Így próbálnak manipulálni minket

Az emberi tudatfolyamatok s a külvilágra adott mentális és érzelmi reakciók mintegy kilencven százaléka a tudatalattiban zajlik. Hogyan férhetnek ehhez hozzá a gazdasági szereplők? A neuromarketing ezt „szubliminális", ingerküszöb alatti belső világot ostromolja.

 


Kép: apparence.org

Az elektro-enkefalográf (EEG) az agyhullámokat - az agykéregben lejátszódó parányi elektromos változásokat - méri, a funkcionális mágneses rezonanciavizsgálat (fMRI) az agytevékenység változásáról alkot képet, az egyensúlyállapot-topográfia a különböző agyterületekben és az életfunkciókban bekövetkező változásokat - szívverést, lélegzést, „galvános bőrválaszt", vagyis a bőr elektromos ellenállását - detektálja. Más komputerprogramok az érzelmeket tükröző arckifejezéseket (arckódolás) és az arcizmok rezdüléseit mérik (elektromiográfia). Az új szakterület, a neuromarketing meglehetősen fiatal, a kilencvenes években találták ki a Harvard laboratóriumaiban, és csak 2002-ben kapta a nevét. Egyes szakemberek már az ideggazdaságtan, vagyis a neuroökonómia új tudományágán keresztül igyekeznek az idegtan automatikus döntésekről szóló ismereteit integrálni a közgazdaságtanba. (A marketingszakma a pletyka erejét is újra felfedezte már.)

Tetszik, vagy nem?

A „neuromarketingesek" a „percepciós technológusokkal" együttműködésben a reklámok és hirdetések vizuális ingereire adott agyi reakciók elemzésével állapítják meg, mennyire tetszik egy termék a vevőknek, és mennyire talál telibe a reklám.

Rejtett képi szimbólumok
Másodpercenként huszonnégy képkocka pereg le a celluloidszalagon, létrehozva a mozgókép illúzióját. A rejtett képkockákat, amelyek felirattal vagy képpel szakítják meg a filmek jeleneteit, szubliminális képeknek nevezik, mert bár tudatosan nem érzékeljük, agyunk így is befogadja és feldolgozza az információt. A hollywoodi filmekben már a hatvanas években is használtak elrejtett popcorn- és kólafotókat. Meg is nőtt a mozis büfék forgalma. A reklámipar kreatív munkatársai manapság is használnak rejtett vizuális kódokat, még állóképekben is.
Nemrég a Thesszaloniki Dokumentumfilm-fesztiválon mutatták be a Programming the Nation című filmet, mely ugyan kissé paranoid színezettel közelítette meg a bújtatott üzenet közlésének témáját, mégis számos érdekes példát mutatott: a reklámfotókból kitörölnek tárgyakat, észrevétlen képi dinamikákat alkalmaznak – például fallikus szimbólumot –, és úgy rendezik el a beállításban az egyes elemeket, hogy egyből a produktumra terelődjön a tekintetünk. Ezek mind példák a tudatos vizuális ingerküszöb alatt besettenkedő üzenetekre.

Az új szakterület híres kísérlete a kólavásárlás impulzusára koncentrált 2004-ben. A próbán részt vevő alanyok bekötött szemmel ízlelték az italt, és a Pepsit kedvelték jobban, de amikor a következő fordulóban közölték velük, hogy mit isznak, tudatos döntésük a Coca-Cola felé hajlott. Az fMRI kimutatta, hogy a vak kóstolásnál ötször erősebb aktivitás volt megfigyelhető az agy jutalmazással kapcsolatos rendszerének egyik részében, mint a konkurens üdítő felhörpintésekor.

A márkanév ismeretekor pedig a mediális prefrontális kéreg s az emlékezőrégió, a hippokampusz is aktivizálódott, vagyis az alany emlékezett korábbi élményeire az itallal kapcsolatban, és ez megváltoztatta az ízlelés folyamatát.

Valahányszor a fogyasztó neki tetsző terméket pillant meg, rögtön vér áramlik a prefrontális agykéregbe. Ezt az agyterületet az identitás, az önmagunkhoz fűződő viszony bölcsőjeként tartják számon a tudósok. Clinton Kilts idegtani professzor - aki 2003-ban MRI-vizsgálatokkal tanulmányozta a vásárlás aktusát az atlantai Emory Universityn - úgy véli, azért tetszik meg nekünk egy-egy termék, mert megerősíti az önmagunkról alkotott képünket, és úgy gondoljuk, hatékonyan tudjuk általa kommunikálni, hogy kik vagyunk legbelül.

Agymosás kontra tudatos döntés

Az orvoslástól és a kórházaktól messze tanácsadó cégek szakosodtak e folyamatok megértésére és a hatásvizsgálatok elvégzésére, túllépve a tudatos választ használó kérdőíves felméréseken. Napjainkban minden vezető reklámipari multi használja a neuromarketing módszereit, és olyan kliensek üzletét segítik vele, mint a CBS tévécsatorna vagy a Google.

De vajon ezek a pillanatnyi fiziológiai elváltozások s az agysejtek ingerelhetősége egyértelműen vásárlással jár-e? Nem feltétlenül. Miközben fogyasztóvédelmi csoportok agymosásnak tekintik az új vizsgálati módszereket, az idegkutatók hangsúlyozzák: a beidegződéseinkből, tudatunk mélyén megbúvó hiedelmeinkből eredő döntések irányítanak minket - az agy 2,6 másodpercenként újabb és újabb döntést hoz -, ezért az a vágy fogja vásárlásra sarkallni az embert, amely már ott van az agyában.

A külső „manipuláció" így aligha lehet korlátlan, a marketing Szent Grálja, a vásárlási szándék kiszűrése tehát továbbra is illékony, megfoghatatlan tényező marad. Mindezek fényében érthető, hogy a statisztikák szerint tíz új termékből kilenc elhasal a piacon.

A Piac&Profit magazin novemberi számában a kkv-k marketing lehetőségeiróől szóló összeállítást olvashat.

Véleményvezér

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.
Jó hír, mégsem pusztul el a világ

Jó hír, mégsem pusztul el a világ 

Sokan úgy gondolják, hogy addig létezik a világ, amíg vannak méhek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo