Feláll, vagy meghal?

Amikor ezt a cikket olvassa, nagy valószínűséggel éppen ül – mint ahogy teszi ezt évente 2032 órában, sok más emberhez hasonlóan. A Szilícium-völgyben viszont már azt mondják, az ülés az új dohányzás.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az idén hivatalosan 254 napot dolgozunk, és – ha nem számoljuk a szabadságunk időszakát, és levonjuk azokat a rövid sétákat, amelyeket az íróasztaltól a központi nyomtatóig teszünk meg, viszont hozzáadjuk azokat az órákat, amelyeket otthon a gép előtt töltünk – legalább 2032 órát ülünk. Ez a szervezetünknek nem előnyös.

A sport nem ellenszer

A napi (legalább) nyolc órát ülők közül sokan szív- és érrendszeri betegségekben szenvednek, másokon a rák valamely formája hatalmasodik el. A cukorbetegség is gyakoribb azok körében, akik életük nagy részét e pihentető pózban töltik – itt közvetlen összefüggést is találtak a kutatók. Az ausztrál Baker IDI Szív- és Diabétesz Intézet kutatásai szerint 24 százalékkal nagyobb eséllyel haltak meg az 1–16 éves vizsgálat alatt azok, akik naponta nyolc óránál többet ültek – írja a LiveScience.

Ha már ülni kell
Figyeljünk oda a helyes testtartásra: a könyökünk, alkarunk és nem utolsósorban a csuklónk megtámasztása mellett a monitort lehetőleg szemmagasságban helyezzük el, még akkor is, ha laptopot használunk. A cél, hogy a felső végtagjaink és nyaki gerincünk ne kerüljön túlterhelés alá. Használjuk ki az ülőke teljes mélységét, csússzunk hátra úgy, hogy a háttámla támassza meg végig a gerincoszlopot. A háttámla és az ülőke által bezárt szögnek nem szabadna 90 foknál kisebbnek lennie, de az ideális az lenne, ha 135 fokban is hátra tudnánk dőlni. Így nem terheljük a szívet, az emésztő- és légzőszerveket. Ha egy lábtartót is beszerzünk, a vérkeringésünk is jobb lesz.
A helytelen ülés majdnem kétszeresen terheli a porckorongokat az álláshoz képest. Ha a nyomás állandóan féloldalasan vagy egyenetlenül jelentkezik, mozgásszervi betegségek alakulhatnak ki, amelyek a munkaképtelenséget okozó betegségtípusok között a második helyen állnak. A rossz testtartás nemcsak a vázrendszerre, hanem az izmokra és a szalagokra is ártalmas, és fájdalmat okoz. A túlterhelés miatt a szövetek keringése és anyagcseréje is rossz lesz, mindez veszélyezteti a csonthártya, az ízületi szalagok, a porcfelszínek épségét, kialakulnak a fájdalmas, életminőség-csökkenéssel járó elváltozások. A mozgásszegény, ülő életmód jelentősen megnöveli a metabolikus szindróma esélyét is, amely különféle betegségtípusok (szív- és érrendszeri, daganatos) kialakulását bizonyítottan növeli.

Kép:Fotolia

Ezt nem ellensúlyozza az sem, ha valaki egyébként rendszeresen sportol, hiszen hiába aktív abban a rövid időszakban a test, a tunyaság–mozgás mutatónk százalékosan még mindig rossz. Kihagyhatatlan, hogy a munkahelyet is megpróbáljuk egészségmegőrző jellegűvé alakítani.

(Bár minden ötödik munkavállaló szenved mozgáshiány következtében kialakult egészségkárosodásban, csak 50 százalékuk sportol hetente.)

„A karosszékből álljanak hát fel!”

A mozgásszervi prevenció legfontosabb tényezői a szék és az asztal. Az ergonomikus szék gázrugós, szinkronmechanikás, fékezett görgős, derékhajlathoz igazítható, állítható fej- és kartámasszal rendelkezik. Az ergonomikus asztal lényege az állítható magasságban rejlik. De ne arra a típusra gondoljunk, aminek az állítható lába mindössze arra való, hogy egyenetlen talajon is vízszintes lapot tudjunk beállítani! Az ergonomikus asztal az, amely a standard 74 centiméteres magasságról akár további 60–110 centiméterrel megemelhető. Vagyis akár állva is dolgozhatunk.

Olyan munkaasztalokat is kínálnak a leleményes fejlesztők, amelyek futó (pontosabban sétáló)-paddal vagy szobabiciklivel vannak összeépítve. Ez még messze nem általános, ám néhány év alatt az óriáslabdán üldögélő kollégák látványa is megszokottá vált...

Munkáltatóként is megéri egészségesebb irodai berendezést venni: az évek során kialakult mozgásszervi panasz 2–4 hét betegszabadságot hoz, plusz a kezelések miatti munkaidő-kiesést. A legfrissebb felmérések szerint az európai vállalatok évente eurómilliárdokat veszítenek a munkavégzésből azért távolmaradók miatt, akik betegsége összefügg a nem megfelelő munkakörülményekkel – a munkaképtelenség leggyakoribb oka a derékfájás.

6 kreatív megoldás
Szünet

Álljunk fel félóránként, és sétáljunk az irodában! Már az egy-két perces szünetek is érnek valamit, sőt már az is számít, ha legalább néhány derék- és vállkörzést végzünk, vagy nyújtózunk egy nagyot. Ezáltal az izmok és erek megkönnyebbülnek.

Vízszintesen

Pihenésnél, olvasásnál, tévézésnél ülés helyett feküdjünk a földre – kemény felületre –, és polcoljuk fel Z alakban a lábunkat, tehermentesítve a gerincet. Akinek saját irodája van, a hosszabb jelentéseket, kimutatásokat akár az egészséges pózban is olvashatja.

Álló meeting

Szerezzünk be egy bárpult magasságú asztalt a szükséges eszközöknek, és a rövidebb meetingeket tarthatjuk állva. Biztos, hogy senki nem fogja felesleges szócsépléssel a szükségesnél hosszabbra nyújtani a megbeszélést, két legyet ütünk tehát egy csapásra.

Telefonfülke

Modern egyterű irodában, ahol a kollégákat zavarja, ha valaki mellettük hosszabban telefonál, telefonfülkéket hoznak létre, amelyekbe félrevonulva hangszigetelt helyen bonyolítható le a beszélgetés – természetesen állva.

Megbeszélés személyesen

E-mailben egyeztetni valamit egy a szomszéd helyiségben ülő kollégával? Még mit nem! Használjuk ki a lehetőséget egy kis sétára és álldogálásra.

Helyváltoztató munka

Amikor egy feladatot kipipálunk a napi teendőink listáján, álljunk fel, és telepedjünk át egy másik helyre, hogy más és más pont kapja a legnagyobb terhelést. Főleg otthoni munkavégzésnél működik a módszer.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo