Ez volt minden idők legmelegebb tavasza

A NASA adatai szerint egy sor melegrekordot döntöttek meg a tavaszi hónapok. Indiában 51 Celsius-fokot mértek. Meteorológusok szerint nagy okunk van az aggodalomra. Ez ennél csak rosszabb lesz.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az idei május volt minden idők legmelegebb májusa. (A hónap nem először produkál rekordot: 2015 májusa minden idők legesősebb májusa volt az Egyesült Államokban.) A NOAA (az Egyesült Államok óceán- és légkörkutató hivatala) kijelentése szerint április ugyancsak a legmelegebb április volt, és az ezt megelőző 11 hónappal együtt az időszak rekordot döntött úgy is, mint a legmelegebb 12 hónap, vagyis nem naptári év. 2016 első négy hónapja pedig a legmelegebb január–április periódus volt az elmúlt 136 évben.

Megvalósult a klímarémálom

Kettő, de inkább másfél: ez a párizsi klímacsúcson elfogadott megállapodás igazi célja, azaz hogy ezeknél a határértékeknél állítsa meg az emberiség a globális felmelegedést. (Az ipari forradalom előtti időszakhoz viszonyított globális átlaghőmérsékletről van szó.) Az ezt meghaladó hőmérséklet-emelkedés esetén ugyanis a következmények beláthatatlanok lesznek az ipari civilizáció számára.

Ez a cél azonban nehezen lesz elérhető, legalábbis az Egyesült Államok Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatala (National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA) által közzétett mérési eredmények alapján. Eszerint ugyanis az északi féltekén februárban már elérte a globális átlaghőmérséklet emelkedése a 2 Celsius-fokot

A NASA által közzétett új adatok szerint Alaszkában volt a legmelegebb 2016-ban a tavasz, ott az átlaghőmérséklet több mint 8 Celsius-fokkal haladta meg a megszokottat. Finnországban a májusi átlaghőmérséklet ma már 3–5 Celsius-fokkal melegebb, mint volt korábban, jelentette a Finn Meteorológiai Intézet.

2016 első felének felmelegedésébe az El Nino is jócskán bejátszott, mely meleg levegőt hozott, de meteorológusok szerint a melegrekordok fő oka továbbra is emberi tevékenység: az üvegházgáz-szennyezésünk által okozott klímaváltozás.

Az El Ninónak köszönhető, hogy Ausztrália 53 százalékán olyan meleg volt a tavasz, mint az a meteorológiai mérések történetében még sosem. Mivel a bioszféra rendkívül komplex és holisztikus rendszer, a szokatlan meleg egy sor jelenségben csapódott le: az USA déli államait és Európát rendkívül heves esőzések áztatták hetekig (Magyarország sem volt kivétel ez alól), a Csendes-óceánban pedig kifehéredtek a korallszigetek.

Idén szokatlanul hamar olvadt el az Északi-sarkvidék jégtakarójának nagy része, ami szezonális jelenség, minden évben bekövetkezik, hogy aztán a téli hónapokban újra erősödjön a jégtakaró. Az olvadást nyilvánvalóan a globális felmelegedés erősíti, s ez gyengíti az időszakos visszajegesedést.

Fotó: freeimages.com

Indiában annyira felforrt a levegő, hogy május 20-án 51 Celsius-fokot mértek az ország egyik északi városában, Phalodiban, amire eddig soha nem volt példa. Az országszerte tartó kánikula több száz áldozatot szedett. Számos körzetben betiltották a főzést napközben, hogy így csökkentsék a tűzvész kockázatát. A korábbi melegrekord 50,6 Celsius-fok volt. De azt is régen mérték. 1956-ban. (Phalodi egyébként a sivatagos Rádzsásztánban van.) Indiában egyébként nem szokatlan, hogy májusban és júniusban negyven fok fölé kúszik a hőmérséklet.

Tudósok szerint felkészülhetünk rá, hogy 2016 lesz minden idők legmelegebb éve, legalábbis amióta a meteorológiai intézetek mérik a hőmérsékleteket. 2014 és 2015 ugyancsak rekordot döntött. De szélsőséges időjárási eseményekre is számíthatunk, a meteorológusok új szlogenje szerint az abnormális az új normális.

A szélsőséges időjárás és a klímaváltozás pedig tömeges elvándorlást okoz. Az évszázad migránsa a klímamenekült lesz.

Forrás: Business Insider, AFP, Time, The Guardian

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo