Védendő a hagyományos halászat

A hagyományos halászat a Duna magyarországi alsó szakaszán 2013-ban felkerült az UNESCO szellemi kulturális örökségének magyar jegyzékére.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép:MTI

A hagyományos halászat a hal fogása saját készítésű eszközökkel a Duna folyam és mellékágai, árterületei (kisvizek) vízterületein. A Duna magyarországi - Dunaföldvár és Mohács közötti - alsó szakaszán a folyamparti településeket a Duna (későbbi Holt Duna) és Fok ágak szigetként ölelték körül, amelyek az ún. Öreg Dunával összeköttetésben álló állóvizek voltak. A Duna-parti környéket különböző kiterjedésű és mélységű vízterületek: fokok, palék és tóvá szélesedett, erdő közé benyúló vízterületek tagolják, amelyek évente többször feltöltődtek vízzel a Duna áradásai következtében. Az itt folyó ún. kisszerszámos, csónakos halászatnak részét képezi a halászattal kapcsolatos eszközöknek a készítése (csónak, milling, kece, varsa, emelőháló, dobóháló stb.), a természetnek, vízi környezetnek és a halak életterének és életmódjának az ismerete és szeretete; a halászattal kapcsolatos tevékenység megismertetése, a vízi környezet és természet harmóniájának megőrzése. A hagyományos halászatnak része a kishalászattal kapcsolatos hagyományok ápolása, rendezvények megtartása, közösségépítés, és mindezek megismertetése az ifjúsággal.

A kis halászok pártjára áll az EU
Az EU célkitűzése az, hogy 2020-ra regenerálódjon az unió halállománya. Az Európai Parlament előzetesen februárban, a tagállamok illetékes miniszterei pedig május végén fogadták el a fenntartható halászatot szavatoló alapelveket, melyek lehetővé teszik a veszélyeztetett fajok túlhalászatának beszüntetését.
2003-ban az UNESCO fogadta el a szellemi kulturális örökség megőrzéséről szóló egyezményt, amelyhez hazánk 2006-ban csatlakozott. A nemzetközi egyezmény célkitűzése a szellemi kulturális örökség megőrzése, az érintett közösségek szellemi örökségének tiszteletben tartása, az örökség jelentőségének tudatosítása helyi, nemzeti és nemzetközi szinten. Mindennek érdekében a dokumentum különböző ajánlásokat fogalmaz meg az örökség számbavétele, nyilvántartása, különféle védőintézkedések bevezetése - pl. oktatás, kutatás, dokumentálás - és az általános tudatosítás érdekében.

Véleményvezér

Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.
Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo