Kezdenek kimászni a depresszióból a cégek

Optimistábbak a cégvezetők várakozásai az előző negyedév(ek)hez képest, de a tartós fellendüléshez az kellene, hogy ez az optimizmus a következő időszakban is megmaradjon. A jelek szerint azonban kezdenek kimászni a magyar vállalatok a gazdasági depresszióból.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nőtt az optimizmus a cégvezetők körében, fellendülésre áll a zászló – Kép: Pixabay

Az IBS – Nemzetközi Üzleti Főiskola és a Policy Agenda által készített Kkv Konjunktúra Index értéke 3,9 százalékponttal emelkedett az előző negyedévhez képest. Az adatok azt mutatják, hogy a cégvezetői várakozások most elérték a 3 évvel ezelőtti szintet. Ez reményt adhat ahhoz, hogy a következőkben talán nem romlik újra a vállalkozások helyzete, és kialakulhat egy tartósabb növekedési pálya. (Hasonlóan emelkedő optimizmusról számoltak be más felmérések is.)

Optimistábbak a cégvezetők

2012. IV. negyedévtől kezdődően érezhetően megfordult a korábbi romló trend a kkv-index kapcsán. Az elmúlt bő egy év alatt sikerült visszatérni a 2011. év eleji értékhez. Az érezhető javuláshoz mindenképpen szükség lesz arra, hogy a következő negyedévek adatai – mint ahogy a mostani (50,3%) – továbbra is jók legyenek, és hosszabb távon 50 százalék fölött maradjon az index értéke. Ha a cégvezetők előrejelzéseit nézzük, akkor az látszik, hogy az elmúlt három évben lezajlott erőteljes vállalkozásszűkülés után a mély gazdálkodási depresszióból a fennmaradni képes cégeknek talán csak most sikerül a hullámvölgyből kikerülniük.

A cégvezetők 28 százaléka szerint a következő fél évben romlani fog a magyar gazdaság helyzete, ez mérsékelten jobb adat, mint a negyedévvel ezelőtti (33%). De a másfél évvel ezelőtti 56%-hoz képest már egyértelmű javulás. (Elemzők szerint is egyre jobbak a magyar gazdaság kilátásai.)

Az előző negyedévben még az látszott, hogy a növekedést várók aránya nem érte el az egyharmadot sem (27%). Tavaly egész évben 10% körüli volt ez az adat, amely visszaigazolta egyértelműen az elemzők által várt GDP-növekedési trendet. A mostani mérések szerint viszont már többségben (53%) vannak azok, akik javulást várnak a következő időszakban a magyar gazdaságban.

Ötödik hónapja tart a fellendülés
Immáron augusztus óta folyamatosan gazdasági fellendülést jelez a Beszerzési Menedzser Index (BMI). Decemberben azonban némiképp visszaesett, így a gazdasági kilátások némiképp romlottak a tavalyi év utolsó hónapjában.
A korábbi összes mérésnél az ország helyzetéhez képest optimistábbak voltak a cégvezetők saját vállalkozásuk állapotának megítélésében. A mostani mérés adatai szerint azonban megváltozott ez a helyzet, és a cégvezetőknek csak 49 százaléka várja azt, hogy javul vállalkozásának a tevékenysége az elkövetkező félévben. (Ugyanakkor a tavalyi utolsó felmérések szerint rég látott szintre emelkedett az üzleti bizalom mértéke a magyar gazdaságban.)

Valódi optimizmus vagy sikerpropaganda?

Az elemzői várakozásokat jelentősen felülmúlva majdnem 2 százalékos növekedést produkált a magyar gazdaság 2013. III. negyedévében. Ennek kapcsán a kormányzat erőteljes sikerpropagandába kezdett. Az adatok részletes elemzése persze azt mutatja, hogy egyedi tényezőként a mezőgazdaság volt a legjelentősebb tényezője az előző negyedévhez képest elért ekkora mértékű fejlődésnek.

Ezért is érdekes, hogy a cégvezetők mit tapasztalnak saját ágazatuk fejlődésében, vajon ez a növekedés megmutatkozik-e számukra is. A cégvezetők 54 százaléka válaszolta, hogy érzi a gazdaság növekedését. 24 százalékuk azonban még mindig inkább gazdaság teljesítményének csökkenéséről számol be.

Amennyiben a válaszokat egy 5 fokozatú skálába soroljuk, akkor az átlag 3,4 lett. Ez egyértelműen arra utal, hogy a cégvezetők többsége már saját ágazatában is gazdasági növekedést vár. Ha ez az optimista hangulat nemcsak a kormány hirdetései által szűrődik be a gazdaság szereplőinek véleményébe, akkor az elkövetkező hónapokban javuló statisztikai adatokat kell látnunk a gazdaság helyzetére vonatkozóan.

Javul a likviditási helyzet

A cégmérettel nő az optimizmus
Az öt évvel ezelőtt kezdődött gazdasági válság a hazai kis- és középvállalkozások többsége szerint már elérte mélypontját. A cégvezetők legnagyobb arányban a gazdaság hosszú távú stagnálására számítanak, de jelentős részük feltételez már javulást. A válságból való kilábalást illetően az agrárcégek és a középvállalkozások látják legderűsebben a jövőt – derül ki K&H Kkv Bizalmi Index kutatás legfrissebb adataiból.
Az IBS – Policy Agenda KKV Konjunktúra Index kapcsán folyamatosan mérjük a cégek likviditási helyzetét. A mostani negyedév adatai erőteljes javulást mutatnak. 2011 óta a javuló likviditási helyzetet várók kapcsán még nem mértünk akkora értéket, mint a mostani adatok. A 2012. szeptemberi mélyponthoz képest (8%) már a cégvezetők 33 százaléka várja azt, hogy javulni fog cégének likviditási helyzete.

Óvatosságra int azonban az, hogy az előző időszakhoz képest nőtt (3 százalékponttal) azok aránya, akik szerint romlani fog cégük likviditási helyzete a következő fél év során. Ha ezek a trendek tartósak lesznek, akkor könnyen azt tapasztalhatjuk majd, hogy élesen szétszakad a kkv-szektor, egy optimista és egy pesszimista szárnyra. Ez pedig újra sok cég leszakadását, tönkremenetelét vetíti előre, miközben a kkv-k egy része stabil fejlődési pályára állhat. Ezt a gazdaság egésze szempontjából akár egy egészséges folyamatnak is tarthatnánk, egyfajta öntisztulási mechanizmusnak. Azonban nyitott az a kérdés, hogy egy másfajta gazdaságpolitika, támogatási rendszer, gazdálkodási környezet milyen arányban tudná fenntarthatóvá tenni a jelenleg ellehetetlenülő vállalkozásokat, és a rövid távú kríziseket mennyire képes az állam kezelni.

Véleményvezér

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.
Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo