Nincs felső határa az exporttámogatásnak

Már ezermilliárd forint exporttámogató forrással segíti a kereskedelmi bankokon keresztül is a hazai, exportban részt vevő kis- és középvállalkozásokat az Eximbank és a MEHIB közös szervezete, az EXIM több különböző konstrukció keretében - mondta Nátrán Roland, az Eximbank vezérigazgatója az MTI-nek adott nyilatkozatában.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nátrán Roland Kép:PP archív

Az Eximbank Exportélénkítési Hitelprogramja (EHP) iránt olyan nagy volt az érdeklődés, hogy a 2012-ben 150 millió euróval induló hitelkeretet tavaly év végére 450 millió euróra, majd a múlt héten egymilliárd euróra emelték, és a bővítésnek nincs felső határa.

Az Eximbank középlejáratú (2-5 éves futamidejű) hiteleit azok a kis- és közepes cégek vehetik igénybe a hitelintézeteken keresztül, amelyek éves árbevétele nem haladja meg a 15 milliárd forintot. Minimum 40 ezer euró, maximum 10 millió euró összegű devizakölcsönhöz juthatnak a programban a hazai, export-tevékenységet folytató kkv-k - tette hozzá a vezérigazgató.

Nátrán Roland hangsúlyozta, hogy így a Magyar Nemzeti Bank növekedési hitelprogramja révén a hazai vállalkozások olcsó forintforráshoz, az Eximbank Exportélénkítési Hitelprogramja révén pedig olcsó devizaforráshoz jutnak. A vezérigazgató arról is beszámolt, hogy az EXIM refinanszírozási tevékenységét nagymértékben kiterjesztették, az EHP-ban már 21 pénzintézeti partnerére támaszkodik az EXIM.

Nátrán Roland nagy előnynek nevezte, hogy a finanszírozás során a kamatszámítás alapja a szerződéskötéskor érvényes CIRR (Commercial Interest Reference Rate) - mely fix a futamidő alatt - az OECD által havonta megállapított kamatláb. Ez jelenleg euróban, 2-5 éves futamidő esetén évi 1,29 százalék. Az EXIM a refinanszírozó hitelekért 0,1 százalékos kamatot számít fel a bankoknak, így a vállalkozások nagyon olcsón jutnak devizaforráshoz. Tavaly az átlagos banki kamatfelár 2 százalék volt, így a kkv-k által felvett exportösztönző hitelek átlagos kamata rendkívül alacsony, mindössze 2,1 százalék, de nagyobb kockázatú ügylet esetén sem haladhatja meg a maximális 4,1 százalékos kamatszintet.

Nátrán Roland azt is elmondta, hogy az EHP keretében további új termékekkel bővíti az exportösztönzés lehetőségét az Eximbank: ilyen a rövid lejáratú, két éven belüli futamidejű hitelkonstrukció, és a lízing refinanszírozás, melyek már elérhetőek, és hamarosan elindítják az exportcélú faktoring terméket is.

Hozzátette, hogy az új lízingtermék kidolgozása a piaci igényeknek megfelelően, a Magyar Lízingszövetség kezdeményezésére indult az elmúlt év során. Célja, hogy kedvezményes, euró alapú lízingfinanszírozást nyújtson exportra termelő vállalkozások részére. A lízingprogram elsősorban olyan beruházások, gépek, berendezések finanszírozására szolgál, amelyek áru- vagy szolgáltatásexport megvalósulását segítik elő. A konstrukcióban a futamidő 2-5 év között van, a beszerzett eszköz értéke pedig minimum 15 ezer euró, melyhez az adott lízingügylet esetén a futamidő alatt a kölcsön összegével megegyező export teljesítése szükséges. A legfontosabb előny az EHP keretében, hogy a lízingfinanszírozás során is fix a kamat a teljes futamidő alatt, ennek is alapja a szerződéskötéskor érvényes CIRR.

Ki kell törni a Kárpát-medencéből!
Az átlagos magyar cégvezető nem teszi ki a lábát a Kárpát-medencéből, 1400 kilométeres körzetben üzletel. Pedig hatalmas lehetőségek állnak azok előtt a magyar cégek előtt, amelyek tudnak és mernek távolabbra tekinteni – hangsúlyozták szakemberek a Piac & Profit és a BKIK által szervezett konferencián.
A vezérigazgató szólt arról is, hogy a 2013-ban megújított EHP program keretében két év alatt, 2013-14-ben mintegy 500 milliárd forint kedvezményes kamatozású hitelt helyeznek ki a magyarországi exportáló és beszállító vállalatoknak, s ezzel párhuzamosan az EXIM maga közvetlen hitelezést is folytat. A két évet tekintve az idén az Eximbank 280-300 milliárd forint hitelnyújtást tervez, ennek kétharmadát a bank a kis- és közepes vállalkozásoknak kívánja kiközvetíteni.

Nátrán Roland elmondta: az EXIM banki részének mérlegfőösszege a 2012. évi 190 milliárd forintról 2013 végére 400 milliárd forintra nőtt, az idei terv 600 milliárd forint mérlegfőösszeget tartalmaz. A MEHIB biztosítói állománya 2012 végén 180 milliárd forint volt, 2013 végén 260 milliárd forintot tett ki, 2014 végén várhatóan 300 milliárd forintot ér el. Hozzátette: a dinamikus bővülés célja, hogy tovább fokozza a hazai kkv-k exportkapacitásait, és versenyképességüket.

A vezérigazgató az elmúlt napok egyik legnagyobb sikereként könyvelte el, hogy húszmillió dolláros együttműködési alapot hoz létre az Eximbank a Világbank-csoport magánszektorra szakosodott pénzügyi intézetével, az IFC-vel, amelynek révén a következő években új lehetőségekhez juthatnak a magyar kis- és középvállalkozó exportőrök. Az erről szóló megállapodást Snezana Stoiljkovic, a Világbank-csoport alelnöke és Nátrán Roland Washingtonban írta alá.

Kiemelte: a 20 millió dollár vissza nem térítendő támogatást az Eximbank bocsátja az IFC-n keresztül a célországok rendelkezésére azzal a céllal, hogy ebből olyan fejlesztéseket készítsenek elő az IFC segítségével, amelyek segítik a szegénység leküzdését, a társadalom és a gazdaság fejlődését.

Az alap létrehozásával egyrészt fejleszteni szeretnék azokat a piacokat, amelyeken a magyar exportőrök aktívak, s új lehetőségekre lelhetnek, a másik cél, hogy olyan piacokra juttasson el magyar tudást, és ezen keresztül exportcikkeket, ahová korábban még nem léptek magyar exportőrök - emelte ki Nátrán Roland. (A szakértők szerint például nem könnyű, de érdemes Kínába exportálni.)

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo