Pénzt kaphatnak a cégek a hallgatók foglalkoztatásáért

A hallgatókkal foglalkoztatói jogviszonyt kialakító cégek a jövőben jogosultságot szerezhetnek a szakképzési hozzájárulásra a kormányzati tervek szerint. Ennek mértéke még nem ismert.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép: Pixabay

Alkalmazásához a duális képzést érintő jogszabály-változás kell, amit a Nemzetgazdasági Minisztérium kodifikál, háttérben egyeztetve az EMMI-vel – mondta el a HR Portálnak Maruzsa Zoltán, az Emberi Erőforrások Minisztériuma felsőoktatásért felelős helyettes államtitkára. Ahhoz, hogy a hallgatók cégeknél tölthessék gyakorlati idejüket, a kormány úgy látja, ösztönözni kell a gazdálkodó szervezeteket, hogy fogadják őket, ezért a szakképzési hozzájáruláson keresztül pénzt juttatna erre. Vagyis a hallgatókkal foglalkoztatói jogviszonyt kialakító gyakorló helyként működő cégek jogosultságot szereznek a szakképzési hozzájárulásra.

Maruzsa Zoltán elmondta, hogy a szakképzési hozzájárulást érintő jogszabály-módosítás pár hónapon belül megtörténik. Szeptemberig mindenképpen, mert ekkor kezdik el tanulmányaikat a duális képzésben az első hallgatók. „Jelenleg kidolgozás alatt áll, hogy milyen összegben vehetik igénybe a cégek a szakképzési hozzájárulást. A felsőoktatási intézmény pedig a saját képzési önköltségébe tudja beépíteni a duális képzés többletköltségeit” - mondta az államtitkár a Corvinus Egyetem Élelmiszertudományi Karán rendezett konferencián.

„Évtizedes munka, hogy a cégek akarják a hallgatókat fogadni. Ne kötelezettségként, hanem lehetőségként tekintsenek rá, ahogy az is. Fiatal innovatív munkaerő érkezik hozzájuk, a hallgatók pedig nem morzsolódnak le, könnyebben találnak munkahelyet” – fejtette ki Maruzsa Zoltán.

A helyettes államtitkár lehangolónak nevezte, hogy a felsőoktatási intézmények teljes bevételének 1,5 százaléka tisztán piaci kapcsolaton alapuló bevétel. A felsőoktatásért felelős államtitkárság célja, hogy 2020-ig 5 százalékra emelkedjen ennek aránya, ehhez azonban az kell, hogy „a piacokra hatékonyabban repüljenek ki a felsőoktatási intézmények” és működjön a duális képzés – mondta el lapunknak Maruzsa Zoltán. (Bár egyre több cég tekint valós lehetőségként a diákok foglalkoztatására.)

ZICCERT HAGY KI, AKI NEM DOLGOZIK NYÁRON
A szabadságolások és a szabadtéri rendezvények időszaka nemcsak a kikapcsolódás lehetőségét, hanem a nyári munkavállalás esélyét is nyújtja. Szakértők szerint a jól megválasztott és elvégzett nyári munka sokat lendít a későbbi elhelyezkedési esélyeken.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo