Hiába öntik bele a pénzt, kiszárítja az agráriumot az aszály

Már a százmilliárd forintot is eléri az aszály miatt a mezőgazdaságban elszenvedett veszteség. A júliusi–augusztusi hőség elsősorban a napraforgó- és a kukoricatermesztők számára okozott veszteséget, de komoly kiesést szenved el a zöldség-gyümölcs ágazat is. Az aratásnak viszont kedvezett az időjárás.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Alig egy évvel ezelőtt a szinte példátlan szárazság miatt 4-500 milliárdos kár keletkezett a mezőgazdaságban. A 2012-es aszály következtében a kukoricának mintegy fele tönkrement, a repce és a napraforgó is komoly károkat szenvedett. Volt olyan terület, ahol a kukorica kilencven százaléka kiégett. A fontos takarmánynövények ára emiatt jelentősen megdrágult, ami ársokkhoz vezetett az élelmiszeriparban: meglódította az inflációt és a tönk szélére sodorta a magyar húságazatot, több, patinás húsipari céget is magával rántva.

Van olyan terület, amit már nem lehet megmenteni.
A jelek szerint a magyar mezőgazdaságot az ág is húzza: az idei év elején még a sok eső okozott gondot, a Dunán minden idők legnagyobb zöldárja vonult le, az elhúzódó tél pedig komoly károkat okozott a méhállományban, aminek következtében a gyümölcsösök beporzása maradt el a kívánatostól. Ám a sorozatnak még nincs vége: a nyári időszakban alig esett csapadék Magyarországon. A száraz időjárás ugyan jót tett a gabonafélék aratásának (ezt a munkát már el is végezték a gazdálkodók), azonban az elképesztő hőhullám és az elmaradt csapadék miatt már most komoly, mintegy 100 milliárdos kár keletkezett a takarmánynövényekben. A strandidőt elsősorban a kukorica és a napraforgó szenvedte meg, de az alma, a dohány és a dinnyetermesztők is örültek volna egy kis esőnek.

Szakértők szerint, ha a közeljövőben nem esik jelentősebb mennyiségű csapadék, akkor számottevően csökkenhet például a betakarítható kukoricatermés, ami pedig hosszabb távon, közvetetten akár a takarmány árában, később pedig az állati eredetű élelmiszerek árában is megmutatkozhat majd, közvetlenül pedig a gazdákat sújthatja. Az élelmiszerárak emelkedése az inflációt állíthatja ismét növekedő pályára, míg a mezőgazdaság teljesítményének visszaesése a törékeny magyar GDP-emelkedést sodorhatja veszélybe.

Megint elviszi a kukoricát az aszály

„Vannak olyan területeink, amelyeket már nem lehet megmenteni – mondta Vancsura János, a Gabonatermelők Országos Szövetségének elnöke. –  A kánikula leginkább a kukorica terméskilátásait rontotta, a korábban becsült 8 millió tonna helyett várhatóan a nagy meleg miatt lényegesen kevesebb, 5-6 millió tonna kukorica kerül majd a magtárakba” – hangsúlyozta az érdek-képviseleti vezető a Magyar Távirati Irodának. A terméskiesés elsősorban a homokos, illetve öntözetlen területeket érinti.

Egyre több lesz a nyári aszály
Mint azt a Piac&Profit korábban megírta, Európában a Kárpát-medence, és különösen a Balkán éghajlatára egyre jobban jellemzőek a felerősödő és megszaporodó időjárási szélsőségek, “a rövid időn belül lezajló nagy intenzitású meteorológiai események”. Minden évben egyre később köszönt be a tél, a hótakaróval borítottság mértéke jelentősen lecsökkent.
Nyáron és már ősszel is jobban érvényesül a mediterrán klíma hatása, ezért megnőtt az aszályos, forró napok száma, egyre gyakoribbak az aszályos évek. Az utóbbi években újabb és újabb hőmérsékleti rekordok dőlnek meg, nyaranta egyre több hőhullámmal kell számolni. A nagy meleg gyakran tartós szárazsággal párosul; 1990 óta átlagosan minden második év aszályosnak minősül.
A folyamatos hőség miatt napról napra nőttek az elmúlt hetekben a gazdálkodók veszteségei. A Vidékfejlesztési Minisztérium becslései alapján hektáronként 4,7-5 tonnás termésátlaggal számolhatunk a kukoricánál, ami lényegesen jobb, mint a tavalyi 3,9-4 tonnás termésátlag, azonban még mindig elmarad a megszokott 6,8-7 tonnától. A kiesés ellenére a kukorica mennyisége várhatóan fedezi hazánk szükségleteit, exportra azonban nem marad. A napraforgó jobban viseli az időjárás viszontagságait, mint a kukorica, bár a tányérok sok helyen kisebbek a szokásosnál.

Hiány lesz almából a piacon

Nagyjából a tavalyi szinten alakulhat az étkezési célú alma termése idén, kisebb hiány azonban már most érezhető a piacon, ami várhatóan az árakat is felfelé hajtja majd. Tavaly a kezdeti 418 ezer tonnás termésbecslésnél végül kedvezőbb, 644 ezer tonna lett a leszüretelt termés. A bizonytalanság az idei várakozásokban is nagy, elsősorban a szárazság miatt, az azonban már bizonyosnak látszik, hogy a 2012-esnél magasabb, 80 százalékos lesz az ipari felhasználásra kerülő áru mennyisége.

Idén a kora tavaszi fagy, illetve a gyors virágzás, majd a nyár eleji viharok és jégverések, most pedig a napégés miatt minőségi és méretbeli problémák is lesznek az eredetileg étkezési piacra szánt terméssel. „Kisebb hiány már most érezhető az étkezési alma piacán, a gyengébb idei termés miatt várhatóan drágul majd a gyümölcs” – idézi a Távirati Iroda Csizmadia Györgyöt, a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet alelnökét. A betárolt, mintegy 85 ezer tonna gyümölcs már 2012-ben sem fedezte az itthoni igényeket, tavaszra pedig az inflációs statisztikában is komoly kilengést okozott – ez várhatóan így lesz idén is.

Eső kellene a dohánynak is

A dohányültetvények – amelyek 80 százaléka Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében található – rendkívül vegyes képet mutatnak augusztus közepén: egyes csapadékhiányos térségekben, ahol már a tavaszi-nyár eleji kiültetés után is alig kaptak vizet a palánták, gyengébb termés várható, a mesterségesen öntözött vagy több csapadékhoz jutó területeken viszont még jól tartja magát a növény. Az elmúlt hetek meleg időjárása miatt légköri aszály alakult ki az ültetvényeken, ezért az öntözésen túl is szükség lenne körülbelül 30-50 milliméter csapadékra a jobb termés eléréséhez. A dohánylevelek betakarítása már július közepén elkezdődött, az eddigi tapasztalatok szerint minőség tekintetében a korábbi évekhez hasonló termés várható. A jelenlegi állapot jó közepes termést mutat, egy esetleges bővebb csapadék a minőséget és a mennyiséget egyaránt pozitívan tudná befolyásolni.

Egynyári fegyver az aszály ellen
Hazánk időjárására az utóbbi években a rendkívüli változatosság jellemző. A 2010-es esztendőben a lehullott nagy mennyiségű csapadék következtében létrejött erózió és belvíz a mezőgazdaságban jelentős terméskiesést okozott. A következő években azonban az egyenlőtlen csapadékeloszlás miatt a tenyészidőszakban vízhiány és ezáltal aszály lépett fel. A versenyképes mezőgazdaság feltételei között a vízutánpótlás kiemelt szerepet kell, hogy kapjon.
Az idén a tavalyihoz hasonló, körülbelül 8 ezer tonnás termésmennyiség várható. Országosan 4822 hektár dohány felvásárlására kötöttek szerződést, ebből 3300 hektáron Virginia, 1521 hektáron a Burley fajtájú dohányt termesztenek. A felvásárlási szerződések mindkét dohányfajta esetében hektáronkénti másfél tonnát meghaladó termésátlaggal vannak megkötve; ez a mennyiség a betakarítási szezon végén összesen 7635 tonna dohánylevél felvásárlását jelenti.

Roham a mezőgazdasági biztosításokért

Átlagosan évente 130 milliárdos kár éri a mezőgazdaságot, ennek ellenére a biztosítótársaságok tapasztalatai szerint a gazdálkodók még mindig csak a 4,5 millió hektáros termőterület 40 százalékát biztosították. Pedig egy nagyobb jégeső, egy hosszabb aszály komoly károkat okozhat a termésben, aminek hosszabb távon kedvezőtlen gazdasági hatásai lehetnek. Idén több mint 3 milliárd forint az a díjtámogatási keret, melyből a gazdálkodók biztosítási díjaik támogatására pályázhattak, a mezőgazdasági biztosítások pedig már akár hektáronként 2300 forintos éves díj mellett megköthetők voltak. A jelek szerint azonban idén már többen kaptak észbe: a Generali adatai alapján míg tavaly 600 gazdálkodó kötött mezőgazdasági biztosítást, addig idén már 1600-an. (A biztosítási konstrukciókról részletesebben itt olvashat!)

Vis Maior: sosem késő

Árvíz, belvíz nem biztosítható kockázat, a biztosítási szakemberek véleménye szerint az ilyen típusú területek fekvése esetén a gazdák is tudják, hogy egy-egy csapadékosabb időszakot követően belvíz alakulhat ki, így általában azokat a területeket nem is művelik. Pedig amellett, hogy az állam immár a biztosítás díjához is támogatást nyújt, a gazdálkodók egy közös kockázati alapból is részesülhetnek kárenyhítésben. A 2012-ben életbe lépett új kárenyhítési rendszernek kötelezően és automatikusan tagja lesz az a termelő, aki egységes támogatási kérelmet nyújt be a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalhoz (MVH), ennek határideje azonban június 10-én lejárt.

Azonban nincs minden veszve, a káresemények vis maiorként ismerhetők el, amennyiben a termelő bejelentést tesz az MVH-hoz. A megalapozott és az MVH által elfogadott vis maior bejelentés alapján az érintett ügyfelek mentesíthetőek az egyes jogcímekhez kapcsolódó kötelezettségek be nem tartásából fakadó szankciók alól. A vis maior bejelentést 2010. május 19-étől lehet benyújtani elektronikusan – az egységes kérelem benyújtásához hasonlóan – az Ügyfélkapun keresztül. A vis maior bejelentést 10 munkanapon belül kell benyújtania, attól az időponttól számítva, amikor a termelő abba a helyzetbe kerül, hogy képessé válik a vis maior bejelentés megtételére. Belvíz, árvíz és szélvihar esetén a megyei MgSzH Földművelésügyi Igazgatóságai (falugazdászok) igazolása is szükséges a bejelentéshez, melyet papír alapon kell eljuttatnia az MVH-hoz.

Aszálykár: mihez nyúlhat ilyenkor a gazda?
A zsugorodó takarmánytermelés jelentősen csökkenti a gazdák jövedelmét és növeli hiteligényüket. Részben ez is közrejátszhat abban, hogy nő az érdeklődés az agrártermelők likviditási helyzetét javító agrárkártyák iránt.
 

Véleményvezér

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo