Stagnáló hangulat a kkv-k körében

A cégek várakozásait mutató K&H kkv bizalmi index enyhe, 2 pontos csökkenést követően jelenleg –1 ponton áll. A minimális változás oka az, hogy a kkv-k helyzetét leginkább meghatározó tényezők jelentősen, de ellentétes irányba mozogtak, így azok hatásai kioltották egymást. A cégek jelenleg növekvő közterhekre számítanak, és megugrott a romló versenyhelyzetet feltételezők aránya, miközben kimagasló, válság előtti pénzügyi eredményeket várnak, és a munkaerő-felvételi szándék is erősödött a szektorban.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A hazai mikro-, kis- és középvállalkozások egy évre előremutató várakozásait jelző K&H kkv bizalmi index értéke 2 pontot csökkent, így jelenleg -1 ponton áll. „Az év eleji nagyobb léptékű megtorpanást követően most gyakorlatilag stagnál a cégek hangulata. Ennek hátterében az áll, hogy a vállalkozások gazdasági helyzetét leginkább meghatározó tényezők számottevően, de ellentétes irányba mozogtak, így azok hatásai gyakorlatilag kioltották egymást. Jelenleg a közterhekre és a versenyhelyzetre vonatkozóan romlottak számottevően a várakozások, miközben a vállalkozás pénzügyeivel és a munkaerővel kapcsolatban derűlátóbbak lettek a cégek” – mondta el Kovács Viktor Zoltán, a K&H kkv marketing főosztály vezetője.

Kép: K&H

A bizalom minden árbevétel-kategóriában és – a mezőgazdaság kivételével – minden ágazatban gyengült. A középvállalkozások várakozásai romlottak leginkább, 18-ról 4,5 pontra süllyedt, ennek ellenére továbbra is ők a legoptimistábbak. A kisvállalkozások bizalma szintén a pozitív tartományban, 2 ponton áll, míg a mikrovállalkozások hangulata a negatív sávban, –5,5 ponton van. Az ágazatok közül az agrárcégek hangulata a legjobb (10 pont), míg az ipar és a szolgáltató szektor inkább várakozó állásponton van (0 és –1 pont). Jelenleg a kereskedelmi cégek bizalma a legalacsonyabb (–7 pont), ami feltehetően összefüggésben van a felméréskor meglebegtetett, kereskedelmi vállalkozásokra vonatkozó új szabályozással.

Magasabb adók a láthatáron

Az index csökkenése főként annak tudható be, hogy továbbromlottak a közterhekre vonatkozó várakozások, és akik eddig stagnáló adó- és járulékterhekben bíztak, most inkább növekedésre számítanak e téren. „A közterhekkel kapcsolatban feltehetően elbizonytalanodtak a cégek, hiszen a vártnál kisebb mértékben csökkentek a járulékok, miközben a minimálbér-emelés jelentős terhet ró a vállalkozásokra. Ezt mutatja, hogy év elején még a cégek több mint fele (58%) számolt változatlan mértékű közterhekkel, ami mostanra közel a felére, 32 százalékra esett vissza. Ezzel párhuzamosan pedig 25 százalékról 41 százalékra ugrott a növekvő adókkal és járulékokkal tervezők aránya” – mondta el a szakértő.

A cégek a versenyhelyzetüket illetően is kissé borúlátók lettek. Habár továbbra is azok vannak többségben, akik szerint egy év múlva azonos helyzetben lesznek konkurenseikkel (62%), a romló versenyhelyzetet feltételezők aránya azonban megháromszorozódott az előző negyedévhez képest (9%).

Jóval optimistábbak a nagyobb kkv-k, mint a kicsik
Jelenleg a 300 millió forint éves árbevételt meghaladó cégek, illetve a Tiszántúlon működő vállalkozások a legbizakodóbbak pénzügyi kilátásaikat illetően.
Kedvező pénzügyi eredmények és új munkahelyek

A vállalkozások pénzügyi eredményeikben és a munkaerővel kapcsolatban pozitív változásra számítanak. „A kkv-k 8,5 százalékos árbevétel- és 5,1 százalékos profitnövekedésre számítanak a következő egy év során, ami jelentősen meghaladja az előző negyedévi várakozásokat (5,5% és 3,6%). Feltehetően ezzel függ össze a foglalkoztatási szándék erősödése is, ugyanis 20 százalékról 34 százalékra ugrott a munkaerő-felvételben gondolkodó cégek aránya” – mondta el a szakember.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo