Klímablog


Újabb esélyt kapott a biogáz

Újabb esélyt kapott a biogáz 

Jelentősen növelni lehetne a biogáztermelést az EU-ban, aminek érdekében a hatékonyságon alapuló támogatási rendszert vezetnének be a képviselők, és lebontanák a fejlesztéseknek útját álló tagállami jogi és adminisztratív akadályokat.
Hosszú még az út

Hosszú még az út 

Magyarországon a családi házaknak a legrosszabb az energetikai állapota, ha ezen sikerülne javítani, akkor 10 százaléknyi energiát spórolhatna az ország. Ezzel együtt a környezetért is tennénk, hiszen a lakossági szektorban van a legnagyobb CO2-kibocsátás-csökkentési potenciál. A felelős gondolkodás azonban máig hiányzik.
Egy százalékon múlik a klímaváltozás?

Egy százalékon múlik a klímaváltozás? 

A klímaváltozás fékentartásának költségei kigazdálkodhatók, ha a világ országai 2030-ig lemondanak mindössze egy évnyi GDP-növekedésről, mondta Rajendra Pachauri, az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testületének (IPCC) elnöke egy nemzetközi emissziókereskedelmi konferencián kedden Koppenhágában.
Fodor Gábor zöldségei

Fodor Gábor zöldségei 

Egyre nagyobb Magyarország versenyhátránya a zöldipar területén. Pedig a lehetőségek jók. A gépek nagy része külföldi, elterjedésüket nem támogatják. Az energetikai elképzeléseket a mezőgazdasági termeléssel is érdemes lenne összehangolni. Beszédet sokat hallani, eredményt keveset látni.
Fűben, nádban orvosság

Fűben, nádban orvosság 

A Magyar Biomassza Társaság konferencián értékelte a biomassza-bázisú és más megújulók hasznosításának hazai helyzetét, tendenciáit. Az összegyűlt szakemberek szerint jelenleg még nincs pontosan kijelölve az az irány, hogy a megújuló energiaforrások mely területeit, milyen mértékben támogatják.
Az év vihara közelít

Az év vihara közelít 

Az év eddigi legnagyobb viharát jósolják brit meteorológusok; az Atlanti-óceán felől közelítő orkán az előrejelzések szerint vasárnap este éri el Írországot és Nagy-Britanniát.
Erősödik a hazai bioetanol-gyártás

Erősödik a hazai bioetanol-gyártás 

Biomassza-erőművel kombinált környezetbarát bioetanol-gyártást szabadalmaztat a Magyar Bioenergetikai (Mabio) Zrt., amely partnercégekkel Magyarországon két, Romániában pedig egy ilyen üzemet tervez felépíteni összesen 300 millió eurós beruházással.
Kéményen elfüstölt forintok

Kéményen elfüstölt forintok 

Jelenleg a magasabb szintű jogszabályok több eleme nincs összhangban az alacsonyabb szintűekkel, amely miatt szinte lehetetlen kiserőműveket építeni. De horizontálisan is egymásnak ellentmondó szabályozások készülnek. Ellentmondásos a támogatások elosztásának módja is. Ami épülne, az meg pazarol.
Irány Románia!

Irány Románia! 

Február végén rendezték meg a II. Erdélyi Roadshow-t, ahol Magyarország és Románia környezetvédelmi együttműködése volt a fő téma. A lehetőségek adottak a hazai cégek előtt.
Zavarosba kényszerített beruházók

Zavarosba kényszerített beruházók 

Nehezen átlátható a kisebb kapacitású erőművek körüli jogi szabályozás - állítják szakemberek. A befektetők számára mindez nagy kockázatot jelent. A megújuló energiaforrások alkalmazását is szabályozó előírások a mezőgazdasági, vidékfejlesztési, valamint az ipari érdekek ellen hatnak és a gazdaságfejlesztés, befektetés ösztönzés céljait is gátolják.

Nem mindegy, ki mit vállal 

Több EU-ország környezetvédelmi minisztere vitatta hétfőn Brüsszelben az Európai Bizottság klímaváltozási javaslatainak egyes elemeit. A 27-ek legtöbbje támogatásáról biztosította az általános célokat, de az egyes országok konkrét kötelezettségeiről már több kifogás hangzott el.

Videó: mit választunk? 

Kevésbé szennyező kocsit, megújuló energiaforrásokat, a fák ültetését, vagy a globális felmelegedést és annak hatásait?

Kevesebb fűtés- és villanyszámla 

A magyar lakosság energiafelhasználásának hatékonyabbá tételével akár 7-8 százalékkal is csökkenthető lenne az üvegházhatású gázok kibocsátása.

Emberek! Csak intelligensen. 

Idén közel ötvenmillió eurót szánnak az Intelligens Energia Európa Programra. A sikeres pályázók akár 75 százalékos támogatást is elnyerhetnek.

A világ legnagyobb naperőműve 

Negyvenötezer háztartást fog ellátni villamos energiával a világ legnagyobb naperőműve. Az Ausztráliába tervezett beruházást jövőre kezdik el.

Kókuszdióval repült 

Egyszerű kókuszdió és a brazil esőerdőkben honos babassupálma termésének olajából készült üzemanyagot is használva repült másfél órát egy Boeing.

Kína is beadja a derekát? 

Kína az idén 5 százalékkal akarja csökkenteni energiafogyasztását. Az illetékes nemzeti fejlesztési bizottság egyik vezetője szerint a nyomás a kormányzaton az energiafelhasználás csökkentésére egyre nagyobb, tekintettel arra, hogy tavaly az ezzel kapcsolatos országos tervet nem sikerült teljesíteni.

Videó: amit tehetnénk 

Majdnem mindenki tehet a globális felmelegedés ellen: a közember például kerékpárt használ autó helyett, az USA pedig nem csak szóban tesz valamit a kibocsátás csökkentéséért.

Tisza-tó: 8 milliárd, vagy vége? 

A nagymérvű iszaposodás miatt veszélybe kerülhet a Tisza-tó, a három évtizeddel ezelőtt mesterségesen kialakított meder feltöltődése, átalakulása miatt elengedhetetlenné válik a tó módszeres és szakszerű kezelése azért, hogy a jövőnek is megmaradjon - jelentette be Aradi Csaba, a Tisza-tóért felelős miniszteri megbízott.

Nem jó a magyar életstílus 

Hazánk 360 millió unióból érkező euróval számolhat, amikor a megújítható energia részesedés növelését tervezi. Az életstíluson is lehet változtatni.

Támadásba ment át a nehézipar 

Pótlólagos információkat kért az EU hét tagja, köztük hazánk az Európai Bizottságtól a nehézipar környezetszennyezésének korlátozását célzó tervekről.

Csatlakozzon a klímavédelmi hálózathoz! 

A globális klímaváltozással, a hazai hatásokkal és válaszokkal foglalkozó VAHAVA-projekt lezárul, a törvény készült a Nemzeti Éghajlatváltozási Stratégia elfogadására. A kutatók most egy hálózat létrehozására tettek javaslatot, ami összefogná a magyar kutatási és alkalmazkodási tevékenységét minden érintett területen.

Éghajlatváltozás ellen az akadémia 

Javaslatot tett az MTA, éghajlatváltozással kapcsolatos kutatói hálózat létrehozására. A részvétel önkéntes, anyagi kötelezettséggel nem jár.

Az ember csak egy epizód? 

A magunk okozta veszély talán még megállítható, a növénytakaró és az állatvilág megóvható a klímaváltozás következményeitől, de csak akkor, ha a Földet mint egységesen kezelendő rendszert nem raboljuk tovább.

Magyarország különösen veszélyeztetett 

A kormány mai ülésén elfogadta a Fodor Gábor vezette zöldtárca 2008-2025-re szóló Nemzeti Éghajlatváltozási Stratégiáját. A stratégia legfontosabb elemei közé tartozik a nemzetközi kötelezettségek teljesítése, az éghajlatváltozást okozó hatások elleni küzdelem, a kibocsátás-csökkentés és az alkalmazkodás a klímaváltozáshoz. A következő öt évben több mint 100 milliárd Ft áll rendelkezésre klímavédelemmel kapcsolatos beruházásokra

Nagy reményekkel fúrnak 

Kiskunhalas és a PannEnergy együttműködési megállapodást írt alá geotermikus energia felkutatására és hasznosítására. Olcsóbb lehet majd az energia.

Eltűnhetnek az autóreklámok 

A dohányreklámokhoz hasonlóan szigorúan szabályozni akarja az Európai Bizottság az autóreklámokat is. A szabályozásról részletek nem ismeretesek.

Energia a tengeráramlás segítségével 

A brit partoknál épülhet meg a világ egyik első kereskedelmi célú tengeráram erőműve. A 10,5 megawatt teljesítményű erőmű 2012-ben áramot termelhet.

Újra aggódhatunk a gázszállításért? 

Az orosz Gazprom csütörtökön megfenyegette Ukrajnát, hogy hétfőtől leállítja a földgázszállítás egy részét Ukrajnának, hacsak Ukrajna nem rendezi adósságát. Ezt a Gazprom szóvivője, Szergej Kuprianov közölte tévényilatkozatában.

Alternatív energia: miért kellenek a pályázatok? 

A hazai energiafelhasználási mértékek és szokások terén van még tennivalónk, nem is kevés. Nem véletlen, hogy a környezetvédelmi tárca az idén azt is el szeretné érni, hogy kezdődjék közös gondolkodás az ország kedvezőtlen energiafogyasztási tendenciáiról, annak megváltoztatásáról.

Besárgult az újbudai önkormányzat 

Újbuda önkormányzatának áramellátását részben a saját maga által termelt árammal fedezik, a felesleget pedig eladják. Ők az első "napos" önkormányzat.

Nem elég a gáz 

A brit Matra Petroleum szerint a magyarországi Horvátkút-1 nevű kútnál, ahol korábban földgázt találtak, a nyersanyag gazdaságos kitermelése nem látszik valószínűnek. A Matra tavaly nyáron jelezte, hogy a Marcali térségében lévő Inke elnevezésű koncessziós területen gázlelőhelyet fedezett fel. A kútnál fúrásokat végzett, ezeket most fejezte be.

Szétdarabolt energiaipari cégek 

Nem mindenkinek tetszik, hogy az EU nagyobb energiaipari cégeit egységekre bontsák, így teremtve nagyobb lehetőséget az új szereplők piacra lépéséhez.

Videó: hogyan lélegzik a Föld? 

Az emberek által belélegzett oxigén fele az óceánokból jön, ám a globális felmelegedés miatt ezek területe egyre inkább csökken. Tenni még nem késő.

Törvény nélkül a gázpiac 

A lakossági földgáz-ellátás piacát Magyarországon egy magánvállalat tervezi liberalizálni, mindenféle törvényi háttér nélkül, vélik a zöldek.

Videó: az autók okozta kár 

Kemény képsorokkal gondolkodtat el az emberiség okozta károkon ez a rövidfilm. Önmagunk ellen cselekszünk, az élet is veszélyben van.

Mégis lesz porriadó 

Várhatóan még ebben az évben elkészül az a jogszabály-módosítás, amely bevezeti a szálló porra vonatkozó (PM10) küszöbértéket. A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium az egészségügyi tárca bevonásával már dolgozik a tervezeten. Az új szabályozás célja a légszennyezettség csökkentése.

Nem elég hatékony a NEP? 

Nagyobb mértékű lakossági támogatást sürget az idei Nemzeti Energiatakarékossági Program (NEP) pályázattervezetének véleményezése kapcsán a Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ), valamint a Nagycsaládosok Országos Egyesülete (NOE).

Hogyan fizessen kevesebbet a gázért? 

Február elejétől az EMFESZ Kft. új, lakossági szolgáltatási csomagot is kínál fogyasztóinak. A GAS.HU alternatívát jelent az ügyfelek számára a hagyományos és mindeddig monopol helyzetben lévő gázellátó cégek kínálatával szemben.

Vállalkozások sikerre ítélve 

A környezetvédelem felértékelődése jó lehetőséget kínál a magyar gazdaság számára a fellendülésre - vélekedett Fodor Gábor az AmCham rendezvényén.

A cselekedeteket hiányolják 

Az ellenzék szerint sajnálatos, hogy számos tagállam, köztük hazánk, nem tartja be vállalásait az energiahatékonysági jogszabályok végrehajtása során.

Bioüzemanyagban erősít a MOL 

A biotartalmú motorbenzinek 2007-es sikeres bevezetése után a Mol Nyrt., bioüzemanyag stratégiájának folytatásaként, 2008.január 1-től elkezdte a 4,4 százalék biokomponenst tartalmazó gázolajok forgalmazását: a gyártáshoz szükséges biokompones legnagyobb hányadát a Komáromban létesített biodízelgyár állítja elő - közölte a Mol.

"Óriási lehetőség a biogáz" 

Az Európai Parlament (EP) mezőgazdasági bizottsága ellenszavazat nélkül elfogadta Tabajdi Csabának, az MSZP EP-delegációja vezetőjének a saját kezdeményezésű jelentését a biogázról.

"Tettekre van szükség, nem beszédre" 

Néhány esetben szigorítani, néhány esetben pedig enyhíteni kellene a jogszabályokon, hogy hazánk teljesítse a kibocsátásra vonatkozó uniós elvárásokat. Mindez azonban mit sem ér a Greenpeace szerint, ha nem változik a politikai környezet, azaz a beszéd helyét nem veszi át a cselekvés.

Zöld városok Európában 

Lesznek városok Európában, amelyek elkötelezik magukat, hogy túlteljesítik az Európai Unió célkitűzéseit a széndioxid-kibocsátás tekintetében.

Kevesebb ideig élnek a budapestiek 

Az utóbbi időszakban jelentősen nőtt a porszennyezettség a fővárosban, aminek köszönhetően átlag három évvel élnek kevesebbet a budapestiek - van, aki húsz évet veszít.

Mikortól tankolhatunk gabonát? 

Egymás "tényeit" cáfolják a bioüzemanyagok mellett és ellen felszólalók; végleges döntés még nincs az ügyben. A támogatók szerint megfelelő szabályozással elkerülhetőek a félelmek, az ellenzők viszont állítják: a másik oldal csak a zsebére gondol.

Videó: a természet visszavág! 

Bármit is teszünk környezetünkkel, az ránk is hatással van, hiszen részesei vagyunk az egésznek, és nem használói. Az animáció erre világít rá.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Pátyra költözött a dm márkás termékek nemzetközi elosztó központja

Pátyra költözött a dm márkás termékek nemzetközi elosztó központja 

Az elmúlt években több területen is fontos lépések történetek a dm gazdasági közösségében.
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben 

Kétféle ember, és kétféle cég van: akit már meghekkeltek, és akit meg fognak.

Pénzszerzés

Napelemes pályázat: elindultak a kifizetések

Napelemes pályázat: elindultak a kifizetések  

11 ezer háztartásnak ítéltek meg összesen több mint 45 milliárd forint támogatást.

Adózás

Sokan ajánlhatják még fel személyi jövedelemadójuk 1+1 százalékát

Sokan ajánlhatják még fel személyi jövedelemadójuk 1+1 százalékát 

Tállai András: egyre többen rendelkeznek adójuk 1+1 százalékáról - keddig lehet beadni az adóbevallást.

Cégblog

Biztonsági kockázatok miatt leállítja az egyik légitársaság a tel-avivi járatait

Biztonsági kockázatok miatt leállítja az egyik légitársaság a tel-avivi járatait 

A KLM holland légitársaság júliustól ismét leállítja az tel-avivi járatait biztonsági kockázatokra hivatkozva.

Társadalom

Rendkívüli: meghalt az iráni elnök

Rendkívüli: meghalt az iráni elnök 

Az elnök és az külügyminiszter is meghalt a vasárnapi helikopterbalesetben.

Infokom

Kínai űrturistákkal indult el a Blue Origin

Kínai űrturistákkal indult el a Blue Origin  

Jeff Bezos milliárdos üzletember űrhajózási vállalkozásának járműve 10 percen át tartó űrélményt és a súlytalanság átélését kínálja ügyfeleinek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo