogy

  • kollégáinkkal és mentorainkkal jó kapcsolatot alakítottunk ki
  • jelentőségteljes, értelmes projektekben veszünk részt
  • vezetői pozícióba helyezkedhetünk, és alakíthatjuk a világot
  • formálhatjuk mások szakmai képességeit.
A főnök üldözi el a legtöbb dolgozót
Nem csak a nagyon gazdagok azok, akik nem a pénz miatt dolgoznak. A pénz miatt hagyják ott a dolgozók a munkájukat, de nem a pénz miatt maradnak. Paradox? Pedig ez az igazság. Egy alap bérszint felett szinte kizárólag a vezetőn múlik a munkaerő-megtartás.
Ezek mind immateriális tényezők, és sokszor nem vesszük észre, hogy emiatt élvezzük a munkánkat. A meggazdagodott emberek is csak akkor jönnek rá e tényezők jelentőségére, amikor visszavonulnak a munkavégzéstől. Az értelmes munka kiteljesít, és életcélt ad, s segít abban, hogy a társadalom hasznos tagjainak érezzük magunkat.

A státuszom én vagyok

Van önzőbb oka is annak, miért nem szeretnek az emberek otthon maradni akkor sem, ha anyagilag ezt már teljes mértékben megengedhetnék maguknak életük végéig. Ez pedig a státusz szeretete. A tevékeny emberek annyira azonosultak a siker eléréséhez vezető úton a pozíciójukkal és a vele járó előnyökkel (tisztelet, kitüntetett bánásmód szakmai körökben vagy kliensként szállodában, éttermekben, golfpályákon, esetleg hírnév is, felismerik az embert az utcán), hogy ezt nehezükre esik feladni. Szeretnek lubickolni a sikerükben, az iparágukban betöltött pozíciójuk tekintélyében, hatni másokra.

Képzeljük csak el, hogy az ember feladja mindezeket, élvezi a pénzével megvehető előnyöket (szabadidő, szolgáltatások, utazások, kényelem, luxus stb.), aztán amikor megkérdezik, hogy mit csinál, nem tud mit válaszolni. Mert tulajdonképpen semmit. Teszi a nagy semmit.

Kép: Fotolia

Aki nem dolgozik, az tulajdonképpen elveszti a társadalomban betöltött szerepét. Identitása is szükségképpen átalakul. Hacsak nem tud a sikeréből egy második karriert építeni, konferencia-előadóként, memoár írójaként, a médiában megszólaló szakértőként – mert már ez is munka! Szakmai aktivitás.

Az emberek – főleg a tehetséges, kimagasló képességekkel rendelkező emberek, akikből többnyire a sikeresek válnak – szeretnek versenyhelyzetekben bizonyítani. Nemcsak a külvilágnak, hanem saját maguknak is. Részben ez az oka, hogy sok mogul, amikor eladja a cégét, valami más üzleti profillal alapít új vállalkozást.

Veszteségérzet

Sok újdonsült milliomos meglepve tapasztalja, hogy veszteségérzet lesz úrrá rajta. Elvesztették azt a világot, amit ismertek, amiben felnőttek, amiben erejük bedobásával dolgoztak.

Egy-két éve Daniel Ek, a Spotify alapítója felhördülést keltett a neten, amikor olyasmit írt a Twitteren, hogy a régi munkatársai utálják (mert ők még mindig a cégnél güriznek, míg ő milliomos lett a vállalkozásból), s boldogtalan, mert amikor egy celebekkel teli tengerparti bulin ücsörög, teljesen elszigeteltnek érzi magát. Később aztán törölte is ezt a posztot a Twitter-oldaláról a felháborodás miatt, pedig valószínűleg őszinte volt. Vizsgálatok igazolták, hogy sok milliomos néhány hónappal a visszavonulása után depresszióba zuhan. A várva-várt anyagi függetlenség nem hozza meg azt az elégedettséget, amire számítottak.

A megoldás? A munka. Terapeuták azt tanácsolják, hogy maximum egy év teljen el a pénz költésének élvezetével, aztán ideje újra belekezdeni valamibe.

Forrás: BBC

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo