Nagy lehetőség az autóipari beszállítók előtt

A legtöbb vállalati összeolvadás és felvásárlás idén is az IT-, a technológiai és az energiaszektorban várható Magyarországon, ugyanakkor a piac értéknövekedéséhez ebben az évben a pénzügyi szektor ügyletei is jelentős mértékben hozzájárulhatnak. Az elkövetkezendő években pedig várhatóan az autóiparban számíthatunk majd nagyobb befektetői aktivitásra – derül ki a DLA Piper Horváth és Társai Jogi Iroda piaci prognózisából.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Napfényes kilátások - Kép:MTI

Idén is az IT-, a technológiai és az energiaszektorban lehet a legtöbb vállalatfelvásárlásra és -összeolvadásra számítani, a magyar vállalati fúziós piac értéknövekedésében pedig nagy szerepet játszhat a pénzügyi szektor is. A DLA Piper Horváth és Társai Jogi Iroda friss prognózisa szerint középtávon az autóipart kiszolgáló iparágak állnak nagy felfutás előtt: a hazai beszállító cégek iránt jelentős érdeklődés várható a külföldi befektetők részéről, az elkövetkezendő pár évben jelentősebb, határokon is átnyúló ügyletekre lehet számítani.

„2009 óta nem volt ilyen erős a magyar M&A-piac, a tavalyi rekordév volt mind az ügyletek számát, mind az ügyletek értékét tekintve. Az elkövetkezendő időszakban a piac további dinamikus bővülése várható, a külföldi tőkét pedig az egyre szofisztikáltabb pénzügyi kultúrával rendelkező autóipari kis- és közepes vállalkozások is az országba vonzhatják” – mondta Posztl András, a DLA Piper Horváth és Társai Jogi Iroda ügyvezető partnere.

2015-ben jelentősen bővült a magyar M&A-piac, a tranzakciók száma több mint a negyedével emelkedett az egy évvel korábbihoz képest, és az ügyletek értékében is tapasztalható volt néhány százalékos növekedés. A DLA Piper szakértői szerint a hazai kkv-k iránt is egyre nagyobb az érdeklődés, a határon átnyúló tranzakcióknak azonban sok esetben gátat szab a magyar vállalkozások viszonylagos pénzügyi felkészületlensége és konzervatív pénzügyi kultúrája. Többek között ez lehet az oka annak, hogy a magyarországi tranzakciós ügyletekben továbbra is alulreprezentáltak a külföldi befektetők: a 2015-ös tranzakciók több mint 60 százaléka ugyanis magyar vállalatok között valósult meg. (A cégeladással kapcsolatban komoly tévhitek élnek a vállalkozókban!)

Lengyelország és Csehország az élen a régióban

Az elmúlt évben Kelet-Közép-Európa országai között Lengyelországban és Csehországban zajlott le a legtöbb tranzakciós ügylet, amelyek értékükben is felülmúlták a régiós átlagot; a két ország M&A-piacának jelentős teljesítménye elsősorban a 2014-es orosz embargóval magyarázható. Hazánk szorosan mögöttük következik a sorban, Romániában azonban visszaesett a befektetői aktivitás.

„A hazai vállalkozások a növekedés lehetőségei között továbbra is elsősorban az organikus építkezéssel számolnak, holott egy külföldi befektető jelentősen hozzájárulhat egy vállalkozás profitabilitásához és hosszú távú növekedéséhez. A növekvő befektetői aktivitásban rejlő lehetőségeket azonban csak az a vállalkozás használhatja ki, amely a legmagasabb nemzetközi szintű elvárásoknak is képes megfelelni pénzügyi és jogi szempontból, illetve a menedzsment működése tekintetében is. Ennek biztosításához ugyanakkor nélkülözhetetlen a szakértő tanácsadók igénybevétele” – tette hozzá Posztl András, a DLA Piper Horváth és Társai Jogi Iroda ügyvezető partnere.

A kérő, vagy menyasszony kezdeményezzen?
A stratégiai befektetők aktívan pásztázzák a piacot, hogy megtalálják a legmagasabb hozammal kecsegtető, illetve a legnagyobb nemzetközi sikerre esélyes projekteket, ám nem minden tőkepiaci szereplő szerzi így partnereit. A kockázati alapok konkrét vállalkozásokat nem keresnek meg tőkebefektetési ajánlattal. Megmutatjuk, miért.
 

Véleményvezér

Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo