A cégek felét szakmai befektetőknek adják el a kockázati tőkések

Az Európai Kockázati Tőke Egyesület (EVCA) legfrissebb adatai alapján a kockázati tőkebefektetők a kiszállások során az esetek 50 százalékában szakmai befektetőknek értékesítették a cégeket a közép-európai régióban tavaly, míg az eladások összértékét nézve mintegy 85 százalékot tesznek ki az ilyen irányú cégeladások.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mégis megéri kockázati tőkét bevonni – Kép: SXC

A Jeremie programok hatására Magyarországon is nagy nyilvánosságot kaptak a kockázati tőkebefektetések. Az eddig befektetett összegek felett még mintegy 130 milliárd forintnyi forrás vár a Jeremie programok keretében kihelyezésre. A kockázati tőkebefektetőknek azonban nem csak beszállni kell a cégbe, hanem 4-5 éven belül az üzletrészüket értékesíteni is szükséges, azaz exitet kell végrehajtani.

Habár sok út létezik a kiszállásra, a cégeladásra – management buyout, tőzsdei részvénykibocsátás, másik pénzügyi befektetőnek való értékesítés –, mégis az EVCA adataiból kiderül, hogy a legnagyobb eséllyel egy szakmai befektető jöhet szóba - mondta el Horgos Lénárd, az M27 Absolvo vezetője. Látva azt, hogy rövidesen több száz cégnek kell szakmai, stratégiai befektetőt keresnie (ideális esetben a kockázati tőkés társsal együtt), felmerül a kérdés: vajon mi a siker kulcsa, és mivel lehet felkelteni a stratégiai befektetők figyelmét?

„Ma már kifejlett és érett a magyar befektetői piac, pedig meglepően, robbanásszerűen alakult ki” – mondta korábban Oszkó Péter, a PortfoLion elnök vezérigazgatója a BKIK és a Piac&Profit közös rendezvényén. A Befektetőkereső címmel a KKV AKADÉMIA keretein belül megrendezett eseményen a volt pénzügyminiszter hangsúlyozta: sokak számára meglepő lehet, hogy a befektetők már nemcsak a nagy- vagy középvállalkozásokat keresik Magyarországon, hanem a kis- vagy akár a mikrovállalkozásokat is, ha látnak benne fantáziát. A szakember szerint a magyar piacon az európai uniós befektetői alapok megjelenésével alakult ki a kockázatitőke-befektetői piac, az elmúlt néhány évben a korábbi két-három befektetői alappal szemben jelenleg 22 befektetői alap működik.

„Óriási a piacon a tolongás, rendkívüli mennyiségű tőke vár a cégekre, ugyanakkor jól meg kell néznünk azt, hogy kivel tárgyalunk. Felhígult ugyanis a piac, több olyan befektetési alap is van, amely már a befektetési időszakban is komoly összegeket akar kivenni a cégekből. Ha bármilyen olyan tranzakcióra akarna kényszeríteni minket a befektető, amelynél a befektetett összegből valamennyi hozzá visszacsorogna, akkor meneküljünk attól az ajánlattól” – javasolta a szakember a cégeknek.

Mitől válik egy cég jó befektetési célponttá?
A befektetési szempontból vonzó cégek kritériumai iparágtól függetlenül többé-kevésbé azonosak. Vagy valamilyen egyedi termékkel, szolgáltatással vannak jelen a piacon, vagy innovatív üzleti modellt, megoldást alkalmaznak akár az értékesítés, marketing, termelés vagy más vállalati folyamatok területén. Nem minden esetben az a fontos, hogy a cégnek piacvezetői pozíciója, kizárólagossági jogai vagy a hatalmas forgalma és eredménye van-e, hanem sokkal inkább az, hogy a többi piaci szereplő közül a céltársaságot az általa értékesített termékek, alkalmazott eljárások és folyamatok megkülönböztessék, és ezáltal bizonyos szintű versenyelőnyt biztosítsanak számára.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo