Az adatforgalom is legyen hatósági áras?

Hatósági árassá tenné az MKIK a pénztárgépek online adatforgalmának díját. A kamara szerint a jelenlegi támogatási rendszert is módosítani kellene, hogy ne csak az új gépek beszerzéséhez nyújtson segítséget az állam.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:Fotolia

Parragh László szerint a kezdeményezés nem új keletű, a javaslattal első alkalommal 2013. augusztus 1-jén - szintén levélben fordult a kamara a gazdasági miniszterhez. "Abban kértük a pénztárgépcserére vonatkozó határidő eltolását, mint utóbb kiderült, sikerrel, és az adatátviteli díjcsomagok árának fixálását. Azóta a minisztérium közelmúltban megjelent közleményében csupán egy utalás olvasható az előfizetési díjak mértékéről, érdemi lépésekre nem került sor. A közzétételnek ezt a módját a vállalkozások nem tartják elfogadhatónak, ezért fordultunk ismét a miniszterhez" - mondta a kamarai vezető.

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) álláspontja szerint az érintett vállalkozások költségeinek határt kell szabni, ezt a célt szolgálja az adatátviteli díjak hatósági árassá tételére vonatkozó javaslat. Félő, hogy az adatátviteli díj szabályozatlansága monopolhelyzetet teremt, ami a versenyjog szabályaiba ütközik, ez ellen fel kell lépni - tette hozzá az elnök. Mint azt a Piac&Profit is megírta, az adatforgalmi tarifákat eddig csak néhány szolgáltató tette közzé, ezek közül azonban több forintra megegyezik. A piacon jelenleg elérhető legalacsonyabb havi adatforgalmi díj nettó 2300 forint. A tarifákat korábban több tízezresre becsülték, igaz, hogy még a mozgóárusok sem kaptak mentességet az adatszolgáltatás kötelezettsége alól.

Ki kellene terjeszteni a támogatást

Egyes megyékben az élelmiszer-kereskedelemmel foglalkozó vállalkozások fele bérelni szeretné a pénztárgépet, mások pénztárgépük átalakításával szeretnék biztosítani az online kapcsolatot, ezekre a megoldásokra is ki kellene terjeszteni a támogatást - tette hozzá. A támogatási rendszer ugyanis jelenleg csak az új pénztárgépek beszerzéséhez nyújt segítséget (pénztárgépenként 50 ezer forintot,) az MKIK szerint a rendszer kiterjesztésére lenne szükség. (A támogatás egyéb részleteiről innen tájékozódhat.)

20 milliárdba kerül az államnak a támogatás
Pankucsi Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium adóügyekért felelős helyettes államtitkára szerint még az idén megtérül az állam által az átállás támogatására fordított 20 milliárd forintos összeg. Az államtitkár a Népszabadságnak adott nyilatkozatában kiemelte, hogy a kasszákból származó pluszbevétel már az idén meg fog jelenni a költségvetésben.
A kamarai tapasztalat szerint a támogatást a feltételek miatt sok vállalkozó igénybe sem tudja venni, akik igénybe vehetik, azokat további időkorlátba szorítja a december 31-i beüzemelési határidő - mondta Parragh László, aki szerint várhatóan számos kisvállalkozás be fogja fejezni tevékenységét az online pénztárgépekkel kapcsolatos magas költségek miatt.

A támogatás kapcsán ugyanakkor némi bizonytalanságot kelthet, hogy a pénztárgépek cseréjére vonatkozó rendelet nem szabályozza, hogy a szuperkasszák bruttó vagy nettó árából vonják-e le az 50 ezer forintos támogatást – írja a Világgazdaság hétfői számában. Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára a lapnak elmondta, hogy szerinte a nettó árból kellene levonni a támogatást, különben a meghirdetettnél kevesebb pénzhez jutnának a kereskedők. Ráadásul Vadász György, a Magyar Iparszövetség elnöke korábban a Piac&Profitnak azt nyilatkozta, az ötvenezres támogatás is kevés.

Még mindig gondok a beszerzéssel

Parragh László szerint bár a beszerzési határidő kitolása érezhetően csökkentette a pénztárgépek piaci árát, illetve a tárca támogatása is örvendetes hatást gyakorolhat erre, a nehéz helyzetben lévő vállalkozások további segítségre szorulnak. Mint azt korábban megírtuk, a szeptember elsejei átállás után még egy hónapig – a korábban megjelent hírekkel ellentétben – „csak” a kód meglétét ellenőrzik, október elsejétől azonban a kereskedőknek már vagy az új pénztárgéppel, vagy visszaigazolt rendeléssel is rendelkezniük kell.  (Mint azt közöltük, a múlt héten a NAV és az NGM is több közleményt adott ki, amelyben ez a határidő még nem szerepelt.)

A vállalkozók visszajelzései alapján a 2013. augusztus 31-i bevezetési határidő után pár nappal a helyzet az, hogy bár a pénztárgépek engedélyezése felgyorsult, de a pénztárgéptípusok száma egyidejűleg nem növekedett arányosan (jelenleg 14 engedéllyel rendelkező pénztárgép van, ez 6 forgalmazót és 5 pénztárgéptípust takar). A végfelhasználók szempontjából a pénztárgépek beszerzése, finanszírozása továbbra is megoldatlan - mondta Parragh László.

Az elnök hangsúlyozta, hogy az online pénztárgép megrendelésekor a vállalkozóknak nagyon körültekintően kell eljárniuk, feltétlenül meg kell győződniük arról, hogy a típust a Magyar Kereskedelmi és Engedélyezési Hivatal engedélyezte. Az engedélyezett online géptípusokról a Hivatal honlapján lehet tájékozódni. Az engedélyezett típusok listája megtalálható az MKIK honlapján is (www.mkik.hu). Fontos az is, hogy betartsák a NAV és az NGM közös megállapodásából született újabb határidőt, amely szerint 2013. szeptember 30-ig meg kell rendelniük az új pénztárgépet, mert ezt követően a revizorok már a visszaigazolt megrendelőt is kérhetik - tette hozzá.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo