A kirúgás művészete

A "lassan alkalmazni, gyorsan kirúgni" elv embertelennek tűnhet, de ha megfontolás van mögötte, valószínűleg mindenki jobban jár így.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép:PP archív

Rengeteg startup esik ugyanabba a HR-hibába: gyorsan veszik fel az új dolgozókat, a nem megfelelőeket pedig túl hosszú ideig tartják meg a soraikban. A pörgés és a gyors növekedés rengeteg vezetőt arra késztet, hogy hamar felvegyenek valakit, a rosszul teljesítőket pedig nem rúgják ki elég hamar, mert nincs rá idejük vagy egyszerűen csak utálják az ilyen feladatokat és nehezen veszik rá magukat. Az eredmény: a hozzá nem értő emberek tömege miatt a cég szépen lassan lesüllyed a középszerűség szintjére.

A lassuló növekedés és a halogatás aztán odáig képes fajulni, hogy a cégeknek hirtelen már nem marad más választása, mint tömegével kirúgni az embereket. Ez viszont nem más, mintha hirtelen rengeteg tumort kéne egyszerre eltávolítani a beteg testéből, melyek már a létfontosságú szervek működését veszélyeztetik. Csakhogy a rövid időtáv miatt végül kevésbé precíz vagdalkozássá válik az egész operáció, amibe könnyedén belehalhat a páciens. (Magyarországon "szerencsére" nagyon olcsó kirúgni valakit.)

Amikor ilyen magas a munkanélküliség a világban, érzéketlenségnek tűnhet, ha egy cég a "lassan alkalmazni, gyorsan kirúgni" elvet vallja, mégis három indok is arra mutat, hogy még mindig jobb ez a megközelítés, mint az alternatívák. (Egy ember hozzájárulása a cég munkájához korántsem csak szakmai kompetenciáján múlik. Ha valaki nem motivált, hiába tud mindent. De mit tehetünk, ha valaki csak az egyik területen teljesít jól?)

Egyrészt a világ menetének nem tesz jót, ha mindenütt óriásira fújt bürokratikus cégek jönnek létre, amelyek aztán szépen össze is omlanak. A hosszú távú érdekeink azt diktálják, hogy egészséges, növekedésre képes cégekre támaszkodjunk.

Másrészt, nem érzéketlenség kirúgni valakit, akitől szenved az egész csapat. Egy cég egészséges működéséhez olyan dolgozókra van szükség, akik képesek megbízni egymásban és csapatban remek munkát végezni. Sem a csapat, sem a cég szemszögéből nem érzéketlen dolog megszabadulni a felesleges tehertől, akit alapvetően fel sem kellett volna venni. Ha viszont egyszerűen csak nem mer szembenézni azzal, hogy ki kell rúgnia valakit, azt ne próbálja jótékonykodásnak álcázni.

Harmadrészt, de nem utolsósorban kényszeríteni valakit arra, hogy csináljon valamit, amit se nem tud, se nem akar, nem fenntartható és nem is túl humánus. Nem tesz jót senkinek, ha hétről hétre negatív visszajelzéseket kap a munkájáról, ha olyan munkát kell végeznie, amire alkalmatlan. Természetesen vannak, akiknek lehet az éppen aktuálisnál jobban fekvő munkát találni a cégnél, ha viszont nem megy, nem kell erőltetni, mindkét félnek jobb, ha megválnak egymástól.

Ne hagyja lelépni a legjobbakat!
Sosem értette, miért hagyják el a legjobb dolgozói a vállalatát? Az ok egyszerű: Ön miatt! Ne másban vagy a körülményekben keresse a hibát, valószínűleg a céges szervezetben van valami, amit ki nem állhatnak.
A "lassan alkalmazni, gyorsan kirúgni" stratégia szerint való működés első lépése, hogy már-már nevetségesen szőrszálhasogatónak kell lennie az új munkatárs kiválasztásakor. Olyan embert kell találnia, aki természetesen beleillik a munkahelyi környezetbe, akin lehetőleg nem kell (túl sokat) csiszolni. Egyes cégek nem csak több fordulós felvételi teszteket tartanak erre kihegyezve, hanem a jelentkezőket meghívják egy próbanapra is, hogy mindkét fél lássa a másikat "természetes" körülmények között is.

A szelektálásnak van egy másik nagy előnye is. Senki nem egyforma. Ha Ön pedáns, rendszerető ember, egy kissé rendetlen munkatárssal csak megkeserítenék egymás életét. Ha a habitusuk nem egyezik, hiába lenne meg a szükséges tudás, nem tudna létrejönni a szükséges erősségű kapocs Önök között.

A stratégia másik eleme, hogy tudjon hatékonyan, de emberi módon kirúgni munkatársakat. Bármilyen ellentmondásosnak is látszik az előző feltevés, igenis lehet megalázás nélkül is megválni munkatársaktól, nem kell szégyenpadra rángatni őket vagy a biztonsági őrökkel kísértetni az ajtóig, mint valami bűnözőt. Ha jó hangulatban sikerül megválnia a nem pont a cég profiljába illő munkatárstól, még előnyére is válhat a vállalkozásának.

A cikk az alábbi írás alapján készült

Véleményvezér

Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem?

Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem? 

A pedofília terjedése új kérdéseket vet fel.
Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában

Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában 

Csehországban nemrégiben orosz ügynökök próbálták meg hatástalanítani vasúti jelzőrendszereket.
Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben

Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben 

Ismétlés a tudás anyja, vagy csak köznevetséget okozott a feledékenység.
Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo