Győzze le a félelmeit, ha meg akarja menteni a cégét

A félelem fenyegetésre való reagálás, függetlenül attól, hogy utóbbi vélt vagy valós. Belénk ivódott ösztön. Sajnos ahelyett, hogy erőt adna, a legtöbbször csak lebénít, ami akár a cég vesztét is okozhatja. Adunk néhány tippet, amivel megakadályozhatja, hogy kicsússzon a kezéből a kormány.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Fotó: SXC

Akit kiskorában riogattak szellemekkel és a rossz gyerekeket elvivő zsákos bácsival, viszonylag hamar megtanulta, hogy amitől fél, az nem mindig valós. Néha nem is létezik, néha pedig sokkal kevésbé ijesztő, mint a valóságban. Az aggódás nem ér semmit.

Ugyanerre a mentalitásra van szükség az üzleti életben is. A félelem – vagy a túlzott aggodalom, vagy az önbizalom hiánya, nevezzük, ahogy akarjuk –sokszor lebénít, és meggátol olyan üzleti lépések meghozatalában, amiről tudjuk, hogy szükség lenne rájuk. Aztán már csak későn döbbenünk rá, hogy mégiscsak tennünk kellett volna, mielőtt kicsúszik a lábunk alól a talaj. Adunk néhány tippet, amivel csökkentheti a félelem eluralkodásának kockázatát, és megakadályozhatja, hogy kicsússzon a kezéből a kormány.

– Szélesítse vevői bázisát. Ne ragaszkodjon egyetlen nagy partnerhez sem kizárólagosan, mert az ő bukása automatikusan az Öné is lesz. Ha egy cégnek mindössze egy vagy két partnere van, az inkább megrendelő–beszállító kapcsolatot jelent, mint valódi kereskedő–ügyfél együttműködést. Hiába tűnik biztosnak az ügymenet, ha legbelül folyton attól rettegünk, hogy elveszítjük az egyetlen ügyfelünket.

– Koncentráljon a hosszú távú célokra. Ne az egyik napról a másikra élés foglalkoztassa: gondolja át a döntései hatását hosszabb távon, keressen példákat, amiket beemelhet az üzletmenetbe.

– Takarékoskodjon. Addig tegyen félre, amíg van miből. A gazdaság ciklikussága miatt előbb-utóbb úgyis bekövetkeznek a szűk esztendők, a kérdés csak az, mikor. Ha vannak megtakarításai, amikre nehéz időkben számíthat, a jövőtől való félelem kevésbé fogja megbénítani a gondolatait.

– Ne hagyja eluralkodni a cégben a félelmet. A szorongás nemcsak a saját gondolatait és tevékenységét bénítja meg, de hamar eluralkodik majd a kollégákon is. Az önbizalomhiány gyorsan terjed, és végül menthető cégek is menthetetlenül omlanak össze a saját félelmeik terhe alatt.

– Számoljon a veszteségekkel. A mai vevők nem lesznek automatikusan a holnap vevői is. Nyugodtan számoljon 15-20 százaléknyi lemorzsolódó vevővel évente. Ennek fényében igyekezzen aktívan új ügyfeleket találni, ne csak arra várjon, hátha befut egy-egy új arc. Keressen új vevőket kitartóan és folyamatosan, hogy mindig meglegyen a megfelelő méretű bázis.

– Ne engedje túl messzire kerülni a vevőit. Figyeljen oda az egészen apró elégedetlenségekre is, mielőtt nagyobb problémák, végül szakítás lesz belőle. Ügyeljen arra, hogy a vevő elvárásai mindig teljesüljenek. Inkább beszéljék meg idejekorán a felmerülő témákat, mint hogy váratlanul veszítse el egy fontos ügyfelét.

– Számolja ki, mennyibe kerül a félelme. Vegyen elő papírt, ceruzát, számológépet, és számolja ki, mibe kerül Önnek, ha továbbra sem küld el egy semmi hasznot nem hozó, kellemetlenkedő vevőt? Mennyibe kerül, ha a külső nyomás ellenére sem emel árat? Hogyan hat a cég teljesítményére a csökkenő morál és munkakedv?

– Ne bújjon el a megbeszélések elől. Álljon ki bátran a munkatársai elé, és beszéljék meg, mi kell ahhoz, hogy a problémák megoldódjanak, változzanak, javuljanak. Ezek a nehézségek nem fognak maguktól megoldódni. Reménykedni, hogy minden jobbra fordul, nem egy kifejezetten átgondolt stratégia.

Lehet valaki a főnöknél jobb?
Egyes cégvezetők nem mernek olyan munkatársakat alkalmazni, akik képzettebbek vagy tehetségesebbek náluk, mert tartanak attól, hogy a munkatárs vetélytárssá válhat a cégen belül. Ez azonban a teljesítmény rovására mehet.
– Fogalmazza meg, miért is szeretik Önt az ügyfelei, és hogyan járul hozzá az Ön munkája az ő üzletükhöz. Ha azt látja, hogy az Ön munkájának köszönhetően javulnak partnerének mutatói, töltse el Önt a jogos büszkeség, és ne aggódjon tovább, van-e értelme annak, amit csinál.

– Lépjen ki a komfortzónájából. Persze csak ésszel. Számoljon, mielőtt kockázatot vállal, eleve bukásra ítélt üzletbe ne vágjon bele. „Vállaljon kiszámítható kockázatokat! Ez teljesen különbözik a meggondolatlanságtól” – mondta egykor nagyon bölcsen George S. Patton tábornok. Hallgasson rá!

Nyugdíj vállalkozóként? Tegyünk érte!

A vállalkozóra nem jellemző, hogy nyugalmasan töltené a napokat. Küzdünk a cég fejlődéséért vagy éppen talpon maradásáért, próbálunk gondoskodni a munkatársainkról, családunkról. Önmagunkat azonban többnyire hanyagoljuk. Aztán jön a meglepetés, ha kiderül, hogy mi sem bírjuk töretlen erővel és energiával az idők végezetéig. Mit tehet a vállalkozó, ha nem minimálnyugdíjas akar lenni, hanem szeretné élvezni a dolgos évei gyümölcsét?
A cikk Chris Merrington alábbi írása alapján készült.

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo