Védik az őserdőket az olajpálma-ültetvények terjeszkedésétől

Egyezményben vállalták a közép- és nyugat-afrikai országok kormányai , hogy megvédik őserdőiket az olajpálma ültetvényektől. Az aláíró országokhoz tartozik az afrikai trópusi őserdők 70%-a. Közben megy a harc a zöldek és a termelők között a fenntartható termelésről igazolást kiállító szervezetben.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A marrakesh-i klímacsúcson 7 afrikai ország írta alá az erdővédelmi megállapodást. Ezekben az államokban a világ fennmaradó trópusi erdőségeinek 13%-a, egyúttal náluk nő az afrikai őserdők 70%-a. Az aláíró országok: Közép-Afrikai Köztársaság, Elefántcsontpart, Kongói Demokratikus Köztársaság, Kongói Köztársaság, Ghána, Libéria, Sierra Leone.

A kormányok a megállapodásban arra is kötelezték magukat, hogy őrködnek polgáraik emberi jogai felett, hogy az őslakosokat ne űzhessék el a cégek a lakhelyükről, s ne rombolhassák le falvaikat - ahogy az jogsértő módon nem egyszer megtörtént az erdőirtás következtében. A Marrakeshben aláírt megállapodást a Tropical Forest Alliance 2020 égisze alatt hozták tető alá, melynek kezdeményezője a davosi Világgazdasági Fórum (WEF), célja pedig a kormányzati és a magánszektor érintett szereplői közötti közvetítés.

Kép:WWF/JamesMorgan

A pálmaolaj napjaink egyik legkeresettebb természeti erőforrása. A kozmetikai ipar éppúgy használja termékeihez, mint az élelmiszergyárak. A rúzstól, a testápolókon és a szappanon, a margarinon, a ropogós édességeken át a tejfölig rengeteg termékbe adagolják a pálmaolajat. De sütőolajnak és üzemanyagnak is használják. Éppen ezért őrült tempóban irtják miatta az őserdőt.

Az olajpálma-ültetvények terjeszkedéséhez ugyanis az őshonos erdők, sokszor megyényi területek kivágásával biztosítanak helyet. A pálmaolaj közvetett emissziója tehát óriási. (Amellett, hogy durva beavatkozás a biodiverzitásba, a kivágott fákból újra a légkörbe jut a megkötött széndioxid.) Malajzia már kipusztította trópusi erdőségei nagy részét, de Indonézia is jó úton halad e felé. Az őserdő-pusztítás közel felében a következő agrártevékenységek a ludasak: szója- és olajpálma-termesztés, papírgyártás és fazúzalék-előállítás, marhatenyésztés. A legnagyobb mértékben azonban a pálmaolajért irtanak erdőket. Franciaországban már felmerült az ötlet, hogy megadóztassák a pálmaolajat, így fizettetve meg a piaci szereplőkkel a termesztéséből keletkező externáliákat, azaz ökológiai károkat.

Az erdőirtás leggyorsabb formája a felégetésük. Sok termelő vállalat e módszerhez folyamodik, hogy minél hamarabb ültethesse az olajpálmákat. Tavaly ez akkora erdőtűzhöz vezetett, hogy élni sem lehetett a szmogtól ezekben az országokban.

A felügyelet sem megy simán

Az iparág szereplői közösen hozták létre a Roundtable on Sustainable Palm Oilt (RSPO), mely azt hivatott garantálni, hogy fenntartható módon termesztik az olajpálmákat. De az Aidenvironment nevű amszterdami csoport kritikával illette a szervezetet, mondván a kerekasztal részrehajló a termelők felé és a panaszokat kivizsgáló testülete sem elég erős. Holott a kerekasztalt éppen az aktivisták, a termelők és a fogyasztási cikkeket gyártó vállalatok együttes részvételével hozták létre. Ha a zöldek kilépnek az RSPO-ból, azt aláásná a szervezet tekintélyét, hiszen főként az aktivisták kardoskodtak a fenntarthatóságért.

A részrehajlás nem nehéz: a szervezetben a civilek csak a tagság valamivel kevesebb mint 2%-át alkotják. Sokan kiléptek közülük - úniusban a svájci PanEco szervezet távozott. Olyan cégek, mint a Nestlé, a Unilever, a Mars és a Kellogg's megköveteli a beszállítóktól, hogy felmutassák a fenntartható termelésről szóló igazolást. Ezt a bizonyítványt az RSPO állítja ki. A termelőknek 8 alapelvnek és 39 feltételnek kell megfelelniük, hogy megkapják a fenntarthatósági igazolást. A termelési gyakorlatot 5 évente ellenőrzik, évente pedig felülvizsgálják. (Arról nem szól a fáma, a kettő között vajon mi lehet a különbség.)

Mi gyilkoljuk az orangutánokat
Több mint a negyede eltűnt az indonéz erdőknek az elmúlt 25 évben. A hatalmas pusztítás oka, hogy hatalmas mennyiségben van szükség területekre a pálmaolaj előállításához. Közben pedig a legközelebbi rokonainkat irtjuk ki ezzel.
Az RSPO az AidEnvironment panaszaira reagálva 2016 áprilisában felfüggesztette az IOI Group nevű Malajziai termelővállalatnak adott igazolásokat (a vád az volt, hogy az indonéziai Nyugat-Kalimantánban tőzegmocsarakat irtott ki, ami nagyon tűzveszélyes amikor szárítják. Az ilyen futótüzek nagy mértékben megdobták Indonézia ÜHG-kibocsátását az elmúlt években.)

A kerekasztalban résztvevő kevés zöld civil szervezet egyike csalódottságának adott hangot, amikor az RSPO azelőtt érvénytelenítette a felfüggesztést, hogy az IOI új akciótervének végrehajtását a szóban forgó helyszínen ellenőrizték volna. A felfüggesztés beszüntetése után a nagy világvállalatok azonnal vásárolni kezdtek az IOI-tól. A zöldek szerint ezt nem érdemelte ki a cég a tetteivel.

Az IOI azzal fenyegetőzött, hogy jogi lépéseket kezdeményez az RSPO ellen, állítja a Reuters, mivel a felfüggesztés miatt elesett amerikai és európai megrendeléseitől. A keresetet be is adták, de június elején végül visszavonták. (Később amikor az amszterdami zöld szervezet fenyegetéséről tudósított a világsajtó, sokan kihagyták az összképből, hogy egy bírósági per volt a tét a visszás ügyben, ami az igazolás- felfüggesztés idő előtti és indokolatlan hatálytalanítását kiváltotta. Magyarán: az RSPO megijedt. Az IOI aktivisták és fogyasztóvédelmi csoprotok nyomására vonta vissza keresetét.)

A termelők panaszkodnak, hogy extra költségekkel jár a megfelelés a fenntarthatósági előírásoknak, ugyanakkor a piaci szereplők nem veszik át feláron a termést, vagyis az ebből eredő profitcsökkenést a termelőknek kell elszenvedniük. A Nestlé nyilatkozatban tagadta, hogy ez egész probléma a felárról szólna. A cég szerint mindenkinek ugyanúgy el kell köteleződnie a fenntarthatóság felé, "az iparágnak, a beszállítóknak, a fogyasztóknak és a közvéleménynek egyaránt."

Nagy biznisz
  • A pálmaolajipar évi 50 milliárd dolláros forgalmat generál. -2022-re a pálmaolajbiznisz volumene 88 milliárd dollárra nő.
  • A pálmaolajtermelés 85 %-áért Malajzia és Indonézia ültetvényei a felelősek.
  • Legnagyobb felvásárlók: Kellogg's, Unilever, Procter & Gamble
  • E cégek célkitűzése, hogy 2020-ra kirakják ellátási láncukból azokat a termelőket, melyek nem fenntartható módon -vagyis erdőirtással- termesztik az olajpálmafákat.
  • 1990 és 2010 között mintegy 3,5 millió hektár erdőséget pusztítottak ki, hogy helyet adjanak olajpálma-ültetvényeknek. Ezek az erdőirtások zömében Indonéziában, Malajziában és Pápua Új-Guineában történtek. 3,5 millió hektár megfelel Németország méretének.
  • A világ harmadik legnagyobb olajpálmatermesztője. az 58 feldolgozó malmot üzemeltető Felda Global Ventures önként lépett ki az RSPO-ból, tudván, hogy nem felel meg a tagsági kritériumoknak. Ezt az IOI-botrány után tette meg a cég.
  • Aktivisták 2013-ban szervezték meg a pálmaolaj-bojtkottot a szupermarketekben. Az orángutánok élőhelyeinek pusztulásáról szóló kampányvideó nagy feltűnést keltett. Ebben a KitKat csoki helyett orángutánujjat rágcsált a szereplő. -2013-ban reformálták meg az RSPO-t, az átalakított szervezet függesztette fel az IOI fenntarthatósági minősítését. -Kína és India importálja a globális pálmaolaj-mennyiség 30 %-át.
Forrás: Reuters, WEF, WWF

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo