Egymásra ígért Peking és Washington

Történelmi jelentőségű megállapodás született Pekingben, eddig sem az Egyesült Államok, sem Kína nem szívesen kötelezte el magát emissziócsökkentési célok mellett. Most végre megtört a jég.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép: SXC

Első alkalommal állapodott meg konkrét klímacélokban az Egyesült Államok és Kína. A két legnagyobb szennyező eddig nemzetközi színtéren semmit sem tett a klímaváltozás megfékezéséért. Korábban ugyan - mint azt megírtuk – Barack Obama már kitűzte a szénerőművek emissziójának csökkentését és Peking is tett arra utaló jelezéseket, de konkrét vállalást nem.

A nemzetközi klímavédelem viszont éppen azért akadozott, mivel a két legnagyobb gazdaság eddig akadályozta a megegyezéseket. Kína ragaszkodott ahhoz, hogy fejlődő országként tekintsék és így mentesüljön a fejlett országoktól elvárt vállalások alól, míg az Egyesült Államok semmilyen kötelezettséget nem vállalt, még a Kyotó-i egyezményt sem ratifikálta.

A jelenleg Kínában tartott csúcstalálkozón azonban mind a kínai elnök, mind a Fehér Ház vezetője konkrét vállalásokban egyezett meg. Xi Jinping államelnök országa nevében vállalta, hogy 2030-ig Kína energiamixében 20 százalékra emelik a megújuló energia források részarányát, Barack Obama pedig arra tett ígéretet, hogy az USA 2025-ig 26-28 százalékkal csökkenti emisszióját a 2005-ös szinthez képest.

Zöld szervezetek szerint a megállapodás ugyan történelmi jelentőségűnek tekinthető, azonban meglehetősen csekély a várakozásokhoz képest: mint azt közöltük, az IPCC utolsó jelentése is felhívja a figyelmet, hogy ahhoz, hogy a klímaváltozást kordában lehessen tartani 2050-re 40-70 százalékkal kellene csökkenteni az üvegházgázok kibocsátását.

Emissziócsökkentés: magasra tette a lécet az EU
Megállapodásra jutottak az Európai Unió állam-, illetve kormányfői a közösség 2030-ig szóló klíma- és energiastratégiájáról Eszerint 2030-ra 40 százalékkal csökkentik az emisszió az 1990-es szinthez képest.

Véleményvezér

Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.
Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo