Drága mulatság lenne az olimpia – és nem sok haszna van

A MOB-elnök szerint csak akkor szabad pályázni az olimpiai játékok rendezésére, ha az gazdaságilag racionális, előnyös, és garantálható a társadalmi konszenzus. Az olimpia szervezéséről azt gondolhatjuk, hogy gazdasági fellendülést okoz, de ez a hatás viszont rendkívül mérsékelt.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A MOB-elnök szerint csak akkor szabad pályázni az olimpiai játékok rendezésére, ha az gazdaságilag racionális, előnyös, és garantálható a társadalmi konszenzus. "Ha bármelyik feltétel nincs meg, tilos pályázni" - jelentette ki Borkai Zsolt, és felhívta a figyelmet arra, hogy a társadalmi párbeszéd közös megszervezésére felkérték "az Akadémiát, az Iparkamarát, a gyáriparosokat, a vállalkozók szervezetét, mindenkit, aki érdemben hozzá tud tenni a gondolathoz." A MOB elnök szerint "ha jól csináljuk", az olimpia segítheti az ország felemelkedését, fejlődését, növekedni tud a gazdaság, munkahelyek jönnek létre, megépülnek utak, hidak, vasúti pályák – közölte a GazdaságTV.

A Saxo Bank 2012-es elemzésében azt írta, hogy a rendező országok hatalmas összegeket költenek el egy-egy olimpia megrendezésére, azonban a várt hatás korántsem biztos. Sok ország számára presztízs megrendezni a nyári játékokat, ugyanis stadiont építeni ma nem jó befektetés. Amikor az olimpiára gondolunk, azt szoktuk feltételezni, mint ahogy Borkai Zsolt is, hogy a játékok erőteljes gazdasági fellendülést okoznak. Valójában ez a hatás viszont rendkívül mérsékelt. Ha azt vesszük alapul, hogy Londonnak az olimpia 9 milliárd fontba került, ami közel 3400 milliárd forint, majd ezt összevetjük a szigetország gazdaságának éves növekedési ütemével, az összeg durván a GDP 0,7 százalékával egyenlő. Csakhogy a kiadásokat öt évre elosztva számolják el, így a gazdasági hatásuk viszont már minimális.

Budapesttel együtt fog pályázni a 2024-es olimpiára Boston is. A bostoni költségvetési tervek 4,7 milliárd dollárról szolnak, viszont nagy különbség, hogy ennek az előteremtéséhez nem lesz szükség közpénzek bevonására. Az amerikai város ugyanis szponzori pénzekből, televíziós jogdíjakból és a jegybevételekből fedezni tudná a kiadásokat.

A PwC korábban készített egy több mint 1500 oldalas tanulmányt a költségekről, amiben arra a végeredményre jutottak, hogy az olimpia kicsit több, mint 500 milliárd forintba kerülne. Persze ez nem egyenlő a teljes költségvetéssel, ami 5500 milliárd forintot tenne ki. A MOB szerint ez a költségvetés ma is tartható lehet, főleg, hogy azóta megvalósult jó néhány fővárosi és országos beruházás.

A MOB-elnök szerint is, az 5500 milliárdból mindössze 500 milliárd köthető kizárólag az ötkarikás játékokhoz, ráadásul a NOB közel egymilliárd euróval támogatja a rendezőket. Az elnök úgy vélte, hogy a fennmaradó alig 5000 milliárdot az országos és fővárosi infrastruktúra-, illetve közlekedésfejlesztésre a következő tíz évben egyenletesen szétterítve a magánszektornak, az európai uniós támogatásoknak és a magyar államnak közösen kell biztosítania.

Rég volt ilyen jó évünk – de mi vár ránk idén?
Meglepően kedvezőnek értékelték a KSH által közzétett negyedik negyedéves GDP-adatot gazdasági elemzők, akik arra is felhívták a figyelmet, hogy ilyen nagymértékű utolsó negyedéves GDP-növekedésre legutóbb 2006-ban volt példa.

Véleményvezér

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo